Dziecko nieustannie domaga się twojej uwagi? Wypróbuj metodę, która zajmuje 10 minut dziennie

Iza Orlicz
Twoje dziecko ma już kilka lat, ale ciągle domaga się twojej uwagi? Rodzice często nie kryją swojej irytacji, gdy próbują np. uporać się z jakimiś domowymi obowiązkami lub wygospodarować trochę czasu tylko i wyłącznie dla siebie, tymczasem dziecko za wszelką cenę chce zwrócić na siebie uwagę. Co możesz w takiej sytuacji zrobić?
Co zrobić, gdy dziecko wciąż domaga się twojej uwagi? unsplash.com
Psychologowie podkreślają, że uwaga jest podstawową potrzebą każdego małego człowieka. Na zainteresowaniu rodziców dziecku zależy szczególnie, bo wtedy czuje się naprawdę "widziane" i kochane.

Niestety często próba zwrócenia na siebie uwagi przybiera formy, które każdego mogą doprowadzić na skraj cierpliwości – są to m.in.: napady złości, marudzenie, chodzenie "krok w krok” za rodzicem, grymaszenie.

Co komunikuje twoje dziecko?


Co więc możesz zrobić, gdy twoje dziecko szuka uwagi? Na początek powinnaś/eś je zauważyć. Ignorowanie zwracającego na siebie uwagę dziecka jest jak zakładanie opatrunku na ropiejącą ranę - zwykle przynosi odwrotny skutek do zamierzonego i może tylko nasilić jego negatywne zachowanie.


Jak twierdzi psycholożka Jillayna Adamson, dziecko nie zawsze wie, czego potrzebuje, dlatego zwraca się do ciebie o pomoc. Im czuje się bardziej bezpiecznie, tym głośniej i w nie zawsze pozytywny sposób może manifestować swoje emocje.

Jaką metodę zastosować w tej sytuacji, by z jednej strony nie ignorować dziecka, a z drugiej samemu nie wpadać w irytację?

1. Zwerbalizuj to, co się dzieje

Zajmij się możliwymi potrzebami, które nie są zaspokajane lub ewentualnymi uczuciami, z którymi zmaga się twoje dziecko. Może się nudzi? Może złości się, bo coś mu się nie udało? Może nie chce być w tym momencie samo? Spróbuj dowiedzieć się, co się dzieje.

2. Wymyślcie konkretne rozwiązania

Zaproponuj takie, które pomogą mu zaspokoić jego potrzeby, może np. potrzebuje przytulenia lub pomysłu na nową zabawę? Nie chodzi o to, by rzucać wszystko, co w danym momencie robisz i poświęcać całą uwagę dziecku, ale daj mu do zrozumienia, że jesteś dostępny i okaż zainteresowanie jego uczuciami.

3. Ustal "specjalny czas”

Wystarczy 10-20 minut każdego dnia na niczym niezakłóconym kontakcie z dzieckiem (koniecznie jeden na jednego). Możecie bawić się, rozmawiać, snuć plany, tak naprawdę obojętnie co, byleby sprawiałoby wam to radość.

Psychologowie twierdzą, że dzięki tej regularnej dawce bliskości i komunikacji, dziecko nie będzie się nieustannie domagać twojej uwagi. Będzie wiedziało, że w waszym codziennym harmonogramie jest miejsce na "specjalny czas", gdy jesteś tylko i wyłącznie dla niego. Zobaczysz, że ten "specjalny czas” szybko stanie się waszym rodzinnym ulubionym rytuałem.

Źródło: mother.ly