Dziecko cię nie słucha? Zadaj sobie te kluczowe pytania i dowiedz się, gdzie popełniasz błąd

Iza Orlicz
Czasem brakuje ci już sił i kompletnie nie wiesz, jak postępować, by twoje dziecko zaczęło cię słuchać. Nie skutkuje nic – ani prośby, ani próby ukarania dziecka nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?
Dlaczego dziecko cię nie słucha? Annie Spratt/Unsplash
Czasem wydaje ci się, że wyczerpałaś już wszystkie rodzicielskie strategie, by wpłynąć na swoje dziecko, a jego zachowanie nadal jest nieodpowiednie. Nie stosuje się do twoich próśb czy poleceń, ignoruje cię lub wykłóca się o każdą błahostkę.

Jak przekonuje psychoterapeutka Amy Morin w takiej sytuacji warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, bo dzięki nim odkryjesz, gdzie tkwi błąd w waszej relacji.

1. Czy moje oczekiwania nie są zbyt wygórowane?

Czasem okazuje się, że złości nas jakieś zachowanie naszego dziecka, które jest normalnym etapem jego rozwoju. Upewnij się więc, że twoje oczekiwania są realistyczne.


Wiadomo, że 2-latki mają napady złości, 8-latki testują rodzicielskie granice, a nastolatki buntują się, gdy wkraczają w okres szukania własnej tożsamości. Wiedza o rozwoju dziecka może pomóc ci dopasować strategie, odpowiednie dla wieku, ale też jego potrzeb.


2. Czy jestem konsekwentny?

Wielu rodzicom bycie konsekwentnym sprawia trudność, niestety jeśli się tego nie nauczysz, musisz spodziewać się porażki. Twoje dziecko szybko zrozumie, że mówisz jedno, a postępujesz inaczej, w rezultacie czego pozostaje bezkarne.

Oczywiście nie chodzi też o to, by w złości odsyłać dziecko np. do jego pokoju, bo nawet jeśli to zrobi, to raczej w perspektywie długofalowej nie wpłynie to na zmianę jego zachowania. Twoim zadaniem jest po prostu konsekwentne, cierpliwe i realistyczne egzekwowanie pewnych rzeczy, ale nie spodziewaj się, że zmiana nastąpi od razu.


3. Czy robię coś, co wzmacnia złe zachowanie dziecka?

Czasem zdarza się, że dziecko zachowuje się nieodpowiednio, bo chce zwrócić uwagę rodzica. Gdy zaczynasz się złościć i na nie krzyczeć, uważa, że osiągnęło swój cel. Pomyśl, co może w waszym przypadku wzmacniać złe zachowanie dziecka? Czasem niektóre jego zachowania lepiej zignorować, niż dać się sprowokować.

4. Czy zachęcam dziecko do dobrego zachowania?

Zamiast podejmować próby karania dziecka za złe zachowanie, zacznij je nagradzać za pozytywne zachowanie. Chwal je, możesz też ustalić system przywilejów lub nagród - niech wie, że zauważasz i doceniasz wszystko, co robi dobrze.

5. Czy inni osłabiają mój autorytet?

Jeśli inni dorośli np. dziadkowie ustalają dla twojego dziecka zasady, które są sprzeczne z twoimi, musisz interweniować. Poinformuj, jakie normy i reguły panują w twoim domu, które nie podlegają żadnym negocjacjom. Takie sprzeczne komunikaty dezorientują dziecko i pozwalają mu kwestionować twój autorytet.


6. Dlaczego chcesz zmienić zachowanie swojego dziecka?

Łatwo jest tak bardzo skupić się na próbie zmiany zachowania dziecka, że tracisz orientację, dlaczego to robisz. Zastanów się przede wszystkim, czy nie chcesz ingerować w coś, co jest wyborem twojego dziecka.

Może nie chce bawić się z jakimś kolegą, pomimo że ty przyjaźnisz się z jego mamą, może nie chce uczestniczyć w jakiś zajęciach, które ty uważasz za ważne, ale są niezgodne z zainteresowaniami i temperamentem twojego dziecka. Jeśli wybór nie wpływa negatywnie na jego i twoje życie, nie karz go za to, że chce czegoś innego.

Źródło: verywellfamily.com