7 błędów wychowawczych, które niszczą siłę psychiczną twojego dziecka. Czy ich nie popełniasz?

Iza Orlicz
Chcemy, by nasze dzieci były pewne siebie, łatwo nawiązywały przyjaźnie, wierzyły w swoje zdolności, ale zarazem zdajemy sobie sprawę, że musimy też wyposażyć je w takie umiejętności, dzięki którym będą potrafiły radzić sobie w trudnych sytuacjach. Niestety czasem nieświadomie popełniamy błędy, które niszczą siłę psychiczną naszych dzieci. Na co powinniśmy uważać?
Przez te błędy rodzicielskie niszczysz siłę psychiczną dziecka unsplash.com


Żyjemy w coraz bardziej stresującym świecie, dlatego rozwijanie emocjonalnej i psychicznej odporności u dzieci nigdy nie było tak ważne jak teraz. Te silne psychicznie nie tylko są lepiej przygotowane do samodzielnego radzenia sobie z problemami, szybciej też godzą się z porażkami i potrafią ruszyć dalej z miejsca, nie oglądając się za siebie.


7 błędów rodzicielskich, które niszczą siłę psychiczną dziecka


Jak podkreśla Tracy Hutchinson, amerykańska psychoterapeutka, rodzice chcą wspierać swoje dzieci, ale często popełniają błędy wychowawcze, które niszczą naturalną siłę psychiczną dziecka. Czego powinniśmy unikać?

1. Bagatelizujesz uczucia dziecka. Od najmłodszych lat ucz je tego, że wyrażanie swoich emocji i mówienie o nich jest zdrowe. Nie lekceważ ich uczuć, wypowiadając zdania: "smucisz się z tak błahego powodu” lub "to nic wielkiego, nic się nie stało”.

W ten sposób wysyłasz wiadomość, że emocje nie mają znaczenia i że lepiej je tłumić. Jeśli twoje dziecko okazuje strach np. podczas burzy, możesz powiedzieć: "Wiem, że teraz się boisz”. Potem zapytaj je, co jego zdaniem sprawiłoby, że poczułoby się lepiej. W ten sposób uczysz je samodzielnego zarządzania i radzenia sobie z emocjami.

2. Zawsze spieszysz dziecku na ratunek. Pewnie dla żadnego rodzica to nie jest komfortowa sytuacja, gdy widzi jak jego dziecko zmaga się z jakimś wyzwaniem i sobie nie radzi. Nie bądź jednak rodzicem-kosiarką, który "kosi” wszystkie przeszkody na drodze dziecka, bo w ten sposób nie dajesz mu nawet możliwości zmierzenia się z różnymi kryzysowymi sytuacjami. Bądź blisko, okaż wsparcie, ale nie reaguj od razu.

3. Rozpieszczasz swoje dziecko. Dzieci uwielbiają zabawki czy inne gadżety, a rodzice często ulegają ich zachciankom. Ale badania pokazują, że kiedy bez żadnego wysiłku dziecko zawsze dostaje to, czego pragnie, nie rozwija siły psychicznej. Lepiej, gdy dorasta w przeświadczeniu, że może osiągnąć wszystko, co chce, ale musi na to zapracować.

4. Oczekujesz perfekcjonizmu. Nie stawiaj zbyt wysoko poprzeczki swojemu dziecku, bo może to prowadzić do problemów z samooceną i pewnością siebie w jego dorosłym życiu. Buduj siłę psychiczną dziecka, wiedząc, że twoje oczekiwania są realistyczne. Wtedy niepowodzenia będzie traktować naturalnie, jako cenne lekcje, a porażka nie będzie wpływać na jego pewność siebie.

5. Upewniasz się, że zawsze czuje się komfortowo. Jest wiele rzeczy, które mogą sprawić, że twoje dziecko poczuje się nieswojo, zwłaszcza gdy wiąże się to ze zmianami, np: próbowaniem nowych potraw, wyjazdem na kolonie, poznawaniem nowych kolegów, pójściem do nowej szkoły.

Ale te niełatwe sytuacje zwiększają siłę psychiczną dziecka. Pomóż mu zacząć, bo to najtrudniejsza część. A gdy zrobi ten pierwszy krok, samo się przekona, że w rzeczywistości nie było to tak trudne, jak się wydawało.

6. Nie wyznaczasz granic na linii dziecko-rodzic. Dziecko czuje się pewnie, gdy zasady są jasne i przejrzyste. Nie musisz być restrykcyjnym rodzicem, ale pilnuj przestrzegania ustalonych w waszym domu norm. Nie ograniczasz w ten sposób swojego dziecka, wręcz przeciwnie dajesz mu swobodę, ale w ramach wyznaczonych granic.

7. Nie dbasz o swoje samopoczucie. To ty dla dziecka jesteś pierwszą i najważniejszą osobą, z której bierze przykład. Jeśli sama nie dbasz o siebie, jesteś wiecznie zmęczona i sfrustrowana, narzekasz, że sobie z niczym nie radzisz, to twoje dziecko może przejąć taką postawę od ciebie.

Podkreślaj, że jesteś tak samo ważna jak twoje dziecko, wtedy ono kiedyś w ten sam sposób nauczy się dbać o siebie. Jeśli np. jesteś zestresowana pracą, możesz powiedzieć mu: "Miałam bardzo męczący dzień w pracy i zamierzam odpocząć przy herbacie i książce”. Samoopieka i regeneracja sił to ważny element siły psychicznej.