Naturalnie i za grosze! Produkt z kuchennej półki zdziała w ogrodzie cuda

Iza Orlicz
Drożdże stosujemy przede wszystkim do domowych wypieków, ale okazuje się, że dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdzą się również w… ogrodzie. Przy jakich problemach z roślinami warto je stosować?
Dlaczego warto stosować drożdże w przydomowym ogrodzie? reshot


Drożdże to w pełni naturalny produkt, do tego zawierają wiele cennych substancji, m.in. witaminy z grupy B, żelazo, magnez, cynk, aminokwasy, które doskonale sprawdzą się, gdy niekoniecznie chcemy używać mocnych, chemicznych środków ochrony roślin. Kiedy możemy zastosować drożdże?

Kiedy stosować drożdże w ogrodzie?


Sprawdzą się przede wszystkim, gdy chcemy chronić roślinę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jeśli zauważyłaś, że twoje rośliny atakują grzyby, pleśń, mączniak zrób koniecznie oprysk z drożdży.


100-gramową kostkę drożdży rozpuść w dwóch szklankach mleka (ok. ½ litra, najlepiej 3,2 proc.) i dodaj ok. 10 l wody. Tak przygotowanym roztworem spryskuj liście rośliny – raz, a nawet dwa razy w tygodniu. Takie opryski wykonuj przez całe lato, zwłaszcza po intensywnych opadach deszczu, gdy rośliny są bardziej podatne infekcje - atak grzybów czy rozwój pleśni.

Ale to niejedyne zastosowanie drożdży. Dzięki swoim składnikom doskonale sprawdzą się też, gdy chcemy wspomóc wzrost roślin. Lepiej je ukorzeniają (chroniąc jednocześnie ich delikatne młode korzenie), pomagają też im szybciej i bujniej rosnąć. W tym przypadku nie stosujemy oprysków, lepiej przygotować nawóz z drożdży. 100-gramową kostkę drożdży rozkrusz do miski i zalej ją 10 l ciepłej wody. Dokładnie wymieszaj, po godzinie roztwór jest gotowy do użycia.