Ten stan to mieszanka buntu, smutku i frustracji. Powiedz tych 7 zdań, by pomóc dziecku

Iza Orlicz
Doskonale wiemy, że rozczarowanie jest częścią życia, ale gdy doświadcza go nasze dziecko, chcielibyśmy mu jak najszybciej pomóc. To nierzadko uczucie, które trudno znieść... Co zrobić, by pomóc dziecku "przetrawić" rozczarowanie? Jak to nieprzyjemne uczucie zamienić w lekcję, która wzmocni jego odporność psychiczną?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z rozczarowaniem fot. 123rf
Rozczarowanie to mieszanina złości, smutku, bezradności, frustracji, często też żalu i osamotnienia. To trudne uczucie, dlatego nie dziwi fakt, że dzieci często nie potrafią sobie z nim poradzić.

Wypróbuj te zdania


Niestety w dobie pandemii koronawirusa dziecko może mieć sporo powodów do rozczarowań, bo np. nie będzie miało imprezy urodzinowej, o jakiej marzyło, rzadziej (lub w ogóle) nie widuje dziadków, nie spotyka się z rówieśnikami w przedszkolu bądź szkole. Jak więc pomóc dziecku poradzić sobie z rozczarowaniem?

Wypróbuj te zwroty – pomogą dziecku uspokoić się, ale też znaleźć rozsądne rozwiązanie, gdy czują się rozczarowane.


1. "Wiem, że to jest trudne”. Kiedy dziecko skarży się, że to niesprawiedliwe (np. powodu odwołanej imprezy urodzinowej) nie przekonuj go na siłę, że nic się nie stało. Raczej okaż mu swoje współczucie. Czasami dziecko nie potrzebuje pocieszenia i obietnic ("Twoje kolejne urodziny będą świetne”), ale chce być po prostu wysłuchane.

2. "Porozmawiajmy o tym”. Jeśli masz starsze dziecko, możesz spróbować porozmawiać z nim o sytuacji, która doprowadziła do rozczarowania. Nagromadzone emocje, które dziecko "dusi" w sobie znajdą wtedy ujście.

3. "Czasem pomaga mi to…”. Podziel się swoim doświadczeniem. Jak każdy dorosły człowiek pewnie nieraz doświadczyłaś już rozczarowania, gdy twoje pragnienia lub oczekiwania legły w gruzach.

Jak radzisz sobie w tej sytuacji? Co cię pociesza? A co stawia "do pionu”? Nie wydawaj dziecku poleceń, typu: "musisz się uspokoić”, "weź się w garść”, bo to nic nie da, lepiej podziel się swoimi sposobami, gdy czujesz się rozczarowana. Dzięki temu będzie mogło wybrać te, które i dla niego staną się pomocne.

4. "Co mogę zrobić, aby ci pomóc?”. To zdanie warto skierować do starszego dziecka, które być może już dobrze wie, czego potrzebuje, gdy przeżywa rozczarowanie. Zadanie tego pytania pokazuje, że chcesz pomóc, bez względu na to, czy będzie potrzebować przytulenia, rozmowy czy propozycji rozwiązań swojego problemu.

5. "Co możemy zrobić zamiast?”. Jeśli rozczarowanie wynika z obecnej sytuacji, czyli obostrzeń wprowadzonych w związku z koronawirusem, możesz zapytać dziecko, co moglibyście zrobić, by choć trochę zminimalizować przeżywany przez niego zawód (np. z powodu braku spotkań z rówieśnikami).

Młodszemu dziecku, dla którego rodzice są centrum jego wszechświata, łatwiej zaproponować alternatywne, ale satysfakcjonujące je rozwiązania.

6. "Znajdźmy inny sposób, by to zrobić”. Starsze dziecko może mieć wiele pomysłów, jak poradzić sobie z rozczarowaniem. Często wie, co chce zrobić, ale nie jest pewne, czy się na to zgodzisz. To zdanie otwiera mu drzwi do podzielenia się swoimi pomysłami.

7. "Przykro mi, że tak się dzieje. Czego potrzebujesz, by stało się to łatwiejsze?”. Czasami dziecko chce tylko wiedzieć, że jesteś po jego stronie i służysz mu swoim wparciem. Ma prawo do złości, frustracji, płaczu, bezsilności.

Pozwól mu wyrazić trudne emocje i pamiętaj, że potrzebuje czasu, by poradzić sobie z rozczarowaniem.