Fake Korczak, czyli 10 zasad... nie wiadomo kogo

Facebookowe rady Korczaka, są wyssane z palca. To nie cytaty z dzieł "Starego Doktora", a rady nieznanego autora.
Facebookowe rady Korczaka, są wyssane z palca. To nie cytaty z dzieł "Starego Doktora", a rady nieznanego autora. Fot. Israel_photo_gallery / http://bit.ly/1r61dnP / CC BY-SA / http://bit.ly/1rkK5eF
Łańcuszek w postaci 10 rad dla rodziców spod rzekomego pióra Korczaka, robi furorę na Facebooku. Tyle, że z Korczakiem za wiele wspólnego nie ma. Co najwyżej, w niektórych przypadkach promuję bliską korczakowskiej, myśl pedagogiczną.

Facebookowe walle obiegł kolejny łańcuszek. Wszyscy bardzo szybko podchwycili ideę promowania dzieł Janusza Korczaka. Równie szybko okazało się jednak, że tłumy wcale nie cytują sławetnego “Starego Doktora”.

Nie są to cytaty z jego dzieł. To bardzo luźny przekaz i autorska interpretacja osoby, która tę listę stworzyła.

Wśród zasad i rad znalazły się następujące postulaty:

Rzekome rady według Korczaka, które obiegły Facebook


10 rad wychowywania dzieci wg. Janusza Korczaka

1. Nie oczekuj, że twoje dziecko będzie takim, jakim ty chcesz żeby było. Pomóż mu stać się sobą, a nie tobą.
2. Nie żądaj od dziecka zapłaty za wszystko, co dla niego zrobiłeś. Dałeś mu życie, jak on miałby ci się odwdzięczyć? Ono da kiedyś nowe życie, a jego dziecko następne.
3. Nie mścij się na dziecku za swoje krzywdy, żebyś na starość nie jadł suchego chleba. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz.
4. Nie patrz na jego problemy z wysoka. Życie daje każdemu według jego sił i możesz być pewien, że dla niego jest ono tak samo ciężkie jak dla ciebie, a może nawet i cięższe, gdyż nie ma jeszcze doświadczenia.
5. Nie poniżaj!
6. Nie zapominaj, że najważniejsze spotkania człowieka to spotkania z dziećmi. Zwracaj na nie więcej uwagi — nigdy nie wiemy, kogo spotykamy w dziecku.
7. Nie zamęczaj się, jeśli nie możesz czegoś zrobić dla swojego dziecka. Po prostu zapamiętaj: dla dziecka zrobiono za mało, jeśli nie zrobiono wszystkiego, co było możliwe.
8. Dziecko to nie tyran, który zawładnie całym twoim życiem. To nie tylko ciało i krew. To drogocenna czara, którą życie dało ci do ochrony i rozpalenia w niej twórczego ognia. To uwłaszczona miłość matki i ojca, u których będzie rosnąć nie „nasze”, „własne” dziecko, ale dusza przekazana na przechowanie.
9. Naucz się kochać cudze dziecko. Nigdy nie wyrządzaj mu tego, czego nie chcesz, by robiono twojemu.
10. Kochaj swoje dziecko takim, jakim jest — nieutalentowane, nieudane, dorosłe. Będąc z nim ciesz się! Chwile z dzieckiem to święto, które jeszcze u ciebie trwa.

W rozmowie TOK FM znawczyni dzieł Henryka Goldszmita, Marta Ciesielska z Ośrodka Korczakianum, mówi wprost:
Marta Ciesielska
Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum

Owe "porady Korczaka..." nie są cytatami - dosłownymi sformułowaniami, zaczerpniętymi z konkretnych tekstów Korczaka. Być może nie są nawet "luźną interpretacją jego idei", tylko anonimowym czy autorskim zestawieniem zasad, z których część jest bliska Korczakowskim poglądom na wychowanie ("kochaj dziecko takim, jakim jest", "nie poniżaj"), co nie musi oznaczać świadomego nawiązania, a np. analogię czy zbieżność Czytaj więcej

Wszystkich zainteresowanych autentyczną twórczością Korczaka, warto zaprosić do lektury jego dzieł. Nie sposób ominąć tu pozycje takie, jak “ Jak kochać dziecko” czy “Prawo dziecka do szacunku”. Można sięgnąć również do wybranych pism wielkiego polskiego pedagoga.

Prawdziwe myśli Janusza Korczaka, to nasz narodowy skarb. Myśl bliska współczesnym rodzicom, pełna empatii i szacunku wobec dziecka.
Janusz Korczak
Momenty wychowawcze, Pisma wybrane t. III Warszawa 1978 s.262

Dzieci - to przyszli ludzie. Więc dopiero będą, więc jakby ich jeszcze nie było. A przecież jesteśmy: żyjemy, czujemy, cierpimy.

Janusz Korczak
Jak kochać dziecko. W: Wołoszyn S.: Korczak, Warszawa 1978 s.178

Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać, a niektóre potrafisz wytrzeć lub tylko zakreślić i własną wypełnić treściąźródło: TOK FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE