
Co na to Kościół?
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski 13 października zaapelowała do katechetów, by przed uroczystościami Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym "wobec coraz częściej pojawiających się w szkołach różnych praktyk" "zapoznawali uczniów z pięknymi i wartościowymi inicjatywami" wypracowanymi w diecezjach. To Plejadę Świętych, Noc Świętych i Korowód Świętych. Czytaj więcej
Holy Wins zamiast Halloween?
Imprezy „Holy Wins” czyli „Święty Zwycięża” pod różnymi postaciami organizują głównie parafie. Najpopularniejsze są bale – takie jak ten, który jest organizowany przez w Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Jak taka impreza będzie wyglądać? Rozpocznie się Mszą Św. Potem odbędzie się czuwanie, modlitwa i na koniec tańce.
Kto już jest zajęty? m.in. św. Jerzy, św. Rita, św. Mikołaj, św. Barbara ale także ci mniej znani jak św. Perpetua, św. Chiara czy św. Hiacynta.
O ile jednak organizowanie takich imprez przez parafie jest oczywiste i zrozumiałe dla wszystkich, to wątpliwości budzi fakt, że Holy Wins organizowane jest także w szkołach. Czasami jako alternatywa dla Halloween, ale czasami jako jedna z dwóch imprez organizowanych w szkołach – tak, by zadowolona była zarówno pani katechetka jak i pani od angielskiego.
Obawiam się, że w kraju, w którym Kościół próbuje mieć monopol na organizowanie obywatelom życia i tego, kiedy i jak powinniśmy świętować, takie anty-Halloween może się przerodzić szybko z radosnej alternatywy w przykry nakaz. Święci zostali nimi z reguły za wyjątkowo szlachetne czyny, więc są bardziej godni upamiętnienia niż wampiry i wilkołaki, które raczej są w naszej kulturze i popkulturze symbolami zła. Ale przebieranie się za świętych jest w porządku, gdy jest dobrowolne i nikogo nie wyklucza, np. skazywaniem na siedzenie w świetlicy, a dyrektywy w tej sprawie nie idą z kuratorium.