Dlaczego kobiety po porodzie liżą czoło dziecka? Ekspert wyjaśnia

Sandra Skorupa
Niektóre kobiety tuż po porodzie liżą swoje dzieci po główce. Eksperci wyjaśniają, że takie działania ma wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i matki.
Lizanie noworodka - dlaczego kobiety po porodzie liżą dziecko? Facebook / Senhoritas Fotografia

Dlaczego mamy liżą dziecko po porodzie?

Część kobiet tuż po porodzie czuje silną potrzebę polizania i powąchania dziecka. Jednak często opierają się tej pokusie, co jest efektem zmian kulturowych i zamiast tego najczęściej dziś tuli się i całuje malucha. Jednak lizanie noworodka to wciąż żywy zwyczaj w kulturze Tybetańczyków i Eskimosów. To zupełnie naturalny, instynktowny dla mam odruch, wywodzący się od naszych dawnych przodków.


Właśnie takie zachowanie matki udało się sfotografować Ludy Siqueira z Senhoritas Photography, która miała wykonać sesję porodu w domu. Gdy mama udała się pod prysznic, bo zaczęła rodzić, zaraz po przyjściu na świat dziecka, zaczęła lizać jego czółko.

To zdjęcie było wiele razy nagradzane, a po jego publikacji pojawiły się podzielone komentarze. Część kobiet uznała to za obrzydliwe, a część ośmieliła się na wyznanie, że też polizała swoje dziecko bądź miała ogromną ochotę to zrobić, ale się wstydziła.

Korzyści lizania noworodka

Większość matek różnych ssaków tuż po porodzie liże swoje potomstwo. Po pierwsze dlatego, że w ten sposób mogą pozbyć się zapachu narodzin i odstraszyć drapieżników, a po drugie to sposób na stymulację malucha do przejścia do życia poza łonem matki.

Ponadto lizanie dziecka po urodzeniu przyczynia się również do połknięcia bakterii, które mogą zasygnalizować organizmowi wytwarzanie odpowiednich przeciwciał, które zostaną później przekazane dziecku z mlekiem matki.

Co więcej, neurobiolog dr Dr Alex Korb w Psychology Today informuje, że "Lizanie przez matkę uwalnia neuroprzekaźnik zwany oksytocyną, który wzmacnia relacje między matką a dzieckiem i zmniejszają stres. Jeśli dziecko nie otrzyma wystarczającej ilości oksytocyny wcześnie, niektóre dobre geny mogą zostać wykluczone.

Ekspert przytacza również eksperyment ze szczurami, podkreślając, że wśród nich matki dzieli się na dwa obozy – liżące i nieliżące. Z badań wynika, że dzieci lizane są bardziej odkrywcze i bardziej odporne na trudności i mniej się boją.

Oczywiście nielizanie dzieci tuż po porodzie nie jest żadnym przewinieniem. Dziś okazujemy dziecku miłość i troskę przez przytulanie i  całowanie.

Odpowiednia dbałość o bliskość z dzieckiem, szczególnie na wczesnym etapie jego rozwoju jest niezwykle ważna, by przebiegał on prawidłowo. Niemniej, kiedyś człowiek właśnie głównie w taki sposób pielęgnował, chronił i okazywał dziecku troskę tuż po urodzeniu.