Dzieci u siebie. W sieci powstały nowe serwisy przyjazne dzieciom

Właśnie powstały dwa nowe serwisy dla dzieci i młodzieży. Wikikids.pl i zoomla.pl, to świeży powiew w sieciowych zasobach dla najmłodszych.
Właśnie powstały dwa nowe serwisy dla dzieci i młodzieży. Wikikids.pl i zoomla.pl, to świeży powiew w sieciowych zasobach dla najmłodszych. Fot. Lucélia Ribeiro / http://bit.ly/1DQSjQH/ CC BY-SA / http://bit.ly/1rkK5eF
We wrześniu zostały uruchomione dwa nowe serwisy dedykowane najmłodszych użytkownikom internetu - Wikikids.pl i zoomla.pl. Portale edukacyjno-poznawcze powstały w ramach programu Teraz e!-dukacja. Projekt ma na celu stworzenie bezpiecznej wirtualnej przestrzeni, po której dzieci i młodsza młodzież, będą mogły się poruszać w swobodny sposób.

Za pośrednictwem platform dzieci będą mogły przeszukiwać wirtualne zasoby informacyjne, poszukiwać inspiracji oraz komunikować się z innymi użytkownikami.

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Orange „Kompetencje cyfrowe młodzieży w Polsce, grudzień 2013r” wynika, że młodzi najczęściej korzystają z internetu w celach edukacyjnych. Aż 68 procent respondentów badania deklaruje, że z wirtualnych zasobów korzystają głównie podczas uczenia się. Wikikids.pl i zoomla.pl nie są zbiorem streszczeń i pomocy szkolnych, to narzędzia ułatwiające dzieciom selekcje wartościowych treści z bardzo obszernych sieciowych zasobów.
Jan Badowski
pomysłodawca i administrator serwisów wikikids.pl oraz zoomla.pl
prezes stowarzyszenia Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży

Chcemy pokazać rodzicom, nauczycielom, ale przede wszystkim młodym użytkownikom Internetu, jak w prosty sposób korzystać z obszernych, ale niestety bardzo rozproszonych ciekawych treści edukacyjnych, używać na potrzeby szkolne przygotowanych przez nas interaktywnych narzędzi, podsuwać ciekawostki i wreszcie stworzyć możliwość bezpiecznego komunikowania się z rówieśnikami. Liczymy, że poprzez miejsca, które stworzyliśmy w sieci uda się także pobudzać w dzieciach kreatywność, odwagę w prezentowaniu własnych poglądów, umiejętność twórczego myślenia i chęć uczenia się przez całe życie – od dzieciństwa do późnej starości. To od nas dorosłych zależy, co dzieci będą robiły przed komputerem bo to, że przed nim spędzają czas nie ulega wątpliwości

Wartościowe i niekomercyjne treści często są źle pozycjonowane w wyszukiwarkach, a przez to trudno do nich dotrzeć. Jeśli dzieci już trafiają na takie strony, jak dedykowane dzieciom w NBPportal.pl lub malykonsumet.com.pl - zazwyczaj dzieje się to przypadkiem.
Dużym wyzwaniem jest dostarczenie dzieciom wiedzy użytecznej, która pomoże im w pełni korzystać z możliwości jakie niosą za sobą nowe technologie.
Tego typu serwisy dla dzieci i młodzieży istnieją już na Zachodzie. Nie od dziś wiadomo, że dzieci chętnie sięgają po komputer i tablet, a skoro wybierają własnie taką formę spędzania czasu i elektroniczne pomoce naukowe, należy nie tylko zadbać o kontrolę rodzicielską, ale również o to, by nauczyć je korzystać z tych urządzeń mądrze i skutecznie.
Tworząc dla dzieci wirtualną przestrzeń, uczymy je racjonalnego korzystania z globalnych zasobów informacyjnych.
Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży

Na żadnym etapie edukacji dzieci nie można pominąć rodziców. Wręcz przeciwnie – tylko działając wspólnie z rodzicami można osiągnąć cel. Portale mają ułatwić zadanie rodzicom – wiedząc, że dziecko ma swoje miejsce w sieci i jest to portal edukacyjno-poznawczy, rodzic może być spokojny.

Dzieci są szczególnie wymagającymi odbiorcami, nic nie umknie ich uwadze. Dlatego o jakość i zawartość serwisów Wikikids.pl i zoomla.pl dba Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży.

Portale powstały dzięki finansowemu wsparciu Programu Teraz e!-dukacja przez Fundację PZU oraz Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Patronatu nad sekcją Przyroda i ekologia udzielił Minister Środowiska Pan Maciej Grabowski. Patronem medialnym programu Teraz e!-dukacja jest serwis naTemat.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE