Apteczka na wyjazd z dzieckiem: co spakować, by zapewnić bezpieczeństwo na wakacjach?

Materiał reklamowy marki Octenisept
30 lipca 2024, 10:40 • 1 minuta czytania
W gorączce przedwakacyjnego pakowania o wielu rzeczach możesz zapomnieć. Tę jedną zawsze powinnaś mieć jednak w walizce: apteczkę na wyjazd z dzieckiem. Bo choć przed tobą czas beztroski, musisz być gotowy na nieprzewidziane, małe wypadki. Oto co zabrać na wakacje z dzieckiem, aby wypoczywać bezpiecznie.
Fot. materiały prasowe / Octenisept
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Skład apteczki na wakacje będzie różnić się w zależności od celu podróży, klimatu, wybranego środka transportu, a przede wszystkim – indywidualnych potrzeb dziecka. Bez niektórych elementów się jednak nie objedzie, niezależnie od okoliczności.

Jakie leki zabrać na wakacje z dzieckiem?

Dużą część apteczki na wyjazd będą stanowić leki na podróż. Nie możesz zapomnieć szczególnie o tych, które twoje dziecko przyjmuje na stałe. Sprawdź, czy masz odpowiednio duży zapas leków i w razie konieczności odpowiednio wcześnie zdobądź receptę, jeśli jest potrzebna.

Warto przy tym pamiętać, że podróże mogą sprzyjać uaktywnieniu się innych dolegliwości, do jakich maluch ma skłonność. Jakie leki na wyjazd warto rozważyć? Jeżeli twoja pociecha często zmaga się z zaparciami, spakuj zapas saszetek z makrogolem. Cierpi na chorobę lokomocyjną? Miej przy sobie środki łagodzące uciążliwe objawy. A może jest podatna na katar i infekcje dróg oddechowych? Inhalator i woda morska mogą się przydać.

Te leki na podróż też warto mieć!

Koniecznie pamiętaj też o podstawowych środkach na ból i gorączkę (i termometrze, aby upewnić się, czy podanie leku jest konieczne). Jazda w nagrzanym samochodzie, odwodnienie, zmęczenie przebywanie na słońcu czy w klimatyzowanych pomieszczeniach mogą wywołać ból głowy, a także przyczynić się do wzrostu temperatury ciała i infekcji. W pierwszej kolejności powinno się zapewnić dziecku dobre nawodnienie i odpoczynek.

Jeżeli jednak te środki nie pomogą, warto sięgnąć po leki zawierające paracetamol lub ibuprofen. Oba zwalczają ból głowy, zębów i mięśni oraz obniżają podwyższoną temperaturę. Pierwszy uznaje się za najbezpieczniejszy – można go stosować już od 1 miesiąca życia. Ostatni wykazuje dodatkowo działanie przeciwzapalne w przypadku zakażeń czy infekcji. Może być jednak stosowany nie wcześniej niż w 4. miesiącu życia dziecka.

To jakie leki zabrać na wakacje z dzieckiem, jest decyzją indywidualną. Kompletując wakacyjną apteczkę, wybierz środek z tym składnikiem, który skuteczniej działa u twojego maluszka i jest dostosowany do jego wieku.

Jakie leki na podróż? Pamiętaj o probiotykach

Zmiana diety i klimatu podczas wyjazdu może przyczynić się do dolegliwości trawiennych. Z tego powodu warto wspierać pracę żołądka i jelit codziennym podawaniem probiotyków. Wybierz preparat wysokiej jakości od znanej marki, certyfikowany i rekomendowany przez towarzystwa naukowe.

Nazwa probiotyku powinna mieć trzy człony oznaczające odpowiednio: rodzaj, gatunek i szczep. Efektywny, dobrze przebadany i bezpieczny do stosowania przez dzieci jest np. Lactobacilus Rhamnosus LGG. Możesz zapytać w aptece o preparat osłonowy z tym składnikiem.

Co na rany dla dzieci mieć w apteczce?

W wakacyjnym szaleństwie dziecku mogą przydarzyć się również drobne skaleczenia. Zadrapanie po zabawie, drobna rana po upadku, otarcie na stopach od marszu… Na uszkodzenia naskórka maluch jest narażony niemal w każdym miejscu, a ty z pewnością nie chcesz dać się temu zaskoczyć. Co na rany dla dzieci trzeba zabrać?

Przede wszystkim miej zawsze przy sobie bezpieczny środek do odkażania, np. octenisept® spray na rany powierzchowne.

Dzięki zawartości oktenidyny lek działa już w ciągu 1 minuty1 i może być bezpiecznie stosowany u dzieci od 1. dnia życia. Stosuj go bez obaw na niewielkie otarcia, lekkie zadrapania i delikatne skaleczenia. Wystarczy, że spryskasz octeniseptem® do odkażania bezpośrednio zranione miejsce lub przetrzesz nasączonym gazikiem i nie musisz obawiać się o zakażenie.

Drobne uszkodzenia naskórka nie wymagają opatrunku. Na poważniejsze rany warto mieć jednak w wakacyjnej apteczce:

- plastry z opatrunkiem i bez,

- paski do zamykania ran,

- bandaż,

- jałowe gaziki i kompresy.

Co zabrać do apteczki na wyjazd dla ochrony przed słońcem?

Jeśli na wakacjach z dzieckiem sprzyja pogoda, musicie uważać na poparzenia słoneczne. Krem z filtrem UV to absolutny must-have na wyjeździe. Dla dziecka wybieraj kremy z wysoką ochroną, najlepiej 50 SPF. Dodatkowo zwróć uwagę na to, aby nie miały one w składzie szkodliwych składników takich jak: barwniki, parabeny czy intensywne środki zapachowe. Najlepiej sięgnąć po hipoalergiczny krem przeciwsłoneczny o lekkiej konsystencji i dodatkowym działaniu nawilżającym.

