7 dziecięcych straszydeł wszech czasów

Prezentujemy siedem postaci z bajek, które wywoływały strach
Prezentujemy siedem postaci z bajek, które wywoływały strach fot. 123RF
Przypominamy 7 dziecięcych straszydeł. Zastanawiamy się, co jest w nich takiego, że wzbudzają tak duży strach.

Straszydło 1: Baba Jaga
Okropne imię (Jaga) i do tego ta baba. Nie babcia, tylko baba. Prawie jak żaba. Może w samej nazwie kryje się strach przed tą postacią i wszystkim, co się z nią wiąże. Tym bardziej, że pewnie każdy z nas będąc dzieckiem usłyszał kiedyś zdanie "Jak nie przestaniesz, to ten pan cię zabierze. Albo przyleci po ciebie Baba Jaga i porwie cię daleko stąd". O Babie Jadze wiadomo bardzo niewiele, tak jak w przypadku Buki czy Hatifnatów, wielu rzeczy musimy się domyslać i... może w tym tkwi tajemnica strachu, który wzbudza?
Straszydło 2: Buka
Oto Buka. Po prostu Buka. Bohaterka "Muminków", która doczekała się nawet swojego hasła w Wikipedii i własnego profilu na Facebooku. Miała blade oczy, wyszczerzone zęby, była bardzo zimna i w żadnym odcinku nie wypowiedziała ani słowa. Ale wystarczyło pojawienie się jej na ekranie telewizora choćby na moment, aby mali widzowie bajki uciekały do przedpokoju. Buka wzbudzała strach, jednak nie do końca było wiadomo, czy naprawdę była groźna, czy raczej tylko bardzo samotna i przez to nieszczęśliwa.
Straszydło 3: Gargamel
O strachu, jaki wzbudzał Gargamel można było usłyszeć nawet w piosence otwierające kolejne odcinki bajki o Smerfach. Chodzi oczywiście o słowa "Kto się boi Gargamela, niechaj zaraz idzie spać...". Gargamel to czarodziej mieszkający z kotem Klakierem (Gargamel ciągle przypadkowo stawał na jego ogonie, a wtedy Klakier głośno i nieprzyjemnie miauczał!) w opuszczonym zamczysku, na skraju lasu, w którym mieszkają Smerfy. Jego głównym celem było złapanie jak największej liczby Smurfów, które były mu potrzebne jako składnik do przygotowania kamienia filozoficznego. Gargamel liczył też, że złapie Smerfa, gdy był głodny.
Straszydło 4: Don Pedro z Krainy Deszczowców
Pewnie większość z nas pamięta słynny okrzyk "Karrramba!". To właśnie Don Pedro miał donosić Największemu Deszczowcowi o podróży dzielnych przyjaciół z Krakowa - Baltazara Gąbki i Smoka Wawelskiego. Jako bardzo tajemniczy bohater, wywoływał przy tym sporo emocji wśród dzieci.
Straszydło 5: Hatifnatowie
Jeśli miłośników "Muminków" nie przerażała Buka, to działać tak mogli Hatifnatowie. Były to białe, niewielkich rozmiarów stworzenia, które, podobnie jak Buka, milczały i poruszały tylko tułowiem: w prawo i w lewo. Mama Muminka o Hatifnatach mówiła tak: "nigdy się nie wie, czy Hatifnat jest wesoły czy zły, zmartwiony czy zdziwiony. Jestem przekonana, że nie mają w ogóle żadnych uczuć". Przed Hatifnatami, jak można zobaczyć w filmie, uciekał jeden z bohaterów "Muminków", Paszczak...
Straszydło 6 (nieoczywiste): Rumcajs
Podobno wiele dzieci bało się Rumcajsa przez jego brodę. Przypomnijmy, Rumcajs rozbójnikiem został z życiowej konieczności. Strach mogło potęgować to, że na co dzień Rumcajs nie rozstawał się z charakterystycznym pistoletem.
Straszydło 7: Książe Ightorn z "Gumisiów"
Książe Ightorn to bohater zaciekle walczący z Gumisiami. Swoje schronienie znalazł on w zamku Drekmore i tam stworzył armię złożoną z ogrów. Jak pokazują wspomnienia opisywane na forach internetowych, oglądanie tych stworów wywołało dużo strachu.
O dziecięcych straszydłach można przeczytać też w książkach takich jak "Straszne bajki dla niegrzecznych dzieci" Marceliny Kosińskiej czy "Straszydła i straszydełko" Anny Piekarskiej i Jadwigi Radwańskiej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE