Podejmij 7-dniowe wyzwanie i "Popisz się talentem"! Zadanie 4

Alicja Cembrowska
Razem z wydawnictwem Nowa Era, organizatorem konkursu "Popisz się talentem", przygotowaliśmy 7-dniowe wyzwanie. Podejmij je razem z dziećmi, a być może odkryjesz, że mieszkasz pod jednym dachem z pisarzem! Nagroda? Maaaasa dobrej zabawy, kreatywnie spędzony czas i... publikacja w najprawdziwszej książce! Dziś pora na zabawę formą!
Annie Spratt/Unsplash
Zadanie 1
Zadanie 2
Zadanie 3

Zadanie 4!


Zastanów się nad formą i językiem
Utwory literackie to różnorodność form. Dzieci, poznając je stopniowo na lekcjach polskiego, mogą czuć się zagubione i nie wiedzieć jeszcze dokładnie, co i jak chcą napisać. Moje pierwsze próby opierały się na naśladownictwie, co, uważam, jest dobrym treningiem. "Brałam" gotową historię, ale uzupełniałam ją swoją treścią – zmieniałam imiona bohaterów, modyfikowałam miejsca.

Z czasem wypływałam coraz dalej, aż w końcu zupełnie spontanicznie po dziecięcych opowiastkach, napisałam pierwszy felieton inspirowany sytuacją przy świątecznym stole. Wtedy nawet jeszcze nie wiedziałam, czym jest felieton, a teraz? To mój ulubiony gatunek publicystyczny!

Zatem... List, baśń, relacja, legenda, bajka? A może dziecko zdecyduje się na opowiadanie lub... odezwę do ludzkości? Możliwości jest wiele, ważne jest jednak wsparcie rodziców. Popracujcie nad dialogami i monologami. Może wspólnie przeczytajcie ulubione historie, wróćcie do książek, które was urzekły?
Pochylcie się również nad językiem. Szukajcie z dziećmi nowych słów, bawcie się nimi, twórzcie własne.

Zorganizujcie rodzinną zabawę i przypomnijcie sobie "zwierzęce" związki frazeologiczne. Takie gry są bardzo inspirujące, poszerzają zasób słów, ujawniają piękno języka. Możecie również skorzystać z gotowej listy – KLIK – i poprosić dziecko, by wybrało z niej wszystkie związki, które mogą mu przydać się podczas pisania.

I nie zapomnijcie o idiomach. To właśnie one stanowią o oryginalności danego języka, dodadzą charakteru i wyrazistości utworowi. Takie zabiegi są bardzo ważne, żeby przyciągnąć uwagę czytelnika, zainteresować opowieścią, sprawić, że będzie dynamiczna i intrygująca.

Pisarz i juror "Popisz się talentem" Rafał Witek radzi dzieciom

Wiesz już, co Twój bohater chciałby nam – ludziom – opowiedzieć? To teraz musisz znaleźć właściwą formę. Czy ów zwierzak chce się podzielić historią ze swojego życia? A może woli wygłosić oficjalną przemowę, napisać list lub przytoczyć śmieszną rozmowę?

Dobrze dobrana forma to tak naprawdę połowa sukcesu. Jeśli chcesz, aby Twój tekst skrzył się dowcipem, to nie nadawaj mu formy sztywnego wykładu, a jeśli masz do przekazania głębsze przemyślenia, to nie ubieraj ich w szaty satyrycznego opowiadania!

Wykorzystaj związki frazeologiczne – wyrażenia, zwroty, frazy – nawiązujące do życia zwierząt. Pisząc tekst o zwierzętach, przenosisz czytelnika w określony świat. Niech ten świat będzie spójny i konsekwentnie stworzony – również w warstwie językowej.

Język polski jest niezwykle bogaty w wyrażenia i zwroty nawiązujące do życia zwierząt. Sprawdź, jakie wyrażenia wiążą się ze zwierzakiem, któremu dajesz głos. „Głodny jak wilk”, „uparty jak osioł”, „końskie zdrowie”, „pogoda pod psem” – to przykłady fraz, które mam na myśli.

Ich użycie na pewno doda Twojemu tekstowi wyrazistości i uczyni go jedynym w swoim rodzaju.

Konkurs "Popisz się talentem"


"Popisz się talentem" to konkurs literacki organizowany przez wydawnictwo Nowa Era. W czwartej już edycji dzieci przemówią głosem zwierząt. Ich zadaniem będzie opisanie, co zwierzęta mają nam do powiedzenia – co czują i myślą o ludziach i świecie, w którym żyją. Opowiadania można wysyłać do 26 kwietnia, a na stronie wydawnictwa można znaleźć wszystkie szczegóły dotyczące konkursu.

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Nagrodą jest publikacja zwycięskich 30 opowiadań w prawdziwej książce, która trafi do sprzedaży jesienią. Jak co roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na rzecz wybranej organizacji – w tej edycji konkursu będzie to jedna z fundacji zajmujących się codziennym wspieraniem zwierząt w Polsce. Przedsięwzięcie ma charakter niekomercyjny, a celem jest rozbudzenie talentów literackich polskich dzieci. Mamadu LUBI TO!

Artykuł powstał we współpracy z Nowa Era