Wielkanocny wielkouch. Dlaczego zając jest symbolem Wielkanocy?

Zajączek wielkanocny
Zajączek wielkanocny Prawo autorskie: kolinkotanya / 123RF Zdjęcie Seryjne
Zajączek wielkanocny miła atrakcja świąteczna dla dzieci. Przynosi słodkości, jest zabawny, ma duże uszy i budzi pozytywne skojarzenia. Dlaczego jest to symbol najważniejszego święta chrześcijan? Jeśli w ogóle nim jest.

Symbol Wielkiej Nocy
Najstarsze źródła, które łączą zająca z symboliką wielkanocną pochodzą z XIII wieku. Wiążą ją z boginię Eostre, patronką płodności i szczęścia. Trudno, jednak dotrzeć do jednego, wiarygodnego wyjaśnienia symbolu zajączka wielkanocnego, czemu to właśnie on został wybrany. Najtrafniejsze wydaje się być nawiązanie do nadejścia wiosny, a więc płodności, szczęścia, odmiany i życia. Choć niewiele ma to wspólnego z chrześcijaństwem... To powód, dla którego kościół stroni od wykorzystywania jego wizerunku. Z jego perspektywy to symbol Chrystusa i Baranka Bożego powinien skupiać największą uwagę katolików.

Zajączek wielkanocny, a kto to taki?
Na ile wizyta zająca z koszykiem wielkanocnym i słodyczami dla dzieci jest popularna w Polsce? Zwyczaj obdarowywania przez zajączka jest na pewno powszechna u zachodnich sąsiadów, bo dokładnie z Niemiec on pochodzi. W Polsce tylko w trzech regionach jest on obchodzony - na Śląsku, Pomorzu i Wielkopolsce. Nie we wszystkich krańcach świata to zając jest darczyńcą pisanek. Odmianą jest Australia, miejsce, które bardzo wspiera lokalną faunę i zdecydowało, że atrakcją będzie wielkanocny wielkouch, Easter Biilby, który zdetronizował zajączka.
Kiedy i gdzie go szukać?
W krajach skandynawskich zaraz po śniadaniu wielkanocnym najmłodsi wyruszają w poszukiwanie prezentów. Na Wielkopolsce zajączek przychodzi 3 dni wcześniej, w Wielki Czwartek. Są też miejsca, gdzie zajączek wielkanocny przychodzi nieraz, a dwa razy. W Wielki Czwartek dzieci otrzymują podarunki od rodziców chrzestnych, a od rodziców i dziadków w Wielką Niedzielę.


Zajączek wielkanocny w musicalu z Jamesem Marsdenem
Zając wielkanocny to ulubiony motyw również w filmach w okresie świąt. Postać grana głównie prze komików. W zajączka wielkanocnego wcielili się: Russell Brand, Jim Breuer, Jay Thomas, Harvey Fierstein, Django Marsh. Jedną z najlepszych produkcji familijnych jest komedia "Hop", w której wystąpił James Marsden i Russel Brand. Dawna, pochodząca z 1977 produkcja "Niezwykła wyprawa Wielkanocnego Zajączka", oryginalny tytuł "The Easter Bunny Is Comin' to Town" to klasyk wielkanocny dla całej rodziny. Zobaczcie to.
Trwa ładowanie komentarzy...