Mamy dla ciebie (i twojego dziecka!) propozycję nie do odrzucenia. Podejmij 7-dniowe wyzwanie

Alicja Cembrowska
Pisałam, odkąd pamiętam. Notatki, przemyślenia, pamiętniki, opowiadania. Wiecie, dlaczego piszę dalej i na tym zarabiam? Miedzy innymi dlatego, że od początku rodzice zachęcali mnie to próbowania i nie ograniczali mojej wyobraźni. Czas samoizolacji, o którą apele słyszymy codziennie, to dobry moment, by rozwinąć w dziecku pasję, a sobie zapewnić chwilę oddechu. Razem z wydawnictwem Nowa Era przygotowaliśmy 7-dniowe wyzwanie "Popisz się talentem". Podejmij je, a być może odkryjesz, że mieszkasz pod jednym dachem z pisarzem! Nagroda? Maaaasa dobrej zabawy, kreatywnie spędzony czas i... publikacja w najprawdziwszej książce!"

Rób to, co sprawia ci przyjemność


Niektórzy mówią, że z talentem się rodzimy. Inni, że to kwestia prób i błędów, ciągłego rozwoju i wiary, że "dam radę". Szczerze? Wydaje mi się, że nie jest to najważniejsze. Dla dziecka często ważniejszy jest proces, a nie sam cel – jeżeli oczywiście rodzice się o to postarają. Wcale nie trzeba zjeść ciastka. Przyjemnością może być jego posiadanie.

Dlatego niezależnie od tego, czy uważasz, że twoje dziecko świetnie pisze, czy może raczej obstajesz przy stanowisku, że jego umysł jest "całkowicie ścisły", podejmij wyzwanie. Zachęć i pobudź w dziecku nie tylko chęć do zgrabnego łączenia słów – w pisaniu najważniejsza jest wyobraźnia, której wcale nie musimy "rozwijać". Wystarczy, że nie będziemy jej blokować. Chodzi o artystyczny wyraz, frajdę, radość z tworzenia.

Wyobraźnia, ona nas uratuje!


Do dziś wspominam chwilę, gdy nauczycielka zwróciła uwagę, że na wszystkich moich rysunkach krzaczki nie są zielone, a fioletowe, różowe lub żółte. Uznała, że to błąd. Mój tata jednak powiedział wtedy coś ważnego: "Jeżeli taka jest twoja wizja, jeżeli czujesz, że twoje krzaczki mają być fioletowe, to niech będą. Przecież wiesz, że prawdziwe listki są zielone".

Teraz czas na ciebie! Proponujemy ci i twojemu dziecku przyspieszony kurs pisania. Możecie wspólnie odkryć nową pasję, a już na pewno frajdę z tworzenia czegoś nowego. Ale pamiętaj: wspieraj, doradzaj, zachęcaj, ale nie wyręczaj. Jeżeli chcesz, piszcie z pociechą dwa osobne teksty i przeczytajcie je sobie dopiero za 7 dni! Wspólne działanie na pewno was do siebie zbliży.

Razem z Nową Erą, organizatorem konkursu literackiego dla dzieci "Popisz się talentem" przez najbliższy tydzień codziennie będziemy publikować kolejne porady jak twórczo napisać opowiadanie o zwierzętach – to temat tegorocznej edycji konkursu, który właśnie się rozpoczął.

Zadanie 1!


Wybierz zwierzaka, w którego imieniu chcesz przemówić i naszkicuj charakter
Dzieci kochają zwierzaki – prawie każdy ma "swojego ulubionego" przedstawiciela w królestwie zwierząt. Kot, pies, chomik? A może twoja pociecha uwielbia filmy przyrodnicze i zafascynowana jest dzikimi zwierzętami wprost z afrykańskiej sawanny czy amazońskiej dżungli?
Fot. Nowa Era
Zadanie jest ułatwione, gdy dziecko od lat kocha nietoperze. Jeżeli jednak nie ma "swojego typu" już samo odkrywanie świata zwierząt może być fascynujące. Zaproponuj filmy lub książki, pokaż, jak różnorodna i ciekawa jest nasza planeta. Niech jednak na "oglądaniu" się nie kończy. Poczytajcie o zwierzakach, poszukajcie ciekawostek – to właśnie one mogą stać się inspiracją do napisania szalonej opowieści o leniwcu, który zamarzył o udziale w maratonie czy mrówce, która postanowiła przemierzyć autostopem świat!

Gdy już zdecydujecie, jaki zwierzak zostanie bohaterem waszej historii, skupcie się na tym, jaki on będzie. Nie ograniczajcie swojej wyobraźni. Pamiętajcie, że to wasza opowieść i macie pełną dowolność. Niech będzie abstrakcyjnie, fantastycznie, nieracjonalnie, jeżeli czujecie, że to dla was ważne.

Rada ode mnie? Piszcie ręcznie. Rodzice dzięki temu zapewne wrócą do miłych wspomnień, nie będzie kłótni o komputer, a w czasach przymusowej dla wielu z nas pracy zdalnej i edukacji online, warto szukać rozrywek, które oderwą nas od monitorów, myszek (o, może historia o polnej myszce, której zamarzyła się kariera myszki komputerowej?) i klawiatur.

To jak? Piszecie razem z nami?

Pisarz i juror "Popisz się talentem" Rafał Witek radzi dzieciom

Wybierz zwierzaka, w którego imieniu chcesz przemówić i naszkicuj jego charakter.

Twoim bohaterem może być zwierzę domowe, dzikie, ptak, owad, gad, a nawet ryba. Zanim zaczniesz pisać, spróbuj określić charakter Twojego bohatera: będzie odważny czy płochliwy, skromny czy próżny, poważny czy żartobliwy? Jeśli chcesz, aby Twój tekst był zaskakujący, nie powielaj schematów: lis wcale nie musi być chytry, sowa mądra, a wilk – krwiożerczy.

Lepszy efekt uzyskasz, jeśli pójdziesz pod prąd stereotypów i wyposażysz Twojego bohatera w cechy, które zaskoczą czytelników… a także Ciebie!

Konkurs "Popisz się talentem"


"Popisz się talentem" to konkurs literacki organizowany przez wydawnictwo Nowa Era. W czwartej już edycji dzieci przemówią głosem zwierząt. Ich zadaniem będzie opisanie, co zwierzęta mają nam do powiedzenia – co czują i myślą o ludziach i świecie, w którym żyją. Opowiadania można wysyłać do 26 kwietnia, a na stronie wydawnictwa można znaleźć wszystkie szczegóły dotyczące konkursu.

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Nagrodą jest publikacja zwycięskich 30 opowiadań w prawdziwej książce, która trafi do sprzedaży jesienią. Jak co roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na rzecz wybranej organizacji – w tej edycji konkursu będzie to jedna z fundacji zajmujących się codziennym wspieraniem zwierząt w Polsce. Przedsięwzięcie ma charakter niekomercyjny, a celem jest rozbudzenie talentów literackich polskich dzieci. Mamadu LUBI TO!

Artykuł powstał we współpracy z Nowa Era