Szalone szóstki rozkładają dorosłych na łopatki. Dasz radę policzyć bez kalkulatora?

Hanna Szczesiak
06 lutego 2025, 15:40 • 1 minuta czytania
Dla uczniów rozwiązywanie zadań matematycznych to chleb powszedni. A co z dorosłymi? Bez odpowiedniego treningu potrafią mieć problem nawet z najprostszymi działaniami. W końcu wielu z nas pewne reguły matematyczne wyleciały już z głów... Czasami wystarczy jedno zadanie, by poczuć się jak uczniak. Podejmiesz to wyzwanie?
Zagadka matematyczna: jakie jest rozwiązanie? Wielu dorosłych polega na kolejności wykonywania działań. fot. mamaDu.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Choć działanie z sześcioma szóstkami wydaje się łatwe, w pośpiechu łatwo o pomyłkę. A ty potrafisz podać prawidłową odpowiedź bez korzystania z kalkulatora?


Zadanie na szóstkę: pamiętaj o ważnej regule

Uczniowie szkoły podstawowej codziennie rozwiązują dziesiątki podobnych zadań. Dorośli, którzy dawno zakończyli edukację, mogą poczuć się zaskoczeni, gdy powinie im się noga i podadzą nieprawidłowy wynik. A jednak!

Zwykle nieźle radzimy sobie z prostymi działaniami – dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem czy dzieleniem. Problemy zaczynają się, kiedy w jednym zadaniu pojawiają się różne operacje matematyczne, a my zapomnieliśmy o ważnej regule: kolejności wykonywania działań.

Tak jest i w tym przypadku. Wiele osób, patrząc na to zadanie, będzie myślało, że odpowiedź to 30, jednak popełniają błąd, wykonując działania od lewej do prawej. Pora przypomnieć sobie zasady, które obowiązują w matematyce:

Najważniejsze zasady:

Ile to jest 6−6÷6+6x6−6? Rozwiązanie

Zastosowując te zasady, nie popełnimy błędu. Zaczynamy zatem od dzielenia i mnożenia. Najpierw dzielenie, bo pojawia się w równaniu jako pierwsze, następnie mnożenie. Gdy wykonamy obliczenia, zostaje nam już tylko odejmowanie i dodawanie. Obliczenia powinny więc wyglądać tak:

6−6÷6+6x6−6=? 6−1+6x6−6=? 6−1+36−6=? 5+36−6=? 41−6=35

Prawidłowa odpowiedź to 35. Jeśli nie wierzysz, skorzystaj z kalkulatora albo poproś o odpowiedź ChataGPT ;)

Czytaj także: https://mamadu.pl/181775,to-dzialanie-rozwiaza-dzieci-z-podstawowki-chatgpt-sobie-z-nim-nie-radzi