Większość z nas o tym nie wie i naraża zdrowie. Zanim wrzucisz cytrynę do herbaty, zrób jedną rzecz
Lubisz cytryny? Nie wyobrażasz sobie zimowej herbaty bez plasterka tego owocu lub świątecznych ciast bez dodatku jego aromatycznej skórki? Niestety na powierzchni cytryn znajduje się mnóstwo substancji chemicznych, dlatego tuż przed spożyciem trzeba je odpowiednio przygotować.
Jak myć cytryny?
Niestety te substancje chemiczne nie są obojętne dla naszego zdrowia, dlatego zanim beztrosko do naszej herbaty wrzucimy gruby plasterek cytryny ze skórką, powinniśmy ją przygotować. Co zrobić, by konserwanty ze skórki nie dostały się do wnętrza owocu?
Jeśli chcemy wykorzystać sam miąższ cytryny, wystarczy starannie umyć ją w ciepłej wodzie (ok. 70 stopni C). Możesz ją nawet lekko wyszorować szczoteczką lub czystą gąbką do mycia naczyń.
Jeśli jednak chcemy dodać plasterek ze skórką do herbaty lub skórki cytryny do ciast, trzeba pozbyć się jeszcze substancji chemicznych z jej powierzchni, które nie są rozpuszczalne w wodzie.
Jak to zrobić? Owoce najpierw płuczemy w wodzie o odczynie kwaśnym, np. z dodatkiem octu jabłkowego lub kwasku cytrynowego). W ten sposób pozbywamy się bakterii. Następnie zanurzamy je w roztworze zasadowym (np. z dodatkiem sody oczyszczonej), żeby pozbyć się pozostałych pestycydów i konserwantów.
Właściwości prozdrowotne cytryn
Nie zniechęcajmy się jednak przygotowaniem cytryn do spożycia i nie rezygnujmy z ich jedzenia. Cytryny zawierają mnóstwo witamin i minerałów (witaminy z grupy B, E, C, potas, magnez, sód, żelazo).
Pobudzają procesy trawienne, stymulują też wydzielanie żółci i mają właściwości moczopędne, dzięki czemu sprzyjają oczyszczaniu organizmu z toksyn. Sok z cytryny wzmacnia też odporność, a woda z cytryną pita regularnie poprawia metabolizm, wpływa też korzystnie na kondycję włosów i paznokci.
Może cię zainteresować także: Jak się nie naciąć i wybrać najlepsze mandarynki? Zwróć uwagę na tych 6 szczegółów
Źródło: akademiadobregosmaku.sggw.pl