
Co w praktyce oznacza, że dziecko jest niejadkiem? Większość mam w rozmowie opowiada o bataliach i walce o każdy kęs. Dowiadujemy się, że dziecko nie chce zjadać obiadu, nie chce nawet słyszeć o próbowaniu czegoś nowego. “Moje dziecko je tylko zupę pomidorową” lub “wy nic nie wiecie o niejadkach, mój syn potrafi przez dwa dni zjeść jedną bułkę” to klasyka i stały punkt internetowych dyskusji mam.
Chyba są to pewne wrodzone skłonności. Nie pomogło oglądanie książek kucharskich i wspólne pichcenie, chociaż do dziś są tego efekty -Kuba jest "koneserem i smakoszem", uwielbia wyszukane jedzonko, szuka w necie i jak znajdzie jakiś fajny przepis to koniecznie chce spróbować to zrobić w domu. Ostatnio mnie zaskoczył w sklepie, bo tak jak inne dzieci wiercą dziurę w brzuchu - mamo kup mi zabawkę, to on: mamo kup mi kawałem tego sera z pleśnią :-). Wybrał oczywiście ten z wyższej półki cenowej, ale uległam i wydałam całe 6 złociszy na porcję wielkości naparstka
Przyglądając się rzeczywistości, można odnieść błędne wrażenie, że polskie dzieci mają sporo problemów żywieniowych. Prawda w ocenie specjalistów okazuje się zgoła odmienna. To nie dzieci mają problem, a ich rodzice.
JEŚĆ, ŻEBY ŻYĆ, ŻYĆ ŻEBY JEŚĆ
Jednym z największych mitów dotyczących żywienia jest przekonanie, że “musisz jeść, żeby urosnąć duży”. Jednym słowem wielu ludzi sądzi, że wzrost jest konsekwencją odżywiania, tymczasem tak nie jest. Tylko w przypadkach prawdziwego niedożywienia dochodzi do zaburzeń wzrostu (...) Czy sądzisz, że jeśli będziesz dawać pudlowi więcej jedzenia, wyrośnie z niego owczarek niemiecki?
Jeżeli opiekunów martwi dieta dziecka lub ilość zjadanego przez nie pożywienia, w pierwszej kolejności powinni skonsultować się pediatrą.
Jak postępować z małym "niejadkiem"?
W celu wykluczenia przyczyn gorszego łaknienia oraz w poszukiwaniu objawów złego stanu odżywienia należy przeprowadzić badanie przedmiotowe (...) U dzieci z prawidłowym rozwojem, które wyglądają na zdrowe, odmowa jedzenia najczęściej ma podłoże fizjologiczne. Większości rodziców nie przekonują zapewnienia lekarza, jeżeli nie poprzedzi ich dokładne badanie przedmiotowe dziecka, nawet jeżeli tylko potwierdzi ono ogólne dobre zdrowie fizyczne i psychiczne dziecka. Czytaj więcej