Gdzie są najszczęśliwsze dzieci? Na pewno nie w Polsce: oto ranking szczęśliwości

Dzieci w Polsce nie są szczęśliwe - takie są wyniki badania.
Dzieci w Polsce nie są szczęśliwe - takie są wyniki badania. fot. flickr / arjan wegel / http://skroc.pl/a448a
Polska i Rumunia zajęły przedostatnie miejsce w rankingu szczęśliwości dzieci i nastolatków. Na ostatniej pozycji uplasowała się Korea Południowa. Zestawienie objęło 27 krajów OECD, a także Rumunię, Litwę i Łotwę.

Co piąte dziecko jest nieszczęśliwe
Jak wynika z raportu OECD, 20% polskich dzieci jest nieszczęśliwych. Takie są wyniki ankiet przeprowadzonych wśród polskich rodzin. Właśnie te wyniki w zestawieniu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) uplasowały Polskę na przedostatniej pozycji wśród krajów rozwiniętych. To gorsza pozycja niż ta, którą zajęła Polska w raporcie OECD z 2009 roku. Tam polskie dzieci w rankingu obejmującym poziom szczęścia mieszkańców poszczególnych krajów znalazły się przed małymi mieszkańcami Portugalii, Hiszpanii, Słowacji i nawet Szwecji.

Korea Południowa na szarym końcu
Za Polską i Rumunią w rankingu znalazła się Korea Południowa. To właśnie tam, według deklaracji i subiektywnej oceny rodziców i własnej, żyją najmniej szczęśliwe dzieci. Co ciekawe, dzieje się to mimo dobrej sytuacji materialnej mieszkańców tego kraju. Główne powody to przeciążenie obowiązkami szkolnymi, wysoki stopień współzawodnictwa, przemoc wśród rówieśników, uzależnienie od internetu i przemoc w sieci. Rezultatem, jaki można zaobserwować w Korei są częste ucieczki z domu, a nawet myśli samobójcze dzieci.

Przecież dorośli są szczęśliwi
Relatywnie niski poziom poczucia szczęścia wśród polskich dzieci zaskakuje tym bardziej, że dorośli Polacy deklarują że raczej są szczęśliwi. Pokazuje to regularne badania z cyklu Diagnoza Społeczna. W informacjach omawiających ubiegłoroczny raport można znaleźć informacje o wysokim poziomie zadowolenia z życia Polaków.
Diagnoza Społeczna 2013

Mimo wzrostu długu publicznego i spadku ogólnego poziomu zamożności, a także malejącej satysfakcji z większości aspektów życia, odsetek bardzo i dosyć szczęśliwych obywateli wyniósł w badaniu aż 81 procent Czytaj więcej

Jeszcze bardziej optymistyczne informacje przyniosły tegoroczne badania TNS Polska. Według nich aż 91 procent Polaków uważa się za szczęśliwych. To historyczny rekord. Może oznacza to więc, że do szczęścia trzeba po prostu dojrzeć?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE