Nie męcz się i poczuj ukojenie! Ten masaż zrobisz w domu, a daje efekt, o którym marzą twoje plecy

Sandra Skorupa
Rwanie w plecach, kłucie w biodrze, czy ból karku towarzyszą nam bardzo często. Nasze ciało każdego dnia wystawione jest na wielogodzinne siedzenie (często w nieodpowiedniej pozycji) lub wielogodzinny intensywny wysiłek w pracy. W związku z tym nic dziwnego, że pojawiają się takie dolegliwości. Aby sobie ulżyć, nie trzeba regularnie korzystać z pomocy specjalistów, można zastosować domowe techniki...
Domowy masaż relaksacyjny - sposób na ból pleców flickr.com / iambenjam

Domowy masaż na ból pleców

W sieci jest wiele filmów i instruktaży, jak samodzielnie zrobić masaż drugiej osobie. Całość nie wydaje się trudna, pojawia się pytanie, czy jest bezpieczna. O domowym masażu w MamaDu mówi Marta Baran fizjoterapeutka i kierowniczka rehabilitacji z Instytutu Zdrowia Sofra.

— Jeśli pojawiają się bóle pleców czy szyi, najważniejsze i pierwsze, co powinniśmy zrobić, to pójść do fizjoterapeuty. Jednak rzeczywiście taki masaż relaksacyjny, który rozluźni nasze ciało, można wykonać w domu. Zacząć należy od głaskania po całych plecach, a ruchy powinny iść zawsze w kierunku serca — tłumaczy ekspertka.


Głaskanie można wykonywać opuszkami palców oraz całą dłonią. Kolejnym krokiem jest rozcieranie. Wówczas stosuje się koliste ruchy, które na początku powinno wykonywać się opuszkami, a później całymi dłońmi. Na każde miejsce pleców przypada zrobienie 3 okręgów w kierunku barków i z powrotem w kierunku pasa. Po dwóch takich seriach przeprowadzonych wzdłuż osi ciała należy przystąpić do podobnych ruchów, ale tym razem w poprzek.

Ugniatanie, uciskanie i oklepywanie

Kolejne ruchy przewidują istotną interakcję z mięśniami i powinien je przeprowadzać specjalista. Mowa o ugniataniu, które polega na chwytaniu mięśni między kciuk a pozostałe palce dłoni i przekazywanie kolejnego odcinka mięśnia w ten sam sposób drugiej ręce. Następnie stosuje się również uciskanie czy rolowanie.

Ostatni etap to oklepywanie (ruchy karatowe). Ten ruch nie wydaje się trudny, gdyż chodzi o następujące po sobie oklepywanie mięśni pleców opuszkami palców, dłońmi ułożonymi w tzw. łyżeczkę. Jednak trzeba pamiętać, że nie wolno w ten sposób oklepywać nerek.

Pozycje na ból pleców

Poza samym rozcieraniem i głaskaniem, pomocne w kojeniu bólów mogą okazać się również różne pozycje leżące. Oczywiście dla każdego pacjenta co innego będzie skuteczne, a w wielu wypadkach może być potrzebna pomoc fizjoterapeuty. Niemniej Marta Baran zaznacza:

— Zniwelować ból można spróbować również poprzez konkretne pozycje. Pierwszą może być położenie się na boku, ugięcie nogi górnej w kolanie i podłożenie pod nią poduszki. Druga, na której leżymy, jest wyprostowana. Wykonujemy delikatne skręty tułowia do boku, w którym nie odczuwamy bólu około 15 powtórzeń. W przypadku dużych dolegliwości bólowych przynajmniej napinamy mięśnie skośne. Ukojenie może przynieść również pozycja embrionalna, czyli leżenie na boku i przyciągnięcie kolan do brody. Warto także podłożyć wałek powyżej biodra.