Pokojowy Nobel dla nastolatki, blogerki i aktywistki

Komitet Noblowski uhonorował osoby walczące o prawa dzieci.
Komitet Noblowski uhonorował osoby walczące o prawa dzieci. Fot. The Daily Beast / http://bit.ly/1bZyVCn / CC BY / http://bit.ly/3aFMo4
Komitet Noblowski ogłosił właśnie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Jedną z dwóch nagrodzonych osób jest Malala Yousafzai, pakistańska nastolatka, walcząca o dostęp do edukacji i prawa kobiet.

Malala w działalność społeczną zaangażowała się już mając 11 lat. Wówczas pod pseudonimem Gul Makai zaczęła prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o swoim losie w dolinie Swat, gdzie mieszkała. Zarządzający w przeszłości tym regionem pakistańscy talibowie byli niechętni edukacji kobiet.

Nastolatka szybko stała się w swoim kraju wrogiem publicznym. Jesienią 2012 r., gdy wracała ze szkoły, została zaatakowana przez talibów i postrzelona w głowę i szyję. Przeżyła i po intensywnej rehabilitacji mieszka i uczy się w Anglii. Do kraju wrócić nie może, bo grozi jej śmierć.

Malala jest najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Magazyn Time została uznana za jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie.

W dniu swoich 16 urodzin przemówiła w ONZ.


Drugą osobą uhonorowaną w tym roku przez Komitet jest Kailash Satyarthi to z kolei indyjski obrońca praw dzieci.

Przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland podczas ogłaszania werdyktu powiedział, że oboje zostali uhonorowani za "walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do nauki."

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE