Dbaj o dziecko w pandemii COVID-19. Te produkty usuną z powierzchni domowych bakterie i wirusy

Monika Przybysz
Sytuacja, z którą mierzy się świat, stwarza wiele zagrożeń dla Twojej pociechy. Jednym z najpoważniejszych jest PIMS, czyli powikłanie po chorobie COVID-19 u dzieci. Porozmawiajmy dziś o tym, w jaki sposób rodzic może rozpoznać tę bardzo niebezpieczną chorobę, na którą najczęściej zapadają dzieci w wieku szkolnym oraz o najskuteczniejszych metodach zapobiegania poważnym problemom zdrowotnym, w tym o znaczeniu dezynfekcji powierzchni w naszych domach.
Fot. 123rf
PIMS. Te cztery litery tworzą akronim, za którym kryje się wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19. To choroba o ciężkim przebiegu, w której stan dziecka pogarsza się szybko z dnia na dzień. Pierwsze trzy doby to czas, w którym zaniepokojony rodzic powinien niezwłocznie zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Jednak w piątym, szóstym lub siódmym dniu sytuacja staje się znacznie poważniejsza. Na tym etapie często dochodzi do niewydolności krążenia i choroba bywa stanem zagrożenia życia. Nie ma więc na co czekać – należy udać się do szpitala.


Główne symptomy PIMS

* Chorobie zawsze towarzyszy wysoka gorączka.

* Bardzo często pojawiają się problemy z problemy z przewodem pokarmowym, przypominające nieżyt żołądkowo-jelitowy. Pojawiają się biegunka, silny ból brzucha i wymioty.

* Do powyższych objawów mogą dołączyć wysypka, zapalenie spojówek, obrzęki dłoni i stóp oraz znaczne osłabienie.



Jak ograniczyć ryzyko zakażenia?

O ile nie mamy bezpośredniego wpływu na stan zagrożenia epidemicznego w naszym środowisku, to we własnym zakresie możemy zadbać o zminimalizowanie ryzyka – głównie poprzez unikanie spotkań, które nie są niezbędne (zwłaszcza w zamkniętych, słabo wentylowanych pomieszczeniach) oraz wpojenie dziecku zasad dotyczących konieczności zachowywania dystansu społecznego i noszenia maseczki.

Niezmiernie ważnym elementem profilaktyki jest również częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem i dezynfekowanie dłoni oraz powierzchni i przedmiotów w naszych mieszkaniach. Jak dochodzi do transmisji drobnoustroju na powierzchnie? Wirus choroby COVID-19 przenosi się głównie drogą kropelkową.

Kropelki wydzieliny dróg oddechowych, na których utrzymuje się w powietrzu wirus wywołujący COVID-19, są stosunkowo ciężkie. Wystarczy, że kichniemy, kaszlniemy czy będziemy po prostu mówić, a opadną na otaczające nas przedmioty i powierzchnie płaskie. Wówczas mogą stać się potencjalnym źródłem zakażenia – przez to, że regularnie tych powierzchni dotykamy, następnie nieświadomie dotykając dłońmi ust czy nosa.

"Nawet do 80 proc. otaczających nas zarazków może przenosić się przez dotyk, w tym kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią. Należy więc mieć świadomość, że obok zachowania dystansu społecznego, poprawnego noszenia maseczek na twarzy i prawidłowej higieny rąk i okolic ust oraz nosa, równie istotne znaczenie dla przerwania łańcucha infekcji ma skuteczna dezynfekcja otaczających nas powierzchni".

dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego


Jak zabezpieczać bliskich?

Zdecydowanie warto pomyśleć o stosowaniu naprawdę skutecznych, przebadanych preparatów, takich jak produkty marki Dettol (mającej blisko 80-letnie doświadczenie na polu dezynfekcji), które zabijają aż 99,9 proc. bakterii i wirusów, w tym wirusa choroby COVID-19*. Co istotne, można ich używać na rozmaitych powierzchniach, również mających kontakt z żywnością.

Pierwszym z nich jest antybakteryjny spray do powierzchni, który możesz stosować na kuchennych powierzchniach, deskach do krojenia, lodówkach, krzesełkach dziecięcych, a także wannach i zaworach czy też deskach sedesowych.

Dodatkowo warto wyposażyć się w antybakteryjne chusteczki, które również sprawdzą się w przypadku desek do krojenia, lodówek, wanien i zaworów oraz desek sedesowych. Oprócz tego możesz przy ich pomocy zdezynfekować , maty do przewijania, kosze na śmieci i zlewy kuchenne, które szczególnie upodobały sobie wirusy, bakterie i grzyby.

Jak wskazują naukowcy z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) – wirus wywołujący chorobę COVID-19 może przetrwać na powierzchniach nawet do 28 dni**, tak więc absolutnie każdy rodzic powinien być wyczulony w kwestii bezpieczeństwa elementów mieszkania, z którymi mamy regularną styczność, a które mogą być źródłem kontaktu pośredniego, sprzyjającego rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

– Musimy pamiętać, że zdrowie bliskich jest w naszych rękach, a skuteczna dezynfekcja produktami biobójczymi pozwala znacząco ograniczyć ryzyko zakażenia – przekonuje Monika Schmidt, dyrektor ds. medycznych i regulacji w firmie Reckitt Benckiser.

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję federalną National Science Foundation najwięcej zarazków – wbrew powszechnemu przekonaniu – znajduje się nie w łazienkach, lecz kuchniach. Przyjrzyjmy się np. bakteriom z grupy coli: można je znaleźć na 27 proc. uchwytów na szczoteczki do zębów oraz 9 proc. elementów baterii łazienkowych. Przenosząc się do kuchni, okazuje się, że te niebezpieczne bakterie opanowały ponad 75 proc. gąbek i szmatek do mycia naczyń, 45 proc. zlewozmywaków i 32 proc. blatów***.



Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.

* Dotyczy Dettol antybakteryjny spray do powierzchni (wersja podstawowa, o zapachu limonki z miętą) usuwa wirusa SARS-CoV-2; Dettol chusteczki antybakteryjne (original, o zapachu limonki z miętą) usuwają wirusa grypy H1N1, koronowirusa (BCV), RSV, rotawirusa, SARS-CoV-2.

** https://www.csiro.au/en/Research/Health/Infectious-diseases-coronavirus/Understanding-the-virus/how-long-the-virus-can-survive

*** https://d2evkimvhatqav.cloudfront.net/documents/2013_germ_study_web.pdf?mtime=20200710190222&focal=none

Materiał powstał we współpracy z marką Dettol.