Pamiętaj, że kosmetyk powinno się nakładać co najmniej 20 minut przed wyjściem na słońce i co jakiś czas powtarzać aplikację. Nie pomijaj takich części ciała jak stopy czy uszy. Dodatkowo po powrocie do hotelu nasmaruj dziecko kremem, pianką lub mleczkiem po opalaniu, aby ukoić wystawioną na słońce skórę.

Co na oparzenia dla dzieci trzeba zabrać?

Czasem, mimo największych starań, nie uda się całkowicie uniknąć podrażnienia. Zaczerwienie, pieczenie, uczucie ciepła na skórze to znak, że trzeba zareagować. Sięgnij po środki i kosmetyki, który złagodzą dyskomfort i przyspieszą gojenie.

W takich przypadkach dobrze sprawdza się octenisept® żel.

W przeciwieństwie do tradycyjnych balsamów działa kompleksowo, aby przynieść dziecku jak najszybszą ulgę. Wyrób medyczny nie tylko przyjemnie schładza, ale też chroni skórę przed zakażeniem i wysuszeniem, zmniejsza odczucie bólu oraz przyspiesza regenerację. Czy wiesz, że rany goją się dzięki niemu aż 15 razy szybciej2? Opieka nad poparzeniem nie może być prostsza i bardziej efektywna. Jedyne, co musisz zrobić, to zastosować octenisept® do odkażania ran w spray’u i nałożyć warstwę żelu.

Ale to jeszcze nie wszystko, co na oparzenia dla dzieci warto wykorzystać. Kiedy skóra zagoi się na tyle, że będzie można użyć dodatkowego kosmetyku, z pomocą przyjdzie kojący krem, np. octenisept® krem. Jako że również w tym produkcie występuje odkażająca oktenidyna, podrażniona skóra przez cały okres gojenia ma niezawodną ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Co równie ważne, kosmetyk zapobiega powstawaniu pęcherzy i łuszczeniu się skóry. Nawilżenie, ochrona i ukojenie – twoje dziecko właśnie tego najbardziej potrzebuje przy oparzeniu.

Co zabrać na wakacje z dzieckiem dla ochrony przed owadami?

Podczas wakacji z dzieckiem w plenerze nie przewidzisz różnych wypadków, ale jednego możesz być niemal pewien: towarzystwa komarów i innych insektów. Trudno ich uniknąć. Nie sposób przed nimi uciec. Można się jednak dobrze zabezpieczyć, aby natrętne owady nie odebrały przyjemności wypoczynku.

U małych dzieci trzeba uważać, żeby repelent nie okazał się zbyt agresywny. Najlepiej korzystać z naturalnych środków. Działają co prawda mniej skutecznie, ale są bezpieczniejsze dla wrażliwej skóry. Dodatkowo możesz wspomóc ochronę przed owadami:

- stosując moskitierę na wózek,

- zakładając dziecku czapeczkę/kapelusz oraz jasne, przewiewne ubrania z długimi rękawami i nogawkami,

- częściej kąpiąc pociechę w ciągu dnia, aby usunąć zapach potu.

Co zabrać do wakacyjnej apteczki na rany po owadach?

A jeśli nie uda się uniknąć ugryzienia owada albo ataku kleszcza? Na takie wypadki miej w apteczce wakacyjnej środki odkażające. Dla przykładu octenisept® spray na rany ochroni przed zakażeniem, kiedy dziecko rozdrapie ranę, a także dobrze zabezpieczy miejsce po usunięciu kleszcza. Z kolei octenisept® na swędzenie w formie żelu szybko złagodzi świąd po ukąszeniu. Dziecko nie będzie intensywnie się drapać.

Jeśli wiesz, że twoja pociecha ma uczulenie na jad owadów, pamiętaj również o stosowaniu leku przeciwhistaminowego, który zmniejszy objawy alergii skórnej.

Co zabrać na wyjazd z dzieckiem? Spakuj niezbędne dokumenty

Na urlopie mogą zdarzyć się sytuacje, że zawartość apteczki na wakacje nie wystarczy i będzie konieczne zgłoszenie się do lekarza. Z tego powodu spakuj również niezbędne dokumenty, które umożliwią sprawne odbycie wizyty. Co zabrać na wyjazd z dzieckiem?

- Karta EKUZ – pozwala na bezpłatne skorzystanie z porady lekarskiej w krajach Unii Europejskiej.

- Książeczka szczepień – będzie potrzebna, jeśli kompletujesz apteczkę na wyjazd za granicę do krajów egzotycznych, gdzie są wymagane szczepienia.

- Książeczka zdrowia dziecka.

- Wypełniony planer zdrowia dziecka z przyjmowanymi lekami i przebytymi chorobami.

Przygotowania na wakacje z dzieckiem najlepiej zacząć właśnie od apteczki na wyjazd. Działając z wyprzedzeniem, zdążysz zaopatrzyć się w niezbędne leki i nie pominiesz w pośpiechu żadnego ważnego elementu. Pobierz checklistę na wyjazd, a na pewno o niczym nie zapomnisz!

1 ChPL z Maj 2023

2 Na podstawie badania klinicznego: Efficacy and cost-effectiveness of octenidine wound gel in the treatment of chronic venous leg ulcers in comparison to modern woundressings Hämmerle G, Strohal R.