Jak postawić bańki? Trzeba znać 7 zasad bezpiecznego stawiania baniek. Pamiętaj, że według lekarskich zaleceń, bańki stawiać można dzieciom, które skończyły rok. Sprawdź, jak właściwie to działa i czy stawianie baniek to skuteczny sposób na przeziębienie. Wyjaśniamy, ile kosztują bańki.
Jak postawić bańki?
Są trzy główne rodzaje baniek: szklane klasyczne, szklane z wentylem (które można stawiać bez użycia ognia) i gumowe. Główna zasada ich działania jest jednak zawsze taka sama: chodzi o to, aby w bańce przyłożonej do ciała wytworzyła się próżnia, która spowoduje zassanie skóry do środka. Potem wszystko dzieje się szybko, bo po postawieniu bańki krew napływa pod skórę, a organizm odczytuje to jako zagrożenie. W tym momencie w dużej dawce produkowane zaczynają być dodatkowe przeciwciała. Cała sesja trwa około 10-15 minut.
Stawianie baniek sposobem na przeziębienie
Zwolennicy tej metody wymieniają jej kolejne atuty takie jak uwalnianie toksyn, pobudzanie krążenia czy nawet łagodzenie stresów. Dodają też, że bańki mogą pomoc w leczeniu chorób reumatycznych czy zapaleniu korzonków nerwowych. Co więcej, da się zauważyć wysoką korelację między przekonaniem o słuszności stawiania baniek a zainteresowaniem chińską medycyną. Zwolennicy azjatyckich metod zachęcają, aby bańki stawiać w tak zwanych "punktach akupunkturowych", które odpowiadają za formę różnych części naszego ciała. Zostawmy jednak opinie fanów takiego sposobu leczenia. Poszukajmy twardych dowodów, które dowodziłyby skuteczności tej metody.
Czy stawianie baniek jest skuteczne w leczniu?
Dwa lata temu w naukowym czasopiśmie PLoS ONE opublikowany został artykuł będący zbiorem różnych badań dotyczących stawiania baniek. Przeanalizowano wtedy 550 badań przeprowadzonych w latach 1958-2008. Wniosek był następujący: stawianie baniek może być skuteczne w leczeniu takich problemów jak półpasiec, kaszel oraz duszności. Metoda ta często kojarzona jest z dziećmi i ich przeziębieniami. Co myśli o niej lekarz-pediatra?
Stawianie baniek u dzieci
Według lekarskich zaleceń, bańki stawiać można tylko tym dzieciom, które skończyły rok. Stosuje się wtedy 6 małych baniek i stawia się je w trzech miejscach: nad, pod i między łopatkami. Według zaleceń lekarzy, dziecko po takim zabiegu powinno zostać w domu co najmniej trzy dni. Dla porównania, u dorosłego w czasie jednej sesji postawić można nawet 30 baniek. Należy pamiętać jednak o tym, że baniek nie można umieszczać w okolicy serca, na kręgosłupie, na dużych naczyniach krwionośnych i w okolicy zmian skórnych takich jak brodawki czy pęcherze. Takich zasad jest jeszcze więcej.
7 zasad bezpiecznego stawiania baniek
1. Przed zabiegiem nałożenia baniek, bańki powinny być umyte ciepłą wodą z mydłem i osuszone.
2. Przed rozpoczęciem zabiegu należy do niego odpowiednio przygotować skórę chorego, na którą nakładane będą bańki. Natłuszczamy ją wazeliną lub maścią rozgrzewającą i masujemy.
3. Przyglądamy się miejscu na ciele chorego, w którym będziemy stawiać bańki. Jeśli w tym miejscu znajdziemy włosy, warto je ogolić, aby metoda była skuteczniejsza.
4. Po czwarte, po postawieniu baniek, a przed ich zdjęciem warto okryć chorego kołdrą lub kocem.
5. Bańki należy ściągać poprzez uciśnięcie skóry znajdującej się tuż przy brzegu bańki.
6. Warto przyjrzeć się śladom, jakie zostawiają po sobie bańki. Według lekarzy, o dobrze wykonanym zabiegu świadczą ślady w kolorze ciemnej czerwieni.
7. Baniek nie nalezy stawiać o osób, które mają wysoką gorączkę (powyżej 38,5 C)
Ile to kosztują bańki?
Nie ma wątpliwości co do tego, że bańki są łatwo dostępne. Można je kupić prawie w każdej aptece. W zależności od rodzaju baniek, ceny są różne: jedna sztuka szklanej klasycznej bańki kosztuje około 5 złotych, szklana bańka z wentylem w zestawie kilkunastu sztuk to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Jedna sztuka gumowej bańki kosztuje zwykle niecałe 10 złotych. I pewnie odwiedzając aptekę jesienią będzie można mieć wrażenie, że wśród "babcinych" metod walki z przeziębieniem bańki wiodą prym. Choćby na zasadzie nie zaszkodzi, a może pomóc.
Reklama.
Udostępnij: 29
Izabela Fengler, lekarz-pediatra
W tym, co mówili moi pacjenci często wyczuwałam duży dystans czy wręcz naśmiewanie się ze stawiania baniek. Tymczasem ja jestem zdecydowaną zwolenniczką tej metody. Działa ona podobnie zarówno na dzieci, jak i na dorosłych. Stawianie baniek ma trzy główne zalety: nie obciąża organizmu pacjenta w odróżnieniu od wielu metod inwazyjnych, stanowią alternatywę dla antybiotyków i wzmacniają układ immunologiczny.