Uważa się ją za chwast, a może zdziałać cuda. To prawdziwy eliksir na włosy za zero złotych

Magdalena Konczal
Często odwiedzamy drogerie w poszukiwaniu idealnych szamponów, odżywek czy masek. Zostawiamy tam mnóstwo pieniędzy w nadziei, że tym razem specyfik okaże się skuteczny. Tymczasem nasze babcie czy mamy stosowały zupełnie darmowy i naturalny sposób na gładkie i lśniące włosy – to wywar z pokrzywy.
Wywar z pokrzywy na włosy - jak go zrobić? pixabay/ LUM3N

Pokrzywa na włosy – zbawienne właściwości jednej rośliny

Pokrzywa to nie tylko ta wkurzająca roślina, która koli nas w nogi podczas leśnych wędrówek. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jakie bogactwo kryje się w jednym, małym listku. Pokrzywa zawiera minerały, takie jak krzem, fosfor, potas, wapń czy magnez, a także witaminy C, K, E, A, B2 czy beta-karoten.
Swego czasu wielką popularność zyskał sok z pokrzywy. Nie ma się co dziwić, to prawdziwa bomba witaminowa. Okazuje się jednak, że "szczypiącą roślinę" można nie tylko pić, ale także wylewać sobie na włosy! Ostatnio sama przetestowałam ten naturalny specyfik i muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem.

Wywar z pokrzywy na włosy – jak go zrobić? Krok po kroku

"To ostatni moment!" – usłyszałam od mojej mamy, gdy przekazywała mi instrukcję na naturalny eliksir do włosów zrobiony z pokrzywy. Kwiecień, maj i początek czerwca to najlepsza pora, by zebrać jeszcze młodą pokrzywę. Właśnie taka nada się na zrobienie wywaru. Śmiało można zebrać całe garście i ususzyć je – będzie na przyszłość.


1. Zaczynamy od wyposażenia się w grube (najlepiej ogrodowe rękawice) i reklamówki. Zapytajmy mamę, czy babcię, w którym miejscu najlepiej jest zebrać pokrzywę. Z pewnością podpowiedzą nam, by była to okolica z dala od szosy czy zabudowań. A może macie ją na podwórku i za każdym razem wyrzucacie? Tym razem zbierzcie porządne garście i wsadźcie do reklamówki.
Archiwum prywatne
2. Jedną garść pokrzywy wrzucamy do miski (resztę można odłożyć do ususzenia) i zalewamy 1 i 1/2 szklanki wrzątku. Następnie zakrywamy talerzem czy pokrywką.

3. Zostawiamy na około 15 minut, po upływie tego czasu zdejmujemy talerz lub pokrywkę. Kiedy wywar nieco przestygnie, odlewamy go.

4. Wykonujemy codzienną rutynę związaną z pielęgnacją włosów: myjemy je, nakładamy odżywkę, a na koniec polewamy włosy wywarem z pokrzywy. Zawijamy je ręcznikiem i pozostawiamy na głowie przez około 15 minut. Pamiętajmy, by nie zmywać wywaru!

Już przy czesaniu możemy zauważyć, że kosmyki są gładkie, łatwiej się rozczesują i zyskują blask. Poza tym wywar z pokrzywy zmniejsza przetłuszczanie się włosów, a także ich wypadanie i działa przeciwłupieżowo. To tylko niektóre z jego zbawiennych zastosowań.

Warto nakładać wywar z pokrzywy regularnie, np. 2-3 razy w tygodniu. Szybko może się okazać, że nasze włosy naprawdę na tym zyskają i to małym kosztem. Wystarczy jedynie krótka wyprawa do lasu czy na podwórko.