
Reklama.
Co to jest ciąża biochemiczna?
Termin “ciąża biochemiczna” poznają z reguły dopiero te osoby, które usilnie starają się o dziecko. To bowiem one najczęściej wykonują testy ciążowe od razu, kiedy tylko miesiączka minimalnie się spóźnia. Tymczasem wiele kobiet nie zwraca na tego rodzaju wahnięcia, przyjmując, że termin okresu może się nieznacznie przesuwać w zależności od kondycji naszego organizmu.To prawda, ale równie dobrze wystąpienie krwawienia kilka dni później może oznaczać właśnie wystąpienie ciąży biochemicznej, czyli przypadku, w którym zarodek nie dociera do macicy — jest samoistnie wydalany przez organizm, czego objawem jest krwawienie, podobne do miesiączkowego.
Innymi słowy: o ciąży biochemicznej mówimy wtedy, kiedy mimo zapłodnienia, nasz organizm stwierdza, że z różnych powodów nie jest w stanie w danym momencie udźwignąć ciężaru, jakim jest donoszenie dziecka.
Objawy ciąży biochemicznej
O ciążach biochemicznych mówi się niewiele, bo i trudno stwierdzić jej obecność. Ze względu na to, że cały proces zachodzi na przestrzeni kilku, najczęściej 5-6 tygodni, może ona przejść niezauważenie.Objawami ciąży, która samoistnie obumiera, jest krwawienie, podobne do tego, jakiego doświadczamy w trakcie miesiączki, lub nieco bardziej obfite. Może wystąpić również ból w podbrzuszu.
Ciąża biochemiczna daje również pozytywny wynik testu ciążowego. Hormon hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, jest bowiem wytwarzana przez organizm już podczas pierwszych tygodni ciąży. To dlatego, nawet jeśli zarodek nie zdoła zagnieździć się w macicy, na teście ciążowym możemy zobaczyć dwie kreski.
Podsumowując: objawami, które mogą skłonić do podejrzeń, że doszło do ciąży biochemicznej, są:
Kiedy kończy się ciąża biochemiczna?
Ciąża biochemiczna przebiega samoistnie. Oznacza to, że nie mamy na nią żadnego wpływu: to organizm decyduje, że w danym momencie nie będzie w stanie podjąć wysiłku, jakim jest donoszenie ciąży.Ile trwa ten proces? Liczyć należy go w tygodniach. Ciąża biochemiczna może zostać wydalona z organizmu po pięciu, a czasem nawet i po siedmiu tygodniach.
Ciężko stwierdzić, jak często występują ciąże biochemiczne, bo w większości przypadków przechodzą one niezauważenie: nieregularne miesiączki są dla wielu kobiet zjawiskiem względnie normalnym. Właśnie dlatego, że ciąże biochemiczne przechodzą niezauważone, ciężko określić skalę zjawiska. Niektóre szacunki mówią, że ciąży biochemicznej doświadczyło nawet 60-70 proc. kobiet.
Co powoduje ciąże biochemiczne?
Dlaczego dochodzi do obumarcia zarodka na wczesnym etapie ciąży? Przyczyn może być wiele: od wad rozwojowych samego zarodka, przez nagły, intensywny wysiłek, po nadużywanie alkoholu.Czynnikami, które utrudniają zagnieżdżenie się zarodka w macicy mogą być również blizny. Jeśli w przeszłości kobieta przechodziła operacje brzuszne lub układu moczowo-płciowego, pozostałe tam znamiona mogą również przyczyniać się do powstawania ciąży biochemicznych.
Progesteron a ciąża biochemiczna; czy hormony mają wpływ?
Progesteron jest jednym z najważniejszych hormonów, gdy mowa o ciąży. To właśnie on ma za zadanie przygotować macicę do przyjęcia nowego życia: Jeśli w organizmie przyszłej mamy jest go za mało, endometrium, czyli błona śluzowa macicy, może nie być w stanie utrzymać zarodka.Zaburzenie pracy gospodarki hormonalnej to dość istotny czynnik, który może utrudnić zajście w ciążę. Oprócz wahań progesteronu warto zbadać również hormony tarczycowe oraz poziom prolaktyny.
Duphaston a ciąża biochemiczna: dlaczego lekarz mi go zapisał?
Trudno znaleźć internetowe forum parentingowe, na którym temat ciąży biochemicznej nie byłby poruszany choćby raz i nie wywołał przy tym ożywionej dyskusji. Okazuje się, że jest to problem dość powszechny, ale z drugiej strony, nie zawsze do końca zrozumiały.Wiele kobiet, u których stwierdzono ciążę biochemiczną otrzymuje zalecenie aby stosować leki które zmniejszą ryzyko poronienia. Jednym z nich, bardzo popularnym, jest duphaston.
“Mi lekarz po poronieniu (ciąża biochemiczna) przepisał duphaston na lepsze zagnieżdzenie (brałam po 18 dc) i jak zadzwoniłam do niego i powiedziałam, że test pokazał II kreski kazał dalej brać i biorę do tej pory po dwie tabletki dziennie” - tłumaczy jedna z użytkowniczek popularnego forum, poniekąd opisując działanie wspomnianego leku.
Duphaston to lek, którego substancja czynna — dydrogesteron — który lekarze opisują jako “aktywny progesteron”. Innymi słowy jest to syntetyczny zamiennik progesteronu. Duphaston podaje się więc wtedy, gdy w organizmie kobiety stwierdzono niedobory tego hormonu i wywołane tym stanem nieregularności cyklu, krwawienie z macicy czy bolesność podczas miesiączki.
Z racji tego, że Duphaston imituje hormon naturalnie wytwarzany przez nasz organizm, jego stosowanie jest w pełni bezpieczne, nawet kiedy dojdzie do zapłodnienia. Wiele kobiet ma jednak co do tego wątpliwości. Zdarza się, że na forum pytają o
“Jestem po poron. i dlatego lekarz od razu dał mi duphasthon - 2 razy dziennie. Chodzi mi o to, czy jesli ciąża by się nie rozwijała to mimo Duphasthonu dojdzie do poronienia? czy też duphasthon będzie ciążę podtrzymywał w takim wypadku "na wyrost" brutalnie mówiąc......??” [pisownia oryginalna] - zastanawia się jedna z użytkowniczek.
W komentarzach pojawiają się zapewnienia, że Duphaston nie podtrzyma ciąży biochemicznej. Kiedy jednak pojawiają się wątpliwości co do dawkowania czy wpływu danego leku na organizm, zawsze należy skonsultować je z lekarzem.
Byłam w ciąży biochemicznej. Co dalej?
Na to pytanie można udzielić kilku odpowiedzi, w zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się kobieta. Te, które nie monitorują ściśle faz cyklu i nie starają się o dziecko, być może nawet nie zorientują się, że były w ciąży biochemicznej. Fakt ten, w większości przypadków, nie ma wpływu na zdrowie. Nie zmniejsza również prawdopodobieństwa zajścia w kolejną, prawidłową, ciążę.Bywa jednak i tak, że organizm nie jest w stanie samodzielnie się oczyścić. W takiej sytuacji ginekolodzy mówią o poronieniu zatrzymanym. Wymaga ono interwencji chirurga, który przeprowadzi zabieg łyżeczkowania i oczyści drogi rodne.