Wspaniała pomoc kobietom i dzieciom w kryzysowych sytuacjach. Takiego rozwiązania potrzebują

Dawid Wojtowicz
Dbałość o higienę zawsze była ważna, ale w dzisiejszych czasach mówi się o niej częściej niż zwykle. Rozgłos, jaki zyskał ten temat, z pewnością służy bezpieczeństwu nas wszystkich, bo każdy powinien mieć świadomość roli higieny w ochronie zdrowia. Warto jednak zadać pytanie – czy każdy ma do niej równy dostęp? Niestety – nie. Ale można z tym walczyć poprzez systemowe rozwiązania. Takie jak pralnie społecznie odpowiedzialne.
Persil rozszerza program "Pralnia Społecznie Odpowiedzialna" o kolejną grupę. W tym roku marka objęła swoim wsparciem także samotne mamy i ich dzieci z ośrodków Stowarzyszenie Pomocy "Akson" we Wrocławiu Materiały prasowe / Henkel

Pralnie społecznie odpowiedzialne



Są to pralnie, w których osoby potrzebujące mogą bezpłatnie uprać swoje ubrania, koce czy inne okrycia. Idea darmowych pralni to koncepcja znana poprzednim pokoleniom i rozwijana w różnych krajach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce międzywojennej i powojennej istniały np. pralnie spółdzielcze. Służyły one lokatorom, ale też pomagały osobom w potrzebie.

Z pralni o charakterze społecznym korzystają głównie osoby znajdujące się w kryzysowej sytuacji życiowej. Mogą być to dowolne grupy społeczne, których sytuacja życiowa i bytowa utrudnia, a niekiedy uniemożliwia odpowiednią higienę ubrań np. samotne mamy z dziećmi, które straciły miejsce do życia. Dzięki takim miejscom osoby w potrzebie mogą lepiej zadbać o zdrowie oraz funkcjonować w przestrzeni społecznej.

Prowadzeniem pralni oferujących bezpłatny dostęp do usług prania zajmują się przede wszystkim organizacje społeczne: towarzystwa pomocy, fundacje i inne organizacje pozarządowe. Dla takich obiektów najlepszą lokalizacją są wszelkie schroniska, noclegownie, domy samotnych matek, ponieważ wpisują się one wtedy w kompleksową pomoc obejmującą bieżącą opiekę, zakwaterowanie, wsparcie psychologiczne czy prawne.

Pralnie dla podopiecznych Domów Samotnej Matki



W tym roku profesjonalne pralnice wraz ze środkami piorącymi zawitały do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 31 oraz Schroniska dla Kobiet przy ul. Glinianej 28/30 we Wrocławiu. Podopieczne tych ośrodków, czyli samotne mamy oraz ich dzieci, będą mogły na miejscu korzystać codziennie z rozszerzonego zaplecza sanitarnego.

– W naszych ośrodkach udzielamy schronienia oraz pomocy kobietom i dzieciom znajdującym się w kryzysowych sytuacjach. Zapewniamy im bezpieczne warunki, w których mogą odzyskać kontrolę nad własnym życiem i stanąć na nogi po trudnych doświadczeniach – komentuje Małgorzata Gałosz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy "Akson".
W tym roku profesjonalne pralnice wraz ze środkami piorącymi zawitały do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz Schroniska dla Kobiet we WrocławiuMateriały prasowe / Henkel
– Czystość jest niezwykle ważna dla poczucia komfortu i zapobiegania wykluczeniu. Przekazane nam sprzęt oraz środki piorące znacząco ułatwią codzienne pranie ubrań i pościeli tak dużej liczby osób i pozwolą nam skoncentrować się na wspieraniu naszych podopiecznych w innych obszarach, np. psychologicznych czy prawnych – dodaje przedstawicielka organizacji, pod której opieką znajduje się ok. 100 kobiet i dzieci.

Pralnie Społecznie Odpowiedzialne w Polsce



Doposażeniem placówek świadczących pomoc kobietom i dzieciom w kryzysowych sytuacjach zajęła się marka Persil należąca do firmy Henkel. Wsparcie w postaci ufundowania pralni na wewnętrzne potrzeby 2 domów samotnej matki to część większego programu społecznego zainicjowanego przez światowego producenta środków piorących i czyszczących pod nazwą "Pralnia Społecznie Odpowiedzialna".
Logo programu społecznego "Pralnia Społecznie Odpowiedzialna" zainicjowanego przez markę Persil należącą do firmy Henkel
20 stycznia 2022 roku w ramach tej akcji otwarto drugą już w Polsce pralnię. Stanęła ona we Wrocławiu przy ul. Małachowskiego 15. Persil założył ją we współpracy z partnerami społecznymi: Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Fundacją Społecznie Bezpieczni. To te organizacje zajmą się prowadzeniem pralni przeznaczonej dla osób żyjących na co dzień na ulicy oraz podopiecznych schronisk i noclegowni.
Otwarcie drugiej Pralni Społecznie Odpowiedzialnej przy ul. Małachowskiego 15 w Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn we Wrocławiu (data: 20 stycznia 2022)Materiały prasowe / Henkel
Działalność nowo otwartej pralni bazuje na sprawdzonym już modelu wypracowanym w Gdańsku, gdzie w 2020 roku powstała pierwsza Pralnia Społecznie Odpowiedzialna. Funkcjonuje ona w budynku przy ul. Równej 14 na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. We Wrocławiu nową pralnię ulokowano zaś w jednym z pomieszczeń Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn kierowanej przez Koło Wrocławskie Towarzystwa.

Z oferty prania rzeczy osobistych bez opłat skorzystają nie tylko lokatorzy tej noclegowni. Ma być ona dostępna także dla osób mieszkających na co dzień na ulicy. Rozpowszechnianiem informacji o takiej możliwości zajmą się streetworkerzy i pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej. Ponadto pralnia pomoże wrocławskim placówkom Towarzystwa Pomocy im Św. Brata Alberta w praniu koców, pościeli, poduszek i obrusów.
Z oferty prania rzeczy osobistych bez opłat skorzystają nie tylko lokatorzy noclegowni przy ul. Małachowskiego 15 we Wrocławiu. Ma być ona dostępna także dla osób mieszkających na co dzień na ulicyMateriały prasowe / Henkel
Dwie pralnie w schroniskach dla osób bezdomnych oraz dwie pralnie na użytek wewnętrzny ośrodków dla kobiet i dzieci w trudnej sytuacji życiowej to oczywiście nie koniec inicjatywy "Pralnia Społecznie Odpowiedzialna". Organizatorzy i koordynatorzy akcji planują rozszerzenie projektu o kolejne miejsca, w których osoby potrzebujące będą mogły bez opłat wyprać swoje ubrania lub inne rzeczy. Obecnie program współrealizujący ideę walki o prawo do czystych ubrań dla każdego zapewnia wsparcie dla ok. 900 osób miesięcznie.

Artykuł powstał we współpracy z Henkel