Nowości książkowe dla dzieci, które ucieszą także rodziców

Nowości wydawnicze dla dzieci - Jesień 2014.
Nowości wydawnicze dla dzieci - Jesień 2014. Fot. Materiały promocyjne / Wydawnictwo BOSZ / Wydawnictwo Pascal / Wydawnictwo Tako / Wydawnictwo Finebooks / Wydawnictwo Literackie
Dzieci lubią książki, dorośli też — i to nie tylko te przeznaczone dla dojrzałych czytelników. Zapraszamy na przegląd literatury dziecięcej, która cieszy i bawi całe pokolenia.

Licho i inni

Legendy prosto z polskiej ziemi zyskały zupełnie nowe oblicze. I bardzo dobrze. Agnieszka Taborska podjęła się bowiem trudnej sztuki przedstawienia tradycyjnych legend i podań współczesnemu młodemu czytelnikowi — z doskonałym efektem. Piętnaście bajek zyskało zupełnie nowe oblicze. Nie brak w nich humoru i morału. Dzięki lekturze oprócz nieodpartej przyjemności wspólnego czytania, dziecko odbywa niesamowitą wycieczkę po Polsce. Na uwagę zasługują przepiękne ilustracje, autorstwa mistrza polskiej grafiki — profesora Lecha Majewskiego.
"Licho i inni" to folklor i polska tradycja w zupełnie nowej odsłonie — tu nowe i stare idą ramię w ramię.

Najfutbolniejsi. Tajemnica siedmiu goli samobójczych

Seria książek dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym — "Najfutbolniejsi", właśnie powiększyła się o kolejny tytuł. To wspaniała opowieść o przyjaźni, wyzwaniach i trudnym okresie dojrzewania — wszystko w duchu fair play. Piłkarska paczka ze szkolnej drużyny przeżywa kolejne przygody, nie zawsze wszytko idzie po myśli młodych zawodników, ale przecież w sporcie chodzi o coś znacznie ważniejszego niż wygrana! Kartka po kartce piłkarskie emocje rosną, czy drużynie uda się rozwiązać tajemnicę goli samobójczych — sprawdźcie sami.
Książka została pięknie wydana, jest bogata w ilustracje, a tekst umiejscowiony na białym tle ułatwia samodzielne czytanie. Autorzy serii nie zapomnieli o tym, że dziewczyny też potrafią kopać piłkę.
Tajemnica śpiących sędziów - o pierwszej części serii

Zbliża się najważniejszy moment sezonu ligowego. Do końca pozostało już tylko kilka meczów o wszystko. I to dosłownie, ponieważ drużynie grozi likwidacja. Ale gdy tylko mecz zaczyna się dobrze układać, sędzia ucina sobie drzemkę na boisku! Czy przez to drużyna spadnie z ligi i przestanie istnieć? Czy komuś na tym zależy? Trzeba coś z tym zrobić! Mali piłkarze zawierają tajne przymierze, by rozwikłać zagadkę i uratować swoją drużynę.

Tokio

Aby zostać fanem tego tytułu można mieć lat 2 lub 102, to zdecydowanie więcej, niż "książka o Japonii". Ilustracje oddają ducha kraju kwitnącej wiśni i zachęcają do odwiedzin Tokio. Książka w przepiękny sposób opowiada o mieście niezwykłym, złożonym i minimalistycznym zarazem. Wszystkie elementy tej układanki sprawiają, że czytelnik odbywa podróż nie tylko geograficzną, ale przede wszystkim kulturową. Duże znaczenie odgrywają szczegóły, to właśnie takie drobiazgi jak znaczki pocztowe czy wieżowce tworzą tło kulturowe. To świetna pozycja w biblioteczce malucha i pierwszy krok do zaszczepienia w dzieciach chęci odkrywania świata.
Taro Miura

