"Nie zawsze słychać płacz porzuconego dziecka". Śmietnik to nie miejsce dla noworodka

Spot zrealizowany przez Fundację w bardzo bezpośredni sposób traktuje problem, jakim jest porzucanie dzieci.
Spot zrealizowany przez Fundację w bardzo bezpośredni sposób traktuje problem, jakim jest porzucanie dzieci. YouTube.com/FundacjaGAJUSZ
O czym myślisz przechodząc obok osiedlowego śmietnika? Czy kiedykolwiek przeszło ci przez myśl, że to mogłoby być miejsce, w którym ktoś porzuca kilkudniowe dziecko?

Szacuje się, że co 10 godzin ktoś w Polsce porzuca dziecko. W szpitalach każdego roku pozostawianych jest ok. 800 noworodków. To jednak nie jest liczba wszystkich porzuconych dzieci. W rzeczywistości jest znacznie wyższa.Koniec świata
Trauma porzucenia dziecka przez matkę rzuca cień na całe jego przyszłe życie. Dalekie od prawdy są sugestie, że dziecko jest zbyt małe, by cokolwiek pamiętać. W jego mózgu zachodzą zmiany, których konsekwencje są namacalne na każdym etapie rozwoju.

Porzucenie dla dziecka to katastrofa, koniec świata, fizyczny ból, strata i rozpacz.

Działania, które robią różnicę
Fundacja Gajusz stworzyła kampanię, która ma uświadomić skalę zjawiska, budować zaplecze merytoryczne wsparcia dla rodziców w zakresie alternatyw przed porzuceniem dziecka. Jednocześnie ich celem jest realne oddziaływanie na procedury i zapisy prawne w zakresie sprawowania opieki nad zastępczej nad niemowlętami.

Pod ich skrzydłami od kilku miesięcy rozwija się piękne miejsce – Ośrodek Preadopcyjny Tuli Luli, w którym sztab ludzi dba o porzucone niemowlęta, dosłownie tuląc je w ramionach.

Zobaczyliśmy, jak wygląda ich codzienność: Tulą w ramionach niemowlęta, o których ktoś inny próbuje zapomnieć

Są trzy takie ośrodki w całym kraju. Jeden w Otwocku, jeden w Łodzi i w Częstochowie. I chociaż wciąż jest ich za mało to najważniejsze jest to, że istnieją i funkcjonują. Bardzo często ich możliwości i działania uzależnione są od darowizn prywatnych darczyńców. Wsparcie Państwa jest niewystarczające, a potrzeby ogromne.

Możesz być jednym z nich, 1% może ocalić więcej niż jedno życie:
KRS 0000 109 866


Zobacz spot kampanii:
10godzin.pl

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Gajusz

POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...