Dzień Dziecka 2020: 10 ciekawych i pożytecznych prezentów

Artykuł PR-owy Oral-B
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka. Z pewnością stoimy przed dylematem, jaki prezent sprawić dziecku, by nie był on bezużyteczny, ucieszył naszą pociechę i jednocześnie był naprawdę pożyteczny. Oto 10 pomysłów.
Fot. materiały prasowe

1. Zabawki dla najmłodszych - rozwój

Jeśli chcemy obdarować małe dziecko, powinniśmy pomyśleć o zabawkach, które będą przede wszystkim zgodne z wiekiem obdarowywanej osoby i dobre jakościowo. Najważniejsze jednak, by były one wartościowe pod względem rozwoju na pierwszym etapie życia.

Dobrym pomysłem na prezent dla najmłodszych będą np. drewniane klocki. Wybierzmy oczywiście te trwałe, atestowane i bezpieczne. Układanie wykształca w dziecku cierpliwość, rozwija wyobraźnię przestrzenną, ale także zdolności motoryczne. Motywy mogą być różne: mała zagroda ze zwierzętami, zamek, miasto, kamienica, stacja benzynowa, plac zabaw. Pamiętajmy, że klocki klockom nierówne. Na rynku mamy szeroki wachlarz opcji o różnych kształtach i kolorach. Stopień złożoności zależy od rekomendacji względem wieku dziecka.

Stopień złożoności tyczy się też książeczek edukacyjnych, które również są świetnym, uniwersalnym prezentem. Dla najmłodszych zwykle wybiera się bardzo proste, kilkustronicowe pozycje. Twarde i grube strony lub miękkie, dodatkowo kolorowe, proste, ze ciekawymi strukturami, efektami dźwiękowymi. Do w miarę uniwersalnej sfery prezentów należą także nieśmiertelne maskotki, samochodziki i lalki, ale o nich poniżej.

2. Elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci - nauka higieny

Dzień Dziecka stanowi również znakomitą okazję, by podarować młodej osobie coś, co będzie dostarczać jej naukę prawidłowych nawyków higienicznych i dobrą zabawę jednocześnie. Stomatolodzy rekomendują najmłodszym właśnie szczoteczkę elektryczną. Niewykształcone zdolności manualne sprawiają, że dziecko nie jest w stanie w pełni prawidłowo przeprowadzić procesu higienicznego. Dobrze skonstruowane urządzenie wspiera przebieg mycia zębów, a okrągła główka z miękkim włosiem delikatnie, skutecznie dociera do trudno dostępnych miejsc.

Oral-B Kids to linia dedykowana najmłodszym, już od 3 roku życia. Kolorowy design z bohaterami ulubionych kreskówek, a do tego aplikacja Disney Timer, którą instalujemy na wybranym urządzeniu mobilnym sprawiają, że szczotkowanie staje się prawdziwą przyjemnością i zabawą. Motywowanie odbywa się poprzez stopniowe odsłanianie na ekranie smartfona wizerunku ulubionej postaci, a nagradzanie poprzez zdobywane wirtualnych naklejek za prawidłowe umycie zębów. Ważne jest też, by dobrać odpowiednią pastę, która będzie nie tylko spełniać swoją rolę, ale też przyjemnie smakować. Elektryczna szczoteczka dla dzieci jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ dzieciom trudno jest nauczyć oczyszczać zęby zwykłą, manualną techniką sczotkowania. Przy technice szczotkowania ząb po zębie szczoteczka elektryczna wykonuje całą pracę. Dziecko powinno jedynie przykładać główkę do powierzchni zęba i zmienić ją po 2-3 sekundach.

Dla nieco starszych dzieci (6-12 lat) stomatolodzy rekomendują się model Oral-B Junior. To znacznie bardziej poważne urządzenie, które przypomina już dorosłą szczoteczkę, posiada większą ilość ruchów na minutę niż szczoteczka dla najmłodszych dzieci aby sprostać rosnącym wymaganim młodego uzębienia. Na pokładzie mamy wszystko co trzeba: czujnik kontrolujący nacisk, timer informujący o właściwym czasie oraz wytrzymały akumulator, który na jednym ładowaniu przetrwa nawet siedem dni!

3. Ciastolina, farby, zestawy artystyczne - sztuka

Zabawy formą, obrazem, materiałami plastycznymi to nie tylko wspaniała propozycja dla dzieci, ale również świetny pomysł na spędzanie wspólnego czasu dla całej rodziny. Oczywiście wskazane jest by cały proces nie był chaotyczny i posiadał jakąś bliżej określoną strukturę. Dobrze by było więc, przy okazji, prezentować dziecku różne techniki plastyczne, obrazy wielkich mistrzów i ogólną historię sztuk plastycznych. Program i poziom zaawansowania powinniśmy, oczywiście, uzależnić od wieku i stopnia rozwoju młodej osoby. Nie musimy, rzecz jasna, urządzać szkolnej lekcji plastyki, ale z całą pewnością wskazane jest połączenie nauki z zabawą.

Można zadawać dziecku temat do artystycznego wyrażenia siebie. Można kreować konkretne tematy i zagadnienia. Od tego też uzależnijmy poziom zaawansowania dziecięcego warsztatu plastycznego. Na szczęście dziś wybór narzędzi mamy ogromny. Czy zdecydujemy się na niebrudzącą i bardzo elastyczną ciastolinę, czy na zestaw farb służących do różnych technik i przeznaczonych do różnych powierzchni, zadbajmy przede wszystkim o jakość i dopilnujmy, by wszelkie komponenty miały odpowiednie atesty.

4. Gry planszowe, edukacyjne, zbiorowe - zabawa dla całej rodziny

Mniej kreatywnym, ale bez wątpienia niemniej ciekawym sposobem na integrowanie rodziny, poprzez dziecięcy świat jest dobór odpowiedniej gry. Niekoniecznie planszowej. Ważne, by jej akcja toczyła się w świecie offline. To rozwija wyobraźnię młodej osoby i sprawia, że nie ograniczamy się jedynie do aplikacji, elektroniki i wirtualnej rzeczywistości. Dla najmłodszych można wybrać gry planszowe z pionkami lub figurkami, dla nieco starszych te o wymiarze bardziej edukacyjnym. Te ostatnie łączą poznawanie świata wiedzy z zabawą.

Jeśli wybierzemy gry oparte o quizy, kalambury lub zagadki, z całą pewnością rozwiniemy w młodej osobie również ducha zdrowej konkurencji. Gry mają ten plus, że (oczywiście w zależności od ich charakteru) może uczestniczyć w nich dowolna liczba osób. Wybór mamy ogromny, od prostych bierków, Jengi, gra „Małpiego Gaju”, do bardziej zaawansowanych tematów dla starszych i dla całej rodziny takie jak Monopoly, Eurobiznes, Milionerzy, Hobbit, Rebel, Pulsar 2849. Zawsze możemy także postawić na stare, dobre szachy czy warcaby.

5. Hulajnoga - sport i rekreacja

Hulajnoga to marzenie niejednego dziecka. Te dla najmłodszych są specjalnie dostosowane, często trzykołowe dzięki czemu łatwiej utrzymać równowagę. Pamiętajmy o tym by urządzenie opatrzone było stosownymi atestami, które zwykle gwarantują dobre spasowanie sprzętu i dobór właściwych komponentów. Mimo to z pewnością i tak warto zadbać o bezpieczeństwo maluchów dlatego nie zapominajmy o takich dodatkach jak kaski i ochraniacze. Ale także miejmy nasze pociechy na oku, bo nigdy nie wiadomo, co dziecku przyjdzie do głowy.

W kontekście nieco starszych pociech, u których wyobraźnia jest już na tyle rozwinięta, że są w stanie zadbać o swoje podstawowe bezpieczeństwo można pomyśleć o klasycznej hulajnodze, a może nawet o hulajnodze elektrycznej. Tu również warto zwrócić uwagę na atesty, ale także na dodatkowe środki ostrożności. Kask i ochraniacze są elementami nieodzownymi. A jeśli hulajnoga nie leży w zakresie zainteresowań młodej osoby, bo marzy ona o rowerze lub deskorolce, tu wybór również jest spory.

6. Instrument muzyczny - muzyczna pasja

Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie muzyką pomyślmy o stosownie dobranym instrumencie, na którym można zacząć naukę. Dziś takie przedmioty nie muszą być drogie. Można zacząć od prostych urządzeń, które gwarantują solidny fundament pod podstawową naukę, a potem pomyśleć o czymś bardziej zaawansowanym. Obcowanie z muzyką, gra na instrumentach, rozwija wiele różnych umiejętności. W kontekście najmłodszych można pomyśleć o dzwonkach chromatycznych, prostych instrumentach perkusyjnych, czy nawet trójkącie. Dla starszych dzieci możemy znaleźć specjalnie skonstruowane mniejsze modele gitar, prostych instrumentów klawiszowych. Jeśli dziecko będzie wyraźnie zainteresowane tematem przez długi czas warto pomyśleć o pełnej i głębokiej edukacji.

7. Gry komputerowe - rozrywka

Równowaga pomiędzy światem online i offline zależy oczywiście od konkretnego modelu wychowania. Jeśli jednym z zainteresowań dziecka jest wirtualny świat gier, a my mamy pewność, że kontrolujemy sytuację, młodą osobę ucieszy prezent pod postacią kolejnego tytułu. Na co zwrócić uwagę? Niech będzie to przede wszystkim gra adekwatna do wieku oraz zainteresowań. Prócz nieśmiertelnych przygodówek, wyścigów samochodowych, warto również pomyśleć o motywach bardziej uniwersalnych, w które może być zaangażowane więcej osób: karaoke, gry zręcznościowe z użyciem kamerki wyłapującej ruch, z pewnością ucieszą nie tylko obdarowywaną, młodą osobę, ale będą stanowiły niesamowity grunt pod integrację całej rodziny.

8. Lalki - odgrywanie ról

Czy chłopcom wypada bawić się lalkami? Dzisiejsze czasy przynoszą mnogość odpowiedzi na to pytanie. Z pewnością jednak wielu młodych przedstawicieli płci męskiej zazdrości dziewczynkom zabawy w dom. A jak wiadomo najlepiej udaje się ona przy pomocy rekwizytów, jakimi są dobrze skonstruowane lalki. Dlatego nie należy tłumić tego typu zapędów i trzeba zrozumieć, że jest to nic innego jak mały teatr. W tej sytuacji dobrze jest postawić na lalki przeznaczone do domowych przedstawień. Klasyczne lalki jako prezent dedykowane są raczej dziewczynkom. A współczesny wybór pomysłów na taki podarunek jest ogromny. Dziś lalka lalce nierówna. Mamy lalki-bobasy, lalki-celebrytki, lalki bajkowe i lalki szmaciane. Zwróćmy uwagę na jakość wykonania, zgodność z zainteresowaniami oraz przeznaczenie stosowne do określonego wieku.

9. Samochody - chłopięce pasje

Czy z kolei dziewczynkom wypada bawić się samochodami? Jak najbardziej! Wszak jest wiele fantastycznych kobiet-kierowców, a miłością do motoryzacji zarażamy się zwykle właśnie w dzieciństwie. Biorąc jednak pod uwagę pewną średnią i typowość, zwykle to chłopcy najbardziej marzą o samochodzikach. Tu również mamy spore pole manewru. Dla najmłodszych możemy wybrać te proste i łatwe w obsłudze. Dla starszych bardziej skomplikowane, zdalnie sterowane, z większą ilością niuansów i szczegółów.

10. Zabawy dla małego naukowca - świat na

ukiZestawy do prostych i bezpiecznych eksperymentów fizycznych oraz chemicznych razem z dziećmi mają niezwykle edukacyjny wymiar. Poza tym rozwijają wyobraźnię, logiczne myślenie i wiedzę o świecie. Mogą być niezwykłym wprowadzeniem lub uzupełnieniem wiedzy szkolnej. W zestawach, w zależności od poziomu zaawansowania, znajdziemy niezbędne narzędzia, próbówki, ale także odpowiednie instrukcje. Pamiętajmy jednak o stałym nadzorze i odpowiednich zabezpieczeniach. W ten sposób uczymy młodą osobę odpowiedzialności i ostrożność.