Zwolnioną katechetkę w ciąży zatrudni ta sama kuria, która ją wcześniej wyrzuciła z pracy

Zwolnioną katechetkę w ciąży zatrudni ta sama kuria, która ją wczesniej wyrzuciła z pracy.
Zwolnioną katechetkę w ciąży zatrudni ta sama kuria, która ją wczesniej wyrzuciła z pracy. Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta
Głośna ostatnio historia zwolnienia ciężarnej katechetki w Krakowie, która żyje w konkubinacie, ma swoje szczęśliwe zakończenie. Kobieta zostanie zatrudniona jako pedagog w Katolickim Centrum Edukacyjnym.

Sylwia Zabłocka, ucząca religii w Szkole Podstawowej nr 62 w Krakowie została zwolniona, ponieważ zaszła w ciążę żyjąc w konkubinacie. Kobieta była wówczas na zwolnieniu lekarskim, na którym dobrowolnie zgodziła się pozostać do końca ciąży. Obiecała też, że po urlopie macierzyńskim zrezygnuje z pracy. Kuria krakowska początkowo przystała na takie rozwiązanie, ale później zmieniła zdanie, powołując się na „niespełnianie oczekiwań moralnych”.

Ks. Krzysztof Wilk, dyrektor wydziału katechetycznego kurii metropolitarnej w Krakowie w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, która nagłośniła sprawę, mówił o „bardzo trudnej decyzji”: - Kobieta jest w ciąży. Nie spałem dwie noce. Ale do kategorycznego rozwiązania tej sprawy zmobilizowali nas ludzie świeccy. W szkole panował niesmak. Ta pani siała zgorszenie w środowisku. Katechetka nie może żyć w konkubinacie. A żyła. Straciła więc pracę z własnego wyboru i własnej winy – podkreślił.

Sprawa oburzyła opinię publiczną, co na szczęście skłoniło kurię do znalezienia rozwiązania i nie pozostawienia ciężarnej kobiety bez pracy. Aż do porodu będzie pracować jako pedagog, na pełny etat u ks. Wilka w Katolickim Centrum Edukacyjnym. Duchowny przyznał, że właściwie nie wie, „czemu wcześniej o tym nie pomyślał”.


Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE