Kino familijne, czyli przepis na jesienny wieczór

Długie jesienne wieczory można spędzić przed telewizorem
Długie jesienne wieczory można spędzić przed telewizorem fot. 123RF
Deszcz, plucha, wiatr i burza. Tak często wyglądają jesienne wieczory. Wtedy zamiast spaceru lub grzybobrania dzieci chętnie spędzają czas w towarzystwie telewizora. Prezentujemy 9 propozycji na filmowy wieczór z dziećmi i z kinem familijnym.

1. Bernardyn w roli głównej, czyli "Beethoven"
Obie części tego filmu opowiadają o historii rodziny Newtonów, w której pewnego dnia pojawia się niewielki szczeniak. Wkrótce wyrasta on na potężnego psa rasy bernardyn. Właśnie wtedy zaczyna się nim interesować przebiegły lekarz z pobliskiej kliniki weterynaryjnej, który widzi w tytułowym Beethovenie idealnego uczestnika eksperymentów medycznych. Mimo że film miał swoją premierę 22 lata temu, wciąż bawi i przyciąga uwagę widzów.
2. Świat oczami dziecka, czyli "I kto to mówi?"
Ten film zwrócił uwagę widzów 25 lat temu tym, że pokazywał on spojrzenie na świat z perspektywy dziecka, a nawet z perspektywy embriona. Fabuła na pierwszy rzut oka nie wydawała się przypominać kina familijnego: młoda kobieta (w tej roli Kirstie Alley) zaszła w ciążę z żonatym mężczyzną. Po tym poznaje kolejnego mężczyznę: bezinteresowną pomoc proponuje jej sympatyczny taksówkarz (w tej roli John Travolta).W ten sposób powstała historia o rodzicach, dzieciach, codziennym życiu rodzinnym. I była to historia, na podstawie której powstały dwie części filmu.
3. Przybysz z planety Melmac, czyli Alf
Punkt wyjścia historii to moment, w którym w dach garażu rodziny Tannerów uderza uszkodzony statek kosmiczny z planety Melmac. Wychodzi z niego Gordon Shumway czyli pokryty futrem kosmita o pseudonimie A.L.F. (ang. Alien Life Form – Obca Forma Życia), którego ulubionym pożywieniem są koty. Kolejne odcinki serialu opowiadają o tym, jak Alf radzi sobie mieszkając z rodziną Tannerów. Na temat perypetii Alfa wstało ponad 100 odcinków serialu i kilka filmów pełnometrażowych, w tym specjalny odcinek bożonarodzeniowy.

Kino animowane...

4. Czas na klasykę, czyli "Król Lew"
"Hakuna matata, jak cudownie to brzmi!" - tak mówili bohaterowie filmu "Król Lew", który jest jednym z najczęściej przypominanych Disneyowskich obrazów. Przygody Simby, Timona, Pumby i Mustafy zdobyły wielką popularność nie tylko w Europie. "Król Lew" to pierwszy film na świecie zdubbingowany w języku Zulu. Popularność przyniosła mu też bardzo charakterystyczna muzyka. Wielu dzisiejszych 20- i 30-latków pewnie chętnie obejrzy ten film wspominając swoje dzieciństwo...
5. Komputer w kinie, czyli "Toy story"
Ci, którzy z własnego dzieciństwa pamiętają "Króla Lwa" bez problemu przypomną też sobie "Toy Story", czyli pierwszy pełnometrażowy film stworzony całkowicie przy użyciu komputera. Jego premiera miała miejsce w 1995 roku. 4 lata później na ekrany kin weszła jego kontynuacja, a trzecia część "Toy Story" pojawiła się w roku 2000. Podobnie jak w przypadku "Króla Lwa", o sukcesie "Toy Story" zdecydowały postacie głównych bohaterów (kowboj Chudy, Buzz Astral, jamnik Cienki, zielony dinozaur i pan Bulwa). Mocnym punktem tego filmu były też piosenki, w polskiej wersji wykonywane przez Stanisława Soykę.

6. Historia o miłości, czyli "Pocahontas"
O tym filmie mówią liczby. "Pocahontas" odniosła wielki sukces kasowy zarabiając 141 579 773 dolarów w Stanach Zjednoczonych i 346 079 773 dolarów na świecie. Historia opowiada o przybyciu statku do Nowego Świata z angielskimi osadnikami i poszukiwaczami złota. Piękna córka wodza Indian, tytułowa Pocahontas w takich okolicznościach poznaje angielskiego poszukiwacza złota, Johna Smitha. Szybko wprowadza go w świat indiańskich wierzeń i pokazuje mu piękno indiańskiej przyrody. I podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich filmów ważną rolę odgrywa muzyka.
7. Nie tylko dla fanów motoryzacji, czyli "Auta" 8 lat temu swoją premierę miał słynny film "Auta". Do tego obrazu dzieci wracają bardzo chętnie. Fabuła jest prosta ale ciekawa: ambitny samochód wyścigowy przypadkiem trafia do małego miasteczka, gdzie wyrządza znaczne szkody. Zanim opuści to miejsce, będzie musiał wszystko naprawić. Oczywiście, smaczku całej sytuacji dodaje fakt że tytułowe auta mówią ludzkimi głosami.
8. Wielki marzyciel, czyli "Rysiek Lwie Serce"
Ten film premierę w polskich kinach miał prawie rok temu. Opowiada o dzielnym chłopcu, który od dziecka marzył o tym, żeby zostać rycerzem. Jednak w jego królestwie męstwo i honor zostały zastąpione przez bezduszne prawo. W polskiej wersji językowej bohaterowie filmu mówią między innymi głosami Eweliny Lisowskiej i Marii Czubaszek.
9. Coś zimnego, czyli "Kraina lodu"
Wielu rodziców i dzieci zgodnie stwierdziło, że do tej pory nie widzieli tak ładnie padającego śniegu w filmie, jaki do zobaczenia jest właśnie w "Krainie lodu". Ten film może być dobra formą przygotowania się do sezonu zimowego. Główny temat "Krainy lodu" to anomalie pogodowe. Historia jest taka: kiedy posiadająca moc kontroli nad śniegiem i lodem Elsa sprowadza srogą zimę na swoje królestwo, głowna bohaterka tego filmu, Anna wyrusza w podróż, aby odszukać siostrę oraz zakończyć pogodowe niespodzianki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE