Zadaj te pytania dziecku przez Święta. Rozwiniesz w nim poczucie bliskości i bezpieczeństwa

Iza Orlicz
Okres świąteczny to doskonały moment, by na luzie, bez napięcia i nadmiaru obowiązków na głowie spędzić czas z dzieckiem. Wspólna zabawa, czytanie, spacery pomogą wam zbliżyć się do siebie. To też świetna okazja do tego, by ze sobą więcej rozmawiać. Jakie pytania możesz zadać dziecku, aby pogłębić łączącą was relację?
Święta to dobry czas, by zacieśnić z dzieckiem więź 123rf.com

W codziennym pośpiechu nie mamy zwykle czasu na to, by usiąść na dłużej i porozmawiać z naszym dzieckiem. Nie zawsze też panuje odpowiedni klimat do takich rozmów.

Natomiast Święta to sprzyjający czas, bo w relaksującej, spokojnej atmosferze możesz zadać dziecku proste, niezobowiązujące, ale też ważne pytania, dzięki którym lepiej go poznasz i zacieśnisz łączącą was więź.


1. Co chciałbyś/chciałabyś usłyszeć o świętach z mojego dzieciństwa? Możesz podzielić się zabawną historią, opowiedzieć o najwspanialszych prezentach, jakie dostałaś, o tym, jak spędzałaś wtedy czas.

Możesz przypomnieć sobie zimowe zabawy ze swojego dzieciństwa – może którąś z nich powtórzysz ze swoim dzieckiem? Takie opowieści i zabawy uwielbiają zwłaszcza małe dzieci, których bardzo ciekawi czas, gdy ich rodzice byli mali.

2. Czujesz się najbardziej szczęśliwa/y, gdy…? Być może dziecko odpowie coś banalnego, np. gdy bawi się z kolegami, wyjeżdżacie na wakacje, gdy buduje pojazdy z lego lub gracie w piłkę w parku.

Bez względu na to, co powie, to wskazówka dla ciebie, co twoje dziecko lubi robić i co sprawia mu autentyczną radość. Możesz zapytać go też, jakie czynności/zajęcia, które go uszczęśliwiają, chciałby wykonywać częściej.

3. Jaki jest twój ulubiony zwyczaj czy rytuał rodzinny? Dzieci lubią zarówno zabawę i rutynę, więc połączenie tych dwóch elementów do rozwiązanie idealne! Może organizujecie coroczne pieczenie pierniczków przed Świętami, co sobotę urządzacie seanse filmowe, raz w miesiącu macie piżamową niedzielę?

Zapytaj, które z waszych rodzinnych zwyczajów sprawia dziecku najwięcej radości. A jeśli okaże się, że brakuje u was takich rytuałów, to może warto zacząć wprowadzać je w życie? Najlepiej wspólnie wymyślcie 2 lub 3 rodzinne zwyczaje.

4. Za co mnie lubisz? To taka zabawa – ty wymieniasz kilka rzeczy, za które lubisz swoje dziecko, a ono rewanżuje ci się tym samym. Dzięki temu nie tylko ono dowie się, jakie jego cechy charakteru cenisz najbardziej, a i sama usłyszysz kilka słów "prawdy” o sobie.

Jeśli będzie panowała sprzyjająca ku temu atmosfera, możesz też zapytać dziecko, o twoje zachowania, które najbardziej denerwują dziecko i to samo powiedzieć jemu.

5. Czy masz jakieś pytania, dotyczące tego, co dzieje się na świecie? Nawet mniejsze dzieci mogą być narażone na to, że usłyszą jakieś negatywne informacje w telewizji lub będą świadkiem rozmowy rodziców. Ostatni rok był chyba dla wszystkich trudny i nawet małe dzieci poznały znaczenie słowa pandemia, lęk, choroba, a nawet śmierć.

Ale być może twoje dziecko zastanawia się lub martwi innymi rzeczami i dzięki rozmowie z tobą zrozumie zjawiska, zachodzące w otaczającym nas świecie. Możesz zapytać też dziecko, że gdyby mogło zmienić jedną rzecz na świecie, co to by było.

6. Jak sobie wyobrażasz swoją przyszłość? To obszerne pytanie, które mieści w sobie marzenia, ale też plany. Możesz dowiedzieć się, czym obecnie fascynuje się twoje dziecko, jak postrzega samego siebie i w jakiej roli najchętniej siebie widzi.

Może marzy o podróżach, byciu programistą, może ma już plany, jak będzie wyglądać jego dom i jego własna rodzina. To może być pouczająca, ale też zabawna rozmowa.

7. Za co jesteś najbardziej wdzięczny? Według psychologów nauka wdzięczności od najmłodszych lat, to klucz do zadowolenia nie tylko w dzieciństwie, ale też w dorosłym życiu. Gdy prosisz dziecko, by zastanowiło się, za co może być wdzięczne, uczysz je by koncentrowało się na pozytywach. Z czasem wejdzie mu to w taki nawyk, że bez problemu będzie je dostrzegać na co dzień.