Czy szczypawka wchodzi do ucha? Cała prawda o troskliwej owadziej mamie (i jak ją wygonić z domu?)

Marta Lewandowska
Szczypawka, zausznik, skorek pospolity - ten owad nie ma dobrej prasy. W dzieciństwie straszono nas, że uszczypnie, wejdzie do ucha i przegryzie błonę bębenkową. Ale czy słusznie, czy szczypawek należy się bać?
Skorek pospolity zwany szczypawką, czy może wejść do ucha? Fot. Flickr

Skorek, zwany szczypawką, nie wchodzi do ucha

Potoczna nazwa szczypawka wzięła się od szczypiec na końcu odwłoka. "Karaluchy pod poduchy, a szczypawki do zabawki" mówiło się kiedyś dzieciom na dobranoc, choć raczej nie były to najlepsze życzenia, biorąc pod uwagę, że tłumaczyło się im również, aby nie kładły się na trawie, bo szczypawka wejdzie do ucha i uszkodzi bębenek.


Jednak szczypawki wcale nie chcą wchodzić do naszych uszu, a nawet, gdyby się tak stało, szanse na uszkodzenie błony są niewielkie, bo skorek nie ma dość mocnych szczęk ani szczypiec. To w zasadzie miły, choć niezbyt urodziwy owad.

Szczypawka - latający łowca

Skorek pospolity to prawdziwy łowca, w ogrodzie poluje na mszyce i małe gąsienice, jeśli zdarzy mu się zawędrować do domu, nie pogardzi muszką owocówką czy rybikiem cukrowym. Właśnie do polowania na małe owady służą mu szczypce (cęgi). Owe szczypce pomagają także przy składaniu i rozkładaniu skrzydeł, bo skorki pospolite potrafią latać, choć robią to rzadko i niechętnie.

Czasem może się zdarzyć, że skorki uszkodzą liście roślin, bo potraktują je jak sałatkę.

Skorki (szczypawki) to troskliwi rodzice

Samica skorka znosi od 30 do 60 jaj i opiekuje się nimi. Ogrzewa je własnym ciałem, czyści, aby nie pokryła ich pleśń. Niektóre źródła podają, że rodzice opiekują się jajami naprzemiennie, inne mówią tylko o matce. W każdym razie nie ma wątpliwości, że mama szczypawka, która opiekuje się młodymi, nie oddala się od jaj, żywiąc się w tym czasie wyłącznie jajami, z których nic się nie wykluło.
Samica skorka pospolitego opiekująca się młodymi.Fot. Wikipedia Commons
W czasie wylęgu pomaga młodym skorkom wydostać się ze skorupek. Nie wychodzi z gniazda, nawet kiedy maluchy są już na świecie, czuła opieka towarzyszy małym szczypawkom aż do drugiej wylinki, co trwa kilka miesięcy.

Jak się pozbyć szczypawek (skorków pospolitych) z domu

Zdarza się, że skorki przynosimy do domu z suszącym się na dworze praniem, albo sam zabłąka się i wejdzie przez uchylone okno. Szuka sobie wtedy ciasnego i wilgotnego miejsca do życia, najczęściej widujemy je więc w kuchni lub łazience. I choć szczypawki są pożyteczne, to zdecydowanie nie chcemy ich widzieć w swoich domostwach.

Skorki można wciągnąć odkurzaczem lub w miejscu, gdzie wchodzą do domu położyć pułapkę na owady biegające, jednak wiedząc, że są pożyteczne, jakoś trudniej rozprawiać się z nimi w ten sposób. Bardziej humanitarne wydaje się więc wyniesienie ich na zewnątrz. Jeśli zauważysz, że szczypawki wchodzą do domu przez okno, ustaw na parapecie doniczkę lub pudełko wypełnione trocinami, potem wystarczy wynieść je na zewnątrz.