Od kiedy możesz na noc przykrywać dziecko kocem? Eksperci zalecają, by koniecznie osiągnęło ten wiek

Iza Orlicz
Kocyki dla niemowląt są kolorowe, miękkie, wykonane zwykle z materiałów, które mają chronić przed utratą ciepła, zarazem są lekkie i przewiewne. Zalecenia ekspertów są jednak jasne – do przykrywania podczas snu powinniśmy je stosować dopiero od określonego wieku dziecka.
Dziecko może spać pod kocem po ukończeniu 12 miesięcy 123rf.com


Niemowląt nie wolno przykrywać kocykami. Według American Academy of Pediatrics (AAP) nic nie powinno być umieszczane w łóżeczku dziecka w ciągu pierwszych 12 miesięcy jego życia. Zalecenie to obejmuje nie tylko niemowlęce koce i kocyki, ale też pluszowe zabawki, ochraniacze do łóżeczka czy poduszki.


Dziecko musi skończyć 12 miesięcy


Dlaczego nie powinno się ich stosować podczas snu dziecka? Przede wszystkim ze względu na ryzyko uduszenia, rośnie też zagrożenie zespołem nagłej śmierci niemowląt (SIDS).

Wielu rodziców martwi się, czy podczas nocnego snu dziecku na pewno jest ciepło. Jeśli uważasz, że w śpioszkach z długim rękawem będzie mu za zimno, zamiast koca, lepiej zastosować otulacz.

Od jakiego więc wieku dziecko może spać w nocy przykryte kocykiem? Według ekspertów ryzyko SIDS znacznie spada po pierwszym roku życia dziecka, dlatego używanie małego kocyka od tego wieku jest zazwyczaj bezpieczne. Niektórzy są jednak zdania, że najlepiej poczekać aż dziecko skończy 18 miesięcy.

Jaki wybrać kocyk niemowlęcy?


Kocyk dziecka nie powinien być dłuższy niż połowa długości twojego dziecka. Najlepiej też używać koców wykonanych z lekkich i oddychających materiałów, takich jak bawełna czy wełna merynosów. Upewnij się, że kocyk, którego będziesz używać nie jest zbyt ciężki – koce obciążeniowe nie są bezpieczne dla dziecka i generalnie nie są zalecane, dopóki nie ukończy ono 5 lat.

Gdy dziecko skończy rok, a jeszcze lepiej – 18 miesięcy, warto przyzwyczajać je do spania pod kocykiem, bo to dobry wstęp do późniejszego przykrywania się kołdrą. Ale koc stanowi też dla dzieci ważny element związany z poczuciem bezpieczeństwa. Wiele z nich ma swój ulubiony kocyk, dzięki któremu łatwiej im się uspokoić, m.in. podczas kilkugodzinnego rozstania z rodzicami, gdy ci np. wychodzą do pracy.

Źródło: mother.ly