
REKLAMA
Muchy żerują na padlinie, odchodach, śmieciach, a swoje larwy składają najczęściej w kale. Brzmi to niezbyt przyjemnie, niestety wiąże się z kolejnymi konsekwencjami: muchy na swoim ciele, głównie odnóżach i skrzydłach przenoszą chorobotwórcze drobnoustroje, a następnie siadają na naszych kuchennych blatach, owocach, jedzeniu zostawionym na wierzchu. Taka sytuacja może być zagrożeniem dla naszego zdrowia, zwłaszcza gdy mamy małe dzieci.
Te zapachy odstraszają muchy
Jak więc pozbyć się much z mieszkania albo jeszcze lepiej: nie dopuszczać w ogóle do tego, by wlatywały do naszego domu? Jaką woń muszą poczuć, gdy będą zbliżać się do okna, drzwi tarasowych czy balkonowych? Są zapachy, które skutecznie je odstraszają. Oto te, które będą stanowić naturalną zaporę przed niepożądanymi gośćmi.1. Ocet jabłkowy. Jeśli lubisz jego zapach, możesz przygotować mieszankę oleju jabłkowego z wodą i spryskać nią framugi okien lub wywietrzników, przez które muchy też potrafią się dostać do wnętrza naszego domu. Jeszcze skuteczniejsze będzie przelanie octu do płytkiej miseczki i ustawienie go w miejscu, gdzie muchy wlatują najczęściej.
2. Mieszanka przypraw. Muchy nie lubią żadnego z tych zapachów, zmieszane ze sobą stanowią naturalną, skuteczną zaporę. Czego potrzebujemy? Pieprzu, czosnku i cynamonu, wszystkie przyprawy w postaci sproszkowanej. Mieszamy je ze sobą, umieszczamy w małym pojemniku lub miseczce i stawiamy na parapecie.
3. Wywar z goździków. Przygotowuje się go bardzo prosto: torebkę zasuszonych goździków zalewamy ok. 1 litrem wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok. 10-15 minut.
Gdy wystygnie przelewamy do butelki z rozpylaczem i spryskujemy nim ramy okienne lub miejsca w domu, gdzie lubią gromadzić się muchy. Możesz też suche goździki wpić w cytrynę i umieścić na parapecie, muchy nie będą się wtedy zbliżać.
Jeśli nie masz czasu, by przygotowywać domowe mieszanki czy spraye na muchy, kup gotowe olejki eteryczne. Wybierz te, których zapach lubisz – skuteczne na komary są: olejek goździkowy, o zapachu trawy cytrynowej, eukaliptusowy, miętowy i rozmarynowy.
Może cię zainteresować także: Cynamon nie tylko w kuchni. Użyj go, by pochwalić się zadbanym ogrodem