Twoje dziecko nie radzi sobie z presją rówieśniczą? Tak je uchronisz przed złym wpływem przyjaciół
W pewnym wieku dla twojego dziecka nie będzie nic ważniejszego niż akceptacja ze strony rówieśników. Za wszelką cenę będzie chciało dopasować się do kolegów i koleżanek, by czuć się lubianym, a ciągła obawa przed odrzuceniem lub krytyką może je pchać do nie zawsze właściwych zachowań. Jak pomóc dziecku uchronić się przed negatywnym wpływem przyjaciół?
- Rówieśnicy pełnią ważną rolę w życiu naszego dziecka, a w pewnym momencie kontakt z nimi i ich akceptacja stają się dla niego priorytetowe.
- Szukanie akceptacji koleżanek i kolegów sprawia, że dziecko może ulegać presji rówieśniczej.
- Możesz temu zapobiec - oto 7 ważnych wskazówek.
Stawianie rówieśników na pierwszym miejscu jest normalnym etapem rozwoju dziecka. Czasem jednak uleganie wpływom grupy może być zgubne w skutkach. Presja rówieśnicza przybiera czasem negatywną formę, gdy nasze dziecko za bardzo chce się przypodobać lub upodobnić do znajomych, u których szuka akceptacji.
7 wskazówek, by dziecko nie ulegało presji rówieśniczej
Jak możesz pomóc swojemu dziecku? Oto 7 ważnych wskazówek, gdy widzisz, że rówieśnicy mają na nie ogromny wpływ.
1. Staraj się utrzymywać dobre relacje z dzieckiem. Gdy masz z nim silną więź, łatwiej będzie wam przezwyciężyć różne trudne momenty. Dawaj znać dziecku, że zawsze chętnie je wysłuchasz i jesteś gotowa do rozmowy na każdy temat. Gdy ci się zwierza, nie krytykuj i nie obwiniaj, bo w ten sposób szybko straci do ciebie zaufanie.
2. Poznaj przyjaciół dziecka. To nie zawsze jest proste, bo im dziecko jest starsze, tym częściej woli spędzać ze znajomymi czas poza domem. Możesz jednak spróbować zbliżyć się do jego znajomych, np. zaproponuj spędzenie wieczoru u was przy pizzy i ulubionych filmach. Stworzysz w ten sposób bezpieczną przestrzeń, a przy okazji będziesz miała możliwość bliżej poznać osoby, na których zależy twojemu dziecku.
3. Zachęcaj dziecko do poznawania nowych ludzi. Twoje dziecko ulega presji rówieśniczej, bo zależy mu na akceptacji i przynależności do grupy, zapewniającej mu poczucie bezpieczeństwa. Gdy jednak widzisz negatywny wpływ znajomych na twoje dziecko, zachęć je do poznawania innych rówieśników. Może na zajęciach dodatkowych znajdzie znajomych, którzy staną się alternatywą dla koleżanek czy kolegów ze szkoły.
4. Wymyśl "bezpieczne” słowo na wypadek, gdyby dziecko potrzebowało pomocy. Jest to strategia, która pozwoli ci wyciągnąć dziecko z kłopotów, gdy czuje się nieswojo lub boi się w danej sytuacji. Specjalne słowo lub zdanie, które wcześniej ustalicie, pozwoli dziecku dać ci znać, że potrzebuje pomocy.
5. Niech wie, że czasami można powiedzieć "nie”. Przyjrzyj się, w jaki sposób twoje dziecko ustala swoje granice lub odmawia robienia pewnych rzeczy. Zapewnij je, że powiedzenie czasem "nie” jest w porządku, np. przy pomocy zwrotów: "Nie, to nie dla mnie” lub "W tej chwili nie mogę”.
6. Naucz dziecko innych strategii reagowania, jeśli nie może bezpośrednio powiedzieć "nie”. Czasami dziecko może nie chcieć odmówić wprost, wymyślcie więc inne strategie radzenia sobie w tego typu sytuacjach. Może np. powiedzieć, że to rodzice stoją za jego odmową, co niekoniecznie będzie przekłamaniem. Możesz też poćwiczyć z dzieckiem odgrywanie ról, jeśli brakuje mu asertywności w wypowiadaniu swojego zdania wśród rówieśników.
7. Pomóż dziecku rozwinąć poczucie własnej wartości. Rolą rodziców jest wzmacnianie w dziecku pewności siebie i podnoszenie jego samooceny. Wzajemne rozmowy, szanowanie zainteresowań dziecka, uczenie niezależności, chwalenie, pokazywanie, że masz do niego zaufanie – to wszystko wpływa na poczucie wartości dziecka. Gdy jest pewne siebie i świadome, tego, czego chce, a czego nie, łatwiej mu radzić sobie z presją rówieśniczą.
Może cię zainteresować także: "Mamo, nikt mnie nie lubi"! Oto 5 kroków, dzięki którym pomożesz dziecku, gdy czuje się odrzucone
Źródło:brightside.me