Palący ojcowie fundują dzieciom astmę. I to jeszcze zanim się urodzą

Jeśli ojciec pali papierosy, dziecko częściej choruje na astmę
Jeśli ojciec pali papierosy, dziecko częściej choruje na astmę Fot:ostill/Shutterstock
O tym, że kobiety, które myślą o poczęciu dziecka powinny zadbać o swoje zdrowie wiedzą wszyscy. Najnowsze badania dowodzą jednak, że lepiej prowadzić powinni się także mężczyźni.

Z opublikowanych podczas Międzynarodowego Kongresu European Respiratory Society (ERS) w Monachium badań naukowców z Uniwersytetu Bergen w Norwegii wynika, że ryzyko astmy u dziecka znacząco zwiększa się, jeżeli ojciec palił papierosy jeszcze przed poczęciem dziecka.

Naukowcy pod kierunkiem dr Cecile Svanes przebadali 13 tys. rodziców, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zapytano ich o to, czy pali papierosy, a jeśli tak, to od ilu lat, ile sztuk dziennie czy palili przed zapłodnieniem i w czasie ciąży (swojej lub partnerki), a także o to, czy ich dziecko ma astmę lub inne schorzenia układu oddechowego.

Okazało się, że na niealergiczną astmę znacznie częściej chorowały dzieci, których ojcowie palili papierosy jeszcze przed ich poczęciem. Najbardziej u tych, którzy zaczęli palić jeszcze przed ukończeniem 15. roku życia oraz wzrastało wraz z czasem palenia.


Naukowcy nie stwierdzili natomiast związku pomiędzy paleniem matki przed poczęciem a astmą dziecka.

Źródło: Rynekzdrowia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE