Nie wszystko jedno. Innej soli fizjologicznej użyj na katar, a innej na kaszel
Infekcja, katar, kaszel, coraz częściej w czasie wizyty u pediatry rodzice słyszą pytanie: czy mają państwo nebulizator? W wielu domach ten sprzęt stał się równie niezbędny, jak termometr. Tylko co do niego wlać, żeby ulżyć choremu dziecku?
Sól fizjologiczna 0,9 proc. do inhalacji
"Zwykła" sól to izotoniczny roztwór chlorku sodu o stężeniu 0,9 proc. Dokładnie taki jak ludzka łza. Stosujemy ją przede wszystkim, aby rozcieńczyć podawane w czasie nebulizacji leki, np. rozkurczające oskrzele lub sterydy. Pamiętajmy, że jednorazowe podanie leku powinno trwać co najmniej 10 minut, więc jeśli mamy podać np. 6 kropel leku, należy rozcieńczyć go właśnie solą.Sól fizjologiczną można podawać także pomiędzy dawkami leków. Rozrzedza wydzielinę i pomaga oczyścić nos. Takie inhalacje można wykonywać kilka razy dziennie. Można jej także używać do oczyszczania i przepłukiwania, również nosa czy oczu.
Sól fizjologiczną z kwasem hialuronowym do nawilżania
To nadal chlorek sodu, tyle że z dodatkiem kwasu hialuronowego. Pomaga, kiedy śluzówki są podrażnione, bo jej efekt nawilżający utrzymuje się znacznie dłużej. Idealna, kiedy mamy uczucie suchości w nosie czy suchy męczący kaszel. Wspomaga również odkrztuszanie.Nie nadaje się jako nośnik leków, ponieważ warstwa ochronna, którą zostawia na błonach śluzowych, może utrudniać wchłanianie substancji aktywnych. Na preparaty z kwasem hialuronowym muszą uważać właściciele nebulizatorów z membraną, ponieważ zdarza się, że zapycha siatkę i psuje urządzenie.
Sól fizjologiczna hipertoniczna (o wyższym stężeniu niż łza)
Sól hipertoniczna ma większe stężenie chlorku sodu niż izotoniczna, zwykle 1,5 lub 3 proc. Powoduje intensywne wypływanie wydzieliny i wzmaga odkrztuszanie. Można ją podawać w nebulizacji rano i około południa. Nie używamy jej do wieczornych inhalacji, podobnie jak syropów wykrztuśnych nie podajemy przed snem.Uwaga! U małych dzieci może powodować skurcz oskrzeli i duszności (szczególnie ta o stężeniu 3 proc.). A także może przesuszać śluzówki. Nie nadaje się do rozcieńczania leków.
Sól fizjologiczna z ektoiną
Preparaty z ektoiną polecane są do nebulizacji alergików i astmatyków, a także osób mających skłonność do obturacyjnego zapalenia oskrzeli i płuc. Taka sól wspomaga odkrztuszanie i jednocześnie działa nawilżająco na śluzówki. Ma działanie przeciwzapalne i przyspiesza wyjście z infekcji.Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, stosujemy maksymalnie dwa razy dziennie po ampułce. Solą fizjologiczną z ektoiną inhalujemy się nie później niż cztery godziny przed snem, aby chory zdążył odkrztusić wydzielinę. Ektoina może zapychać i uszkadzać inhalatory z siateczką. Nie nadaje się też do rozcieńczania leków.
Podsumowując:
- przy suchym nosie stosujemy preparaty z hialuronem i ektoiną
- wyksztuśnie - preparaty hipertoniczne
- do rozcieńczania leków - sól izotoniczna
- dla chorych alergików - roztwór z ektoiną
- na lejący katar - roztwory hipertoniczne
- suchy kaszel - sól izotoniczna
Może cię zainteresować także: Moje dziecko wylądowało w szpitalu z zapaleniem płuc. Nie uwierzysz, co było przyczyną