Fenomen gier książkowych. Czyli jak zachęcić dziecko do czytania książek?
Czytałaś dziecku na głos od najmłodszych lat, kupowałaś przepięknie ilustrowane baśnie i stosowałaś wiele innych sztuczek, a Twoje dziecko nadal nie ma ochoty sięgać po książki? Najwyższy czas zaproponować mu nowatorski format czytelniczy - gry książkowe, które w interaktywny sposób pozwalają przeżyć niesamowite przygody.
Materiały prasowe / FoxGames
Tylko jak zaszczepić tę pasję u współczesnego dziecka? Warto spróbować ostatniego hitu na rynku wydawniczym – gier i komiksów książkowych.
Dziecko jako bohater komiksu!
Nie wszystkie dzieci kochają książki, za to wszystkie uwielbiają gry. Komiks paragrafowy sprawia, że czytelnik staje się równocześnie graczem. Wcielając się w wybranego bohatera i poruszając się pomiędzy ponumerowanymi kadrami, decyduje on o tym, jak potoczą się jego losy! Dzięki nieliniowej historii i interaktywnej formie (przeszukiwanie kadrów, rozwiązywanie zagadek, zbieranie przedmiotów, walka z przeciwnikami) komiksy paragrafowe są niezwykle emocjonujące i angażują dzieci bez reszty. A ponieważ często oferują wiele zakończeń, zachęcają do ponownej lektury. Uproszczona narracja nie męczy też dzieci mających trudności z czytaniem, a graficzna forma stanowi atrakcję samą w sobie.
W ofercie wydawnictwa FoxGames znajdziemy mnóstwo ciekawych i pięknie ilustrowanych komiksów paragrafowych. Najmłodsi gracze na pewno zachwycą się baśniowym "Hokus i Pokus", w którym z pomocą magicznych zwierzątek będą próbowali odnaleźć dwójkę zaginionych dzieci – Jasia i Małgosię. Uwielbiana przez dzieciaki seria "Rycerze" składająca się z trzech części pozwala z kolei rozpocząć rycerską karierę w średniowiecznej szkole. To historia pełna humoru, magii i zadań testujących siłę mięśni i rozumu. Mnóstwo akcji kryje w sobie także "Łowczyni Potworów" i będący parodią superbohaterskiego kina "Mystery". Żaden nastolatek nie przepuści też okazji zostania najsłynniejszym detektywem świata. W serii o Sherlocku Holmesie trzeba wykazać się świetnym zmysłem obserwacji i dedukcji, by rozwiązać tajemnicze śmierci, porwania i kradzieże.
Materiały prasowe / FoxGames
Rozwiązywanie zagadek i miła lekcja geografii
Innym sposobem na angażującą 8-10-latka lekturę może być seria gier książkowych "Dziennik: Zagadkowa podróż". W pierwszej części dziecko śledzi losy Kazika, Karoliny i ich wydry Hiacynty, którzy ruszają na poszukiwanie zaginionego robota Zagadroida. Dzięki pozostawionym przez niego wskazówkom wspólnie z bohaterami nasza pociecha może przemierzyć 7 rozdziałów rozgrywających się w różnych zakątkach świata i rozwikłać ponad 40 niezwykłych zagadek. Są tu zadania wymagające dobrej obserwacji, manipulowania książką (np. zginania kartek), rysowania czy posługiwania się logiką. Dzięki całkowicie analogowemu systemowi sprawdzania rozwiązania i podpowiedzi dziecko wcale nie musi posiłkować się smartfonem czy internetem.
Radość z wyboru i magia łamigłówek
Te same patenty tylko w odpowiednio dobranej do wieku oprawie z powodzeniem przyciągną też nastolatków. Starszak, który lubi grać w gry wideo, prawdopodobnie nie oprze się możliwości spróbowania swoich sił w paragrafowej grze książkowej. Podając mu do ręki chociażby "Czarnoksiężnika z Ognistej Góry" ze słowami “A to dasz radę przejść?” wzbudzisz od razu zainteresowanie. Przez całą powieść gracz musi prowadzić swojego bohatera przez labirynt pułapek i dylematów moralnych, nierzadko walcząc za pomocą kości z wrogiem. To doświadczenie bliskie fabularnym grom RPG.
Materiały prasowe / FoxGames
Podsumowując, gry książkowe i komiksy paragrafowe mogą być nie tylko emocjonującą i przyjemną drogą do odkrycia czytelniczej pasji przez dzieci w każdym wieku. Pozwalają także zacieśnić rodzinne więzi poprzez wspólną zabawę – pomoc w rozwiązywaniu zagadek, czy omawianiu odmiennych decyzji i analizowaniu przebytych ścieżek.