Podejmij 7-dniowe wyzwanie i "Popisz się talentem"! Zadanie 5

Alicja Cembrowska
Razem z wydawnictwem Nowa Era, organizatorem konkursu "Popisz się talentem", przygotowaliśmy 7-dniowe wyzwanie. Podejmij je razem z dziećmi, a być może odkryjesz, że mieszkasz pod jednym dachem z pisarzem! Nagroda? Maaaasa dobrej zabawy, kreatywnie spędzony czas i... publikacja w najprawdziwszej książce! Piątego dnia naszego wyzwania stawiamy przed wami bardzo trudne zadanie... Uwaga...
Daria Nepriakhina/Unsplash
Zadanie 1
Zadanie 2
Zadanie 3
Zadanie 4

Zadanie 5!


Wyrzuć z tekstu niepotrzebne informacje, zostaw to, co ma związek z bohaterem lub akcją
To bardzo trudny etap pracy. Wymaga krytycznego spojrzenia i selekcji materiału. Często wydaje nam się, że wszystko jest potrzebne, że żadnego zdania nie jesteśmy w stanie usunąć. W tym momencie szczególnie ważne będzie wsparcie rodziców. Nie możemy oczekiwać, że dziecko samo opanuje to zadanie i rzetelnie oceni, co powinno z tekstu zniknąć.

Nie będę ukrywać, że ja odrabiałam tę lekcję latami. I wiem, że druga (a nawet trzecia!) para oczu jest niezbędna, żeby spojrzeć na tekst z innej perspektywy. Pomocne mogą okazać się pytania: Co te słowa wnoszą do historii? Czy popychają akcję do przodu? Czy to zdanie mówi coś istotnego o bohaterze? Czy wątki logicznie łączą się ze sobą? Czy czytelnik otrzymuje wszystkie potrzebne informacje, by zrozumieć historię?
Skupcie się na tym, co ważne. Przeczytajcie historię kilka razy. Poleć dziecku "metodę odczekania". Niech odłoży tekst i wróci do niego za kilka godzin, a nawet następnego dnia. Mnie zdarzało się (a właściwie do tej pory się zdarza), że zrezygnowana odkładałam pisanie i szłam spać. Efekt? Poranny cud, bo nagle wiedziałam, co zmienić, co usunąć, a co dopisać. Polecam również czytanie na głos, wtedy jakoś wszystko brzmi inaczej niż w naszej głowie!

Dobra historia to taka, przy której się nie nudzimy. Dlatego posłuchaj dziecka, przyjrzyjcie się wspólnie dynamice opowieści, skróćcie za długie opisy lub usuńcie niepotrzebne dygresje. Przypomnij dziecku, że nie liczy się długość, a jakość tekstu. W natłoku informacji łatwo zgubić to, co najistotniejsze...

Pisarz i juror "Popisz się talentem" Rafał Witek radzi dzieciom

To bardzo ważne, aby Twój tekst dobrze się czytało. Chcesz przecież, aby Czytelnik bez problemu podążał za historią, którą opowiadasz i aby jasno odczytał Twoje przesłanie.

Dlatego nie zarzucaj go zbędnymi informacjami, nie twórz niepotrzebnych wątków pobocznych, usuń słowa (szczególnie przymiotniki), które nie są w tekście niezbędne. Gdy masz do dyspozycji tylko 500 słów, każde z nich jest na wagę złota!

Zostaw zatem te informacje, które mają bezpośredni związek z akcją Twojego opowiadania i jego bohaterami, które posuwają do przodu rozwój wydarzeń. Czytelnik będzie Ci za to wdzięczny!

Konkurs "Popisz się talentem"


"Popisz się talentem" to konkurs literacki organizowany przez wydawnictwo Nowa Era. W czwartej już edycji dzieci przemówią głosem zwierząt. Ich zadaniem będzie opisanie, co zwierzęta mają nam do powiedzenia – co czują i myślą o ludziach i świecie, w którym żyją. Opowiadania można wysyłać do 26 kwietnia, a na stronie wydawnictwa można znaleźć wszystkie szczegóły dotyczące konkursu.

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Nagrodą jest publikacja zwycięskich 30 opowiadań w prawdziwej książce, która trafi do sprzedaży jesienią. Jak co roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na rzecz wybranej organizacji – w tej edycji konkursu będzie to jedna z fundacji zajmujących się codziennym wspieraniem zwierząt w Polsce. Przedsięwzięcie ma charakter niekomercyjny, a celem jest rozbudzenie talentów literackich polskich dzieci. Mamadu LUBI TO!

Artykuł powstał we współpracy z Nowa Era