Podejmij 7-dniowe wyzwanie i "Popisz się talentem"! Zadanie 3

Alicja Cembrowska
Razem z wydawnictwem Nowa Era, organizatorem konkursu "Popisz się talentem", przygotowaliśmy 7-dniowe wyzwanie. Podejmij je razem z dziećmi, a być może odkryjesz, że mieszkasz pod jednym dachem z pisarzem! Nagroda? Maaaasa dobrej zabawy, kreatywnie spędzony czas i... publikacja w najprawdziwszej książce!
Annie Spratt/Unsplash
Zadanie 1
Zadanie 2

Zadanie 3!
Zastanów się, o czym twój zwierzak chciałby powiedzieć
"Zabić drozda" to książka, która od lat znajduje się na liście najważniejszych dzieł w historii literatury. Autorka Harper Lee ustami jednego z bohaterów, Atticusa Fincha, mówi: "Nigdy naprawdę nie zrozumie się człowieka, dopóki nie spojrzy się na sprawy z jego punktu widzenia, dopóki nie wejdzie się w jego skórę, nie pochodzi się w jego skórze po świecie".

To zdanie nie oznacza oczywiście, że dosłownie mamy stać się kimś innym, albo nie próbować zrozumieć drugiego człowieka, bo i tak jest to niewykonalne. Słowa Lee podkreślają, jak ważna jest empatia i świadomość, że każdy z nas ma swoje doświadczenia, inną przeszłość, inne warunki życia.

Pierwszymi osobami, od których dziecko się tego uczy, są rodzice. To oni powinni przekazać pociechom szacunek do innych ludzi i zwierząt. To oni swoim zachowaniem muszą pokazywać, że warto pomagać innym, nie oceniać, nie obrażać. A także dbać o środowisko, nie krzywdzić żywych stworzeń, nie śmiecić.
Zadaj dziecku takie zadanie: spróbuj "wejść w skórę" swojego bohatera. Pomyśl, co jest dla niego ważne. Co chciałby przekazać innym. Właśnie. Komu? Do kogo się zwraca? Chce być wysłuchany przez rodzinę, przyjaciół, a może jakieś konkretne grono? Może zwraca się do całego świata?

Moi rodzice zaserwowali mi kiedyś bardzo bezpośrednio takie zadanie. Pewnego ranka obudziłam się, a w klatce nie było mojego chomika. Kilka lat później dowiedziałam się, że umarł, jednak w tamtym czasie tata powiedział mi, że chomik miał zwyczajnie dość niewoli i postanowił zwiedzić świat. Zaproponował, żebym opisała możliwe przygody zwierzaka, stworzyła na mapie trasę jego podróży, pomyślała, co lubił najbardziej jeść i w których krajach najchętniej zjadłby kolację.

Nie, nigdy nie miałam rodzicom za złe tego białego kłamstwa, bo jego efektem było całkiem śmieszne opowiadanie.

Pisarz i juror "Popisz się talentem" Rafał Witek radzi dzieciom

Literatura to sztuka patrzenia na świat cudzymi oczami. Dlatego tak wspaniale jest pisać – można użyć wyobraźni, aby zrozumieć, co czują i jak widzą świat inni. I wcale niekoniecznie muszą to być ludzie…

Zacznij od zadania sobie pytania: jakie codzienne radości i problemy może mieć zwierzak, o którym będziesz pisać? Jakie są jego relacje z człowiekiem i z innymi gatunkami? Jak wpływa na niego środowisko, w którym żyje? I najważniejsze: co by chciał powiedzieć, wyśpiewać, wyryczeć, wysyczeć… gdyby mógł?

Konkurs "Popisz się talentem"


"Popisz się talentem" to konkurs literacki organizowany przez wydawnictwo Nowa Era. W czwartej już edycji dzieci przemówią głosem zwierząt. Ich zadaniem będzie opisanie, co zwierzęta mają nam do powiedzenia – co czują i myślą o ludziach i świecie, w którym żyją. Opowiadania można wysyłać do 26 kwietnia, a na stronie wydawnictwa można znaleźć wszystkie szczegóły dotyczące konkursu.

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Nagrodą jest publikacja zwycięskich 30 opowiadań w prawdziwej książce, która trafi do sprzedaży jesienią. Jak co roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na rzecz wybranej organizacji – w tej edycji konkursu będzie to jedna z fundacji zajmujących się codziennym wspieraniem zwierząt w Polsce. Przedsięwzięcie ma charakter niekomercyjny, a celem jest rozbudzenie talentów literackich polskich dzieci. Mamadu LUBI TO!

Artykuł powstał we współpracy z Nowa Era