To, co chciałem przekazać w tej książce, ma wiele wspólnego z tym, co nazywamy piegami i pieprzykami. Chociaż codziennie oglądamy się w lustrze, niemal nie zwracamy uwagi na te małe plamki na naszych twarzach. Jednak przykuwają one uwagę innych osób do tego stopnia, że stanowią dla nich nieodłączny element naszego wizerunku. Podobnie jest z Tokio – istnieją tu rzeczy, których nie zdoła dostrzec jego mieszkaniec. Na przykład dźwięki. Rozpoznając znaki szczególne Tokio (niekiedy wyolbrzymiłem je kapryśnie lub podkoloryzowałem), zdołałem – jak sądzę – lepiej poznać moje własne Tokio. Bardzo bym się ucieszył, gdyby lektura tej książki sprawiła, że czytelnik zatrzyma się na chwilę, przyjrzy swojemu miastu, pomyśli o nim i doceni je lub może w nie zwątpi Czytaj więcej

„Tokio” to pierwszy tytuł serii „Moje wspaniałe miasto”, która powstała w hiszpańskim wydawnictwie Media Vaca. Wydanie polskie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kto tam zerka na Kacperka

Jeżeli zastawialiście się, jakby to było, gdyby Jerzy Stuhr opowiadał Wam bajki na dobranoc — możecie szybko to sprawdzić. Nakładem Wydawnictwa Literackiego, właśnie ukazała się książka "Kto tam zerka na Kacperka?" autorstwa wyjątkowego duetu — ojca i córki. Jerzy Stuhr i jego córka Marianna Bończa-Stuhr postanowili podzielić się swoimi rodzinnymi, przekazywanymi od pokoleń opowieściami. Tytułowy Kacperek dbał o kolorowe sny Marianny i Macieja, gdy byli dziećmi — teraz może zagościć w polskich domach.

Pani w szkole pyta Kacperka, gdzie mieszkają książki. Chłopiec nie wie i dopiero w domu mama mówi mu, że chodzi o bibliotekę. Obiecuje, że niedługo się tam wybiorą. Biblioteka robi ogromne wrażenie. Podekscytowany Kacperek przegląda książki, ale okazuje się, że brakuje w nich stron. Ktoś je… zjada! Bystry chłopiec szybko odkrywa winowajczynię – myszkę Fiszkę, która zostaje jego przewodniczką po fascynującym świecie najpiękniejszych wierszy dla dzieci. Czytaj więcej

Proste i stonowane rysunki stanowią alternatywę dla typowej i nasyconej barwami ilustracji dla dzieci. Dobrze dopełniają dzieła i spinają wspólną (chciałoby się rzec rodzinną) klamrą całość wykonania. Zarówno tekst jak i obraz pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Klasyczne wiersze znane dzieciom i rodzicom, zyskały nową odsłonę - wszystko dzięki wspólnego mianownikowi - tytułowemu Kacperkowi. To właśnie on towarzyszy bohaterom w ich przygodach.

A… a… a… kotki dwa

Klasyka wśród wierszy dla dzieci, nie sposób odmówić sobie wspólnego czytania tak dobrze znanych i lubianych utworów. Właśnie na półki księgarń i bibliotek trafił najnowszy zbiór wierszy znamienitej polskiej autorki - Ewy Szelburg-Zarembiny. Jej twórczość z powodzeniem od lat zachwyca dzieci i dorosłych. Nie ma wśród Polaków nikogo, kto nie przeczytałby takich utworów jak "Idzie niebo", "Krasnoludki" czy "A... a... a... kotki dwa". Piękna i nowoczesna szata graficzna zbliża pokolenia.
Ewa Szelburg-Zarembina

..Zacznij czytać — to tak, jakbyś wkroczył w świat przedziwny: bliski, a odmienny. Czytaj więcej

Labirynt Lukrecji

To już trzecia książka na literackim koncie Agnieszki Chylińskiej. Tym razem autorka przeniesie czytelników w świat baśniowy i nieco melancholijny. Lukrecja mieszka z rodzicami w starej kamienicy, czasem olśniewa, czasem pasuje do szarugi za oknem. Życie dziewczynki toczy się między domem a szkołą, a jej świat jest światem niezwykłym. Książka, to ciekawa interpretacja problemów dorosłych oczami dziecka. Sama bohaterka balansuje na pograniczu rzeczywistości i wyimaginowanego świata, w życiu przemierza tytułowy labirynt. Dlaczego pewnego dnia dziewczynka przestaje mówić - przeczytajcie sami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE