Chronić, ale bez uciążliwej kontroli. Dzięki tej aplikacji zadbasz o bezpieczeństwo dziecka w sieci

Dawid Wojtowicz
Chcesz zadbać o bezpieczeństwo dziecka surfującego po sieci? A jednocześnie wolisz, by ten monitoring nie miał formy inwigilacji, która odbiera twojej pociesze podmiotowość? Potrzebujesz więc systemu, który opiekę stawia nieco wyżej niż kontrolę. Takim rozwiązaniem jest aplikacja SafeKiddo, która bezpieczeństwo w internecie łączy z nauką zdrowych nawyków u dzieci i budową ich zaufania do rodziców.
Chcesz zadbać o bezpieczeństwo dziecka surfującego po sieci? A jednocześnie wolisz, by ten monitoring nie miał formy inwigilacji, która odbiera twojej pociesze podmiotowość? Skorzystaj z aplikacji SafeKiddo halfpoint / 123rf.com
Z badania przeprowadzonego na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie przez instytut Ipsos dla Google w styczniu 2021 roku wynika, że blisko 90 proc. dzieci korzysta z sieci przynajmniej raz dziennie, spędzając przy komputerach i smartfonach średnio ok. 3-4 godziny. Wraz z wiekiem dziecka ten wskaźnik tylko rośnie. Okazuje się, że dzieci w wieku 12-15 lat na aktywności online poświęcają prawie 1/3 dziennego czasu!

Dla równowagi rodzice stali się bardziej wrażliwi na potrzebę zapewnienia pociechom bezpieczeństwa w sieci. 66 proc. z nich sprawdza programy i aplikacje użytkowane przez dzieci, a 50 proc. przegląda strony internetowe odwiedzane przez najmłodszych. Jednocześnie coraz więcej rodziców wyraża przekonanie, że kontrola nie powinna odbywać się bez wiedzy dzieci, bo tylko na zaufaniu można budować wzajemny szacunek.

Z takiego właśnie założenia wyszli twórcy SafeKiddo, aplikacji kontroli rodzicielskiej. Została ona zaprojektowana dla rodziców przez rodziców zdających sobie sprawę z zagrożeń czyhających w sieci oraz potrzeby kompleksowej ochrony dzieci korzystających z internetu. Z SafeKiddo będzie to dla ciebie zadanie nieskomplikowane, wygodne i przyjemne, o czym przekonało się już ponad 200 000 użytkowników na świecie.
Jak rozpocząć przygodę z popularnym oprogramowaniem typu Parental Control? Po pobraniu aplikacji na swój smartfon musisz założyć konto, potwierdzić dane przez e-mail, a następnie podać kod PIN dla dostępu do ustawień apki oraz ustawić profil dziecka. Aplikację instalujesz też na telefonie pociechy i możesz ją bezprzewodowo skonfigurować kodem QR, przystawiając swój aparat do smartfonu dziecka. Cała konfiguracja SafeKiddo na obu urządzeniach zajmie ci mniej niż zrobienie kawy!

Ochrona rodzicielska i zarządzanie aplikacją jest możliwe oczywiście tylko z urządzenia rodzica. Wszystkie funkcje możesz dostosować do swoich wymagań oraz wieku dziecka. Dzięki SafeKiddo bezpieczeństwo dziecku zapewniasz na cztery różne sposoby. Są to filtracja treści dostępnych w internecie, dezaktywacja wybranych programów na urządzeniu, kontrola czasu spędzanego w sieci oraz śledzenie fizycznej lokalizacji dziecka.

Filtrowanie dotyczy zarówno wyszukiwarek, jak i stron www. Możesz więc wykluczyć witryny z nieodpowiednimi treściami tak, aby w ogóle nie pojawiały się w wynikach wyszukiwania. Masz też możliwość blokowania stron internetowych. I wcale nie musisz się z tym za bardzo męczyć. Wystarczy, że wskażesz wiek dziecka, a aplikacja sama oznaczy określone kategorie treści jako nieodpowiednie i będzie blokowała pasujące do nich serwisy. W razie potrzeby każdą stronę www możesz indywidualnie wpisać na tzw. "czarną listę".
SafeKiddo pozwoli też ci na blokowanie gier i innych aplikacji na telefonie dziecka bezpośrednio z twojego telefonu. Również istnieje możliwość ograniczenia dostępu maluchowi do platform społecznościowych. Aplikacje mogą być całkowicie dezaktywowane lub zablokowane w określonym przedziale czasowym np. w godzinach wieczornych, żeby pociecha nie zarywała nocek ze wzrokiem wlepionym w ekran komórki.

Jedną z najważniejszych funkcji systemu SafeKiddo jest ustawianie limitów czasowych. W telegraficznym skrócie: możesz sprawić, by korzystanie z określonych stron internetowych, gier i aplikacji odbywało się tylko w określonym czasie. Ramy czasowe mogą dotyczyć całego tygodnia albo być zmieniane w zależności od poszczególnych dni. Przykładowo, w weekendy możesz zezwolić dziecku na dłuższe "giercowanie".

Przy pomocy SafeKiddo będziesz "miał/a oko" na dziecko przebywające poza domem pod warunkiem, że zabierze ze sobą smartfon z zainstalowaną aplikacją kontroli rodzicielskiej. Wszystko za sprawą funkcji geolokalizacji, która służy do dokładnego określenia obecnego położenia dziecka. Wyróżnikiem jest tzw. geofencing. Polega on na tym, że wokół wyznaczonej lokalizacji ustawiasz chronioną strefę. Jeśli dziecko ją przekroczy, zostaniesz o tym natychmiast poinformowany/a. Alarm o zagrożeniu może wysłać też samo dziecko.
Aplikacja na bieżąco generuje raporty o odwiedzanych przez podopiecznego stronach internetowych, oglądanych w serwisie YouTube filmach czy próbach wejścia na zablokowane treści. Pozwala też na śledzenie czasu, jaki dziecko spędza przy grach czy w mediach społecznościowych. Na telefonie dziecka działa jednak tak, by młody użytkownik smartfona nie miał poczucia totalnej kontroli rodzica nad jego/jej osobą. W każdej chwili dziecko może zwrócić się za pośrednictwem SafeKiddo do dorosłego z prośbą o zniesienie określonej blokady.

Aplikacja zdobyła nagrodę główną XIV edycji konkursu "Świat przyjazny dziecku" w kategorii "Dziecko i internet". Chcesz przekonać się o jej skuteczności i łatwości w obsłudze? Możesz pobrać ją ze sklepów Google Play (na system Android), App Store (na system iOS) oraz Microsoft (na system Windows).

SafeKiddo dostępna jest w trzech wariantach subskrypcji różniących się liczbą urządzeń i ceną za 3 miesiące.

Artykuł powstał we współpracy z SafeKiddo