Ludzie, którzy robią tę nietypową rzecz są o wiele szczęśliwsi. Wystarczy 15 minut dziennie

Iza Orlicz
Okazuje się, że małe zmiany mogą mieć ogromny wpływ na jakość naszego życia. Naukowcy odkryli, że gdy wprowadzisz ten jeden nawyk do swojego codziennego życia, twoje poczucie szczęścia może wzrosnąć nawet o 25 proc. O co chodzi? O często niedocenianą wdzięczność.
Wdzięczność sprawia, że czujemy się szczęśliwi fot. pixabay
Jak poprawić swoje samopoczucie? Jak sprawić, by czuć się dobrze nie tylko fizycznie, ale też psychicznie? Co ma największy na to wpływ – dobrze zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, udany związek, dobra praca, umiejętność radzenia sobie ze stresem?

Na pewno tak, ale naukowcy, którzy od lat prowadzą badania na ten temat zwracają uwagę na inny ważny aspekt. Wystarczy poświęcić 15 minut dziennie na ćwiczenie… wdzięczności. Brzmi to może nazbyt prosto i niezbyt poważnie, ale najnowsze badania pokazują, że ma to ogromny sens.

Wzrost poczucia szczęścia

Najsłynniejsze badanie nad wdzięcznością przeprowadził Robert Emmons z University of California. Trwało ono kilka tygodni i polegało na tym, że badani musieli zapisywać różne rzeczy każdego dnia.


Pierwsza grupa miała zanotować 5 rzeczy, za które jest wdzięczna, druga miała zapisać 5 problemów, z którymi musiała się zmierzyć danego dnia, trzecia - 5 codziennych wydarzeń.

Ankietowani musieli też codziennie ocenić swoje samopoczucie, nastrój, zdrowie i towarzyszące im emocje. I co się okazało? Osoby, które były w pierwszej grupie, po 10 tygodniach eksperymentu czuły się o 25 proc. bardziej szczęśliwe niż wcześniej.

Wzrosła ich samoocena, z optymizmem patrzyli na swoje życie i oceniali dobrze perspektywy na przyszłość, odnotowali poprawę samopoczucia psychicznego.

Są bardziej empatyczni

Praktykowanie wdzięczności wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale okazało się też, że osoby, które codziennie wymieniają (lub zapisują sobie) rzeczy, za które mogą być danego dnia wdzięczne mają rzadziej problemy ze snem, są bardziej empatyczne, łatwiej tez nawiązują i utrzymują relacje z innymi ludźmi.

Z kolei badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health (NIH) wykazało, że wyrażanie wdzięczności uwalnia m.in. dopaminę, odpowiedzialną w organizmie za dobry nastrój.

Jak wyrazić wdzięczność?

Najłatwiejszym sposobem, by uczynić z wdzięczności codzienny rytuał jest prowadzenie dzienniczka, czyli notowanie pozytywnych wspomnień każdego dnia.

Możesz też w dowolnym (spokojnym) momencie dnia spróbować przypomnieć sobie, za co możesz być wdzięczny. Najważniejsze, by wyrażanie wdzięczności stało się naszym codziennym nawykiem. Po kilku tygodnia sam/sama przekonasz się, czy to rzeczywiście działa.

Źródło: inc.com