Tych rzeczy NIGDY nie zostawiaj latem w aucie. Mało kto wie, że to może się skończyć tragedią

Iza Orlicz
W upalne dni zostawiasz w samochodzie różne rzeczy, np. wodę, okulary przeciwsłoneczne, leki przeciwbólowe czy drobne kosmetyki? Nie rób tego, bo gdy temperatura w zamkniętym aucie rośnie, to mogą zagrażać twojemu zdrowiu.
Tych rzeczy lepiej nie zostawiaj w samochodzie w upalne dni 123rf.com
Gdy jest gorąco, temperatura we wnętrzu samochodu może sięgać 60-70 st. C. Właśnie dlatego zostawianie większości rzeczy w takich warunkach może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Czego na pewno nie powinniśmy przechowywać w samochodzie latem?

1. Butelki z wodą

Zwłaszcza te w plastikowym opakowaniu pod wpływem ciepła zaczynają wydzielać niebezpieczne substancje (np. bisfenole). Nie wolno też zostawiać napojów gazowanych (mogą eksplodować) i soków (szybciej się psują).

Nie trzymaj też latem w samochodzie żadnych aerozoli, bo skutki ich rozszczelnienia i eksplozji mogą zagrażać twojemu bezpieczeństwu. Z kolei szklane opakowania mogą zadziałać jak soczewka (skupia promienie słoneczne) i doprowadzić nawet do pożaru.


2. Leki

Niektórzy na stałe trzymają w samochodzie leki przeciwbólowe lub maści (np. na ból mięśni). Tymczasem powinny być one przechowywane w temperaturze pokojowej, czyli maksymalnie 20-25 stopni C. Niektóre z nich pod wpływem upału stracą swoje lecznicze właściwości, inne mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

3. Okulary przeciwsłoneczne i stroje kąpielowe

To typowe letnie akcesoria, które zostawiamy często w aucie z roztargnienia. Niestety oprawki plastikowych okularów nie są odporne na wysokie temperatury i mogą ulec zniekształceniu. Z kolei te metalowe mogą nagrzać się do takiej samej temperatury, jaka panuje w samochodzie.

Natomiast w mokrych strojach kąpielowych pod wpływem gorąca bardzo szybko namnażają się bakterie.

4. Kosmetyki

Pomadka, błyszczyk, krem przeciwsłoneczny – pod wpływem gorąca mogą nie tylko zmienić swoją konsystencję, ale też przestaną spełniać swoją funkcję, bo zmieni się ich skład.

5. Tablet, telefon

Raczej nikt świadomie nie zostawia elektroniki w samochodzie, ale tym bardziej latem trzeba zwrócić uwagę, czy wyjęliśmy ją z auta. Sprzęt nie tylko może ulec uszkodzeniu (większość z nich ma ekrany ciekłokrystaliczne), ale też eksplodować.