Pasta do zębów z fluorem. 4 argumenty przemawiające za jej stosowaniem w higienie jamy ustnej
Fluor to naturalnie występujący w organizmie człowieka pierwiastek niezbędny dla prawidłowego rozwoju kości i zębów. Z kolei próchnica polega na demineralizacji twardych tkanek zębów (utracie minerałów takich jak wapń, fluor i fosforany ze szkliwa i zębiny) w wyniku kontaktu z kwasami wytwarzanymi przez obecne w jamie ustnej bakterie. Przy niezahamowaniu tego procesu dochodzi do powstania wymagających leczenia ubytków próchnicowych.
Fluor jest składnikiem budulcowym zębów, kwasy wytwarzane przez bakterie zaś uszkadzają ich szkliwo. Można zatem wysnuć wniosek, że pasta do zębów z fluorem będzie środkiem właściwym do profilaktyki zmian próchnicowych, oczywiście przy dawkowaniu zawartego w niej pierwiastka w odpowiednich ilościach. Jak tego rodzaju pasta zapobiega próchnicy? Oto cztery argumenty przemawiające za jej stosowaniem w codziennej higienie jamy ustnej.
1. Antybakteryjne działanie
Fluor to złoty standard w profilaktyce próchnicy. To on odpowiada za hamowanie przemian metabolicznych węglowodanów w komórkach bakteryjnych, a dzięki temu ma zdolność ograniczania wpływu bakterii próchnicotwórczych na zęby człowieka. Robi to, przenikając do chorobotwórczych bakterii, przez co ulegają one zakwaszeniu, a dalszy transport glukozy do ich wnętrza zostaje upośledzony.
Zaatakowane przez fluor bakterie nie fermentują cukrów. W rezultacie nie wytwarzają kwasów niszczących szkliwo. Podsumowując, fluor ogranicza wzrost bakterii próchnicotwórczych i odkładania płytki bakteryjnej na powierzchniach zębów oraz przyczynia się do zmniejszenia produkcji kwasów. Jest także niezbędnym mikroelementem w zapobieganiu choroby próchnicowej.
2. Hamowanie demineralizacji
Obecność bakterii próchniczych w jamie ustnej, niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz mechaniczne zużycie zębów są czynnikami, które sprawiają, że z upływem czasu szkliwo zębów traci swoje minerały i staje się podatne na uszkodzenia, w tym kwasową erozję, czyli traci swoje właściwości ochronne. Pasta z fluorem stosowana dwa razy dziennie pozwala hamować niepożądany proces demineralizacji szkliwa.
W jaki sposób zawarty w paście do zębów fluor hamuje utratę związków mineralnych ze szkliwa? Otóż tworzy on na powierzchni zębów ochronną warstwę fluorku wapnia. Jego obecność stanowi rezerwuar jonów wapnia i fluoru traconych w czasie powtarzających się ataków kwasów. Dodatkowo, wchodzi w skład fluorohydroksyapatytu, składnika budulcowego zębów.
3. Wspomaganie remineralizacji
Remineralizacja to proces polegający na wbudowywaniu się w strukturę zęba minerałów utraconych w wyniku ataku kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe. Jego skutkiem jest wzmocnienie struktury uzębienia. Fluor zawarty w takich pastach do zębów jak elmex® Kids czy elmex® Anti-Caries Junior Professional pomaga uzupełnić te związki mineralne, tym samym wspomagając pożądany proces remineralizacji.
Jak wygląda wsparcie remineralizacji przez ten aplikowany z pastą pierwiastek? Regularne stosowanie pasty do zębów z fluorem zapewnia stałą podaż jonów fluorkowych. Dostarczanie ich wyższych stężeń przyczynia się do powstawania fluorku wapnia (CaF2).
4. Cofanie zmian próchnicowych
Szczotkowanie zębów pastą z fluorem pomaga nie tylko zapobiegać i zatrzymywać, ale także odwracać wczesne zmiany próchnicowe. Na zębach pojawiają się białe plamki, widoczne pod specjalną lampą na fotelu stomatologicznym. Są one objawem demineralizacji. To właśnie na tym etapie stosowanie produktów z fluorem (past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej, żeli do profilaktyki próchnicy) może odwrócić ten proces i cofnąć zmiany.
Skuteczniejsze odwrócenie rozwoju wczesnych zmian próchnicowych jest właśnie tym, co wyróżnia profilaktykę fluorkową jako metodę zapobiegania próchnicy zębów mlecznych czy stałych. Oczywiście, jeśli nie zostaną podjęte działania profilaktyczne, proces demineralizacji będzie postępował i w wyniku długotrwałej utraty minerałów dojdzie do powstania ubytku próchnicowego, który będzie musiał się zająć dentysta.