7 zdań, których nigdy nie usłyszysz od nauczycieli Montessori. Weź z nich przykład już dziś
Nauka metodą Montessori cieszy się od lat niesłabnącą popularnością, bo obowiązują w niej określone, bardzo przyjazne dla dziecka zasady. Traktuje się je z szacunkiem, respektuje jego prawo do popełniania błędów, reaguje na prośby o pomoc, a zabrania mówienia źle o dziecku w jego obecności. Czego nigdy dziecko nie usłyszy od nauczycieli Montessori? Weź z nich przykład.
- Metoda Montessori jest popularna od wielu lat, a jej zasady oparte są na szacunku do dziecka, prawie do popełniania przez nie błędów, udzielaniu pomocy, gdy dziecko jej potrzebuje.
- Nauczyciele Montessori unikają mówienia pewnych zdań, by nie zniechęcać dziecka do zdobywania wiedzy.
- Rodzice mogą wziąć przykład z nauczycieli Montessori i wprowadzić w życie te same zasady.
Założenia metody Montessori opierają się przede wszystkim na zasadzie, by nie przeszkadzać dziecku. Ma ono w sobie naturalną potrzebę poznawania świata i nauki, ale najlepiej przyswaja wiedzę w swoim własnym tempie.
7 zdań, których nie mówią nauczyciele Montessori
Wszystko, czego potrzebuje dziecko sprowadza się do odpowiednich warunków, które rozbudzają ciekawość dziecka i sprzyjają zdobywaniu wiedzy. Czego więc nauczyciele Montessori nigdy nie mówią dzieciom?
1. "Pozostań na swoim miejscu”. Metoda Montessori nie tylko szanuje wrodzoną chęć dziecka do ruchu. Wykorzystuje potrzebę aktywności, by wspomóc je w nauce. Gdy dziecko się bawi, może jednocześnie zdobywać wiedzę, ale musi czuć się swobodnie. Pozwól mu na przemieszczanie się, jeśli pomaga mu to w skoncentrowaniu się czy większym zaangażowaniu.
2. "Nie proś innego kolegi o pomoc”. Główną zasadą metody Montessori są grupy wiekowe, które wspierają się i zachęcają do wzajemnego uczenia się. Młodsze dzieci uczą się od starszych, starsze udoskonalają umiejętności, które już opanowały. Pozwól swojemu dziecku nie tylko prosić o pomoc innych, ale ucz je też, że warto pomagać np. młodszemu rodzeństwu. W ten sposób zyskają obie strony.
3. "Powtarzaj za mną". Nieodłącznym elementem filozofii Montessori jest szacunek dla wyjątkowości każdego dziecka. Dzieci mają wrodzone cechy, które w naturalny sposób kierują je ku odkrywaniu świata, dlatego tak wielką wagę przykłada się do zwiększania samodzielności uczniów. Rolą nauczyciela jest obserwowanie i prowadzenie, a nie bezpośrednie pouczanie i tę samą zasadę możesz zastosować w stosunku do własnego dziecka.
4. "Zajmijmy się czymś innym”. Nauka koncentracji jest fundamentalną częścią filozofii Montessori. Zajęcia to duże bloki nieprzerwanego czasu pracy, zwykle trzy godziny. Nie przeszkadza się dzieciom i nie stresuje ich przypominaniem, że teraz czas na coś innego.
Gdy następnym razem będziesz przechodzić obok dziecka, które jest skupione na rysowaniu obrazka lub budowaniu wieży, spróbuj nie przeszkadzać mu. Dopiero gdy skończy, pochwal go za zaangażowanie i jego pracę.
5. "Powiem ci, co myślę o twojej pracy”. W Montessori dziecko jest swoim własnym nauczycielem, autoanaliza jest znaczącą częścią odkrycia siebie i świata. Kiedy twoje dziecko powie: "Podoba ci się mój obrazek?” zapytaj je, co ono o nim myśli. Dlaczego zdecydowało się na takie, a nie inne kolory i która część rysunku jest jego ulubioną. Pomóż dziecku ocenić jego pracę, porozmawiaj o niej, a nie tylko chwal.
6. "To ciekawe pytanie, ale nie rozmawiamy teraz o tym”. Montessori chce zaszczepić dzieciom radość uczenia się, dlatego, gdy tylko twoje dziecko czymś się zaciekawi, spróbuj zaspokoić jego głód wiedzy. Opowiedz mu o tym, co go interesuje lub poszukajcie razem materiałów na ten temat.
7. "Zrób to sam”. W klasie Montessori dzieci są odpowiedzialne za wiele rzeczy, np. podlewają kwiaty w ogrodzie czy wycierają stoły przed posiłkiem. Czasami jednak praca jest po prostu zbyt przytłaczająca. W takich przypadkach zapytaj dziecko, jak możesz pomóc. Jeśli jest zbyt zmęczone, a musi przed snem odłożyć swoje klocki do pudełka, to zaproponuj, że ty odłożysz te w jednym, a twoje dziecko w innym kolorze.
Może cię zainteresować także: 5 rodzicielskich lekcji od nauczyciela Montessori. Tak dziecko wyrośnie na pewną siebie osobę