Gdzie jechać na wakacje z małym dzieckiem? Oto TOP 6 tegorocznych kierunków

Monika Przybysz
Są tacy, którzy nie mają oporów, aby zabrać półroczne dziecko na wyjazd pod namiot do Wietnamu. Są też tacy, którzy z rocznym bobasem nie wyjechali dalej niż do babci mieszkającej w sąsiedniej dzielnicy. Jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy zacząć podróżować z dzieckiem, nie ma. Jest za to nasz poradnik, z którego dowiecie się, jakie kierunki w tym roku warto wziąć pod uwagę, jeśli na wyjazd jednak się zdecydujecie.
Gdzie na wakacje z dzieckiem? Oto nasze typy Fot. Unsplash.com / Leo Rivas
Jeśli należycie do rodziców, którzy przed wyjazdami się nie wzbraniają, ale jednak niespodzianki w trakcie pobytu lubią ograniczyć do minimum, w pierwszej kolejności przejrzycie oferty biur podróży.

To najrozsądniejszy krok dla rodzinnych podróżników-nowicjuszy, bo od początku macie pełną świadomość, w co się “pakujecie”: możecie sprawdzić, czy dany hotel posiada niezbędne udogodnienia oraz ofertę skierowaną do najmłodszych — zarówno pod kątem animacji czasu wolnego, jak również w na przykład w kwestii dostosowania jadłospisu do upodobań niejadków.

– Oferta skierowana do rodzin z roku na rok jest coraz szersza. Biura podróży proponują dzisiaj pokoje rodzinne, klubiki, animacje dziennie i wieczorne, a nawet naukę pływania dla dzieci. Staramy się co roku zwiedzać najpopularniejsze hotele, żeby móc doradzić rodzicom, czy warto wybrać się tam z dzieckiem. Biura podróży oznaczają też wybrane hotele jako rodzinne i typ tropem śmiało możemy podążać – mówi Klaudyna Fudala z portalu Wakacje.pl, który porównuje oferty biur podróży.

Niezależnie jednak od tego, czy w podróżach z dziećmi jesteście już zaprawieni, czy dopiero debiutujecie, trzeba pamiętać o pewnych kluczowych kwestiach, które sprawią, że wyjazd będzie możliwie jak najbardziej bezproblemowy.

– Najmłodszy uczestnik wycieczki w dniu jej zakupu miał zaledwie...2 dni. To były wakacje kupione w przedsprzedaży, więc w dniu wylotu maluch miał kilka miesięcy – dodaje Klaudyna Fudala z Wakacje.pl.
Organizacja wyjazdu, którego uczestnicy mają po kilka lat wymaga pewnych przygotowań.Fot. Unsplash.com / Vidar Nordli-Mathisen
O czym pamiętać organizując wakacje z dzieckiem?

Koszty – szczególnie ważne, gdy wyjeżdżamy kilkuosobową rodziną. Rodzice oszczędzają na kilka sprawdzonych sposobów. Najpopularniejszy z nich to wybór opcji all inclusive, która pozwala uniknąć niespodziewanych kosztów na miejscu (nie płacimy osobno za każdą zachciankę pod tytułem napój czy ciastko).

Kolejna możliwość, aby obniżyć koszty wyjazdu, to wybór kierunku z dobrą jakością w dobrej cenie (np. Turcja, Grecja, Bułgaria), jak również wcześniejsza rezerwacja wycieczki. Zakup w przedsprzedaży (od jesieni do końca marca) to nie tylko sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale też na uzyskanie dodatków takich jak na przykłąd vouchery na wycieczki.

Do końca marca wiele biur podróży oferuje rabaty, a nawet bezpłatne pobyty dla dzieci, możliwość wpłaty tylko zaliczki przy zakupie czy gwarancję najniższej ceny za naszą wycieczkę.

Warto również pamiętać, że dzieci do 2. roku życia podróżują samolotem za darmo, jedyny koszt to opłaty lotniskowe.

Wybór hotelu — podróże z dziećmi uczą zwracać uwagę na detale, takie jak na przykład bryłę czy położenie hotelu. Warto sprawdzić, czy hotel położony jest na płaskim terenie, czy kaskadowo. Ta druga opcja lepiej sprawdzi się ze starszymi dziećmi.

Rodzinna logistyka będzie znacznie łatwiejsza, jeśli w budynku głównym wybierzemy pokoje na parterze, umiejscowione w miarę blisko czy to wyjścia z hotelu, czy wejścia do strefy basenów (w zależności od upodobań najmłodszych uczestników wycieczki).

Nie bez znaczenia jest również bezpośrednie sąsiedztwo naszego pokoju: jeśli za oknami będziemy mieć główny deptak, wypoczynek może być znacznie utrudniony. Świetnie sprawdzą się bungalowy (czyli oddzielne minidomki). Mieszkając w nich nie musimy martwić się, czy nasz maluch wychyla się przez balkon albo czy nie zgubi nam się na hotelowych korytarzach. Najczęściej widok z takich pokojów jest albo na ogród, albo na baseny.

Kopalnią wiedzy na temat danego hotelu są opinie innych turystów, ale trzeba umiejętnie do nich podejść. Niezastąpione są oznaczenia mówiące, czy opinię zostawił rodzic, czy ktoś, kto pojechał na romantyczne wakacje ze swoją drugą połówką. Ten sam hotel, w zależności od oczekiwań, może być postrzegany zupełnie inaczej.

Patrzmy również, kto i kiedy wpisał opinię, bo te sprzed kilku lat najczęściej są już nieaktualne: hotel może być po remoncie albo zmienił się personel. Takie oznaczenia znajdziemy w serwisie Wakacje.pl.

Wyposażenie hotelu – w opisie miejsca sprawdźcie koniecznie, czy dostępne są pokoje w opcji z osobną sypialnią dla dziecka (tzw. family room) – to najbardziej pożądane pokoje przez rodziny, dlatego najszybciej znikają z oferty. W popularnych hotelach wyprzedają się nawet na początku roku.

Najłatwiej upolować pokój rodzinny w przedsprzedaży (do końca marca), bo potem szanse są już nikłe. Coraz częściej hotele dysponują łóżeczkami dla maluchów – ale pamiętajmy, że ich liczba jest ograniczona, dlatego warto zgłosić taką potrzebę już na etapie zakupu wycieczki.

Warto dowiedzieć się również, jak wygląda kwestia opieki: czy na miejscu dostępne są usługi opiekunki lub specjalne kluby malucha, w których dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach grupowych. Takie minikluby najczęściej przyjmują dzieci w wieku 4-12 lat, młodsze mogą się w nich bawić w obecności opiekuna.

Wybór miejsca — wydaje się to oczywiste, ale w ferworze planowania wyjazdu pewne szczegóły mogą nam umknąć. Przede wszystkim warto upewnić się, czy okres, w którym wybieramy się na wczasy, nie będzie ekstremalny jeśli chodzi o pogodę: upały przekraczające 30 stopni i duża wilgotność nie tylko najmłodszych podróżników potrafią skutecznie zniechęcić do zwiedzania.

— Warto wziąć pod uwagę wylot przed lub po sezonie, czyli od kwietnia do maja lub od września do października. Wakacje wtedy są też tańsze nawet o 1000 zł od osoby, a samoloty czarterowe z lotnisk lokalnych cały czas są dostępne – podpowiadają eksperci z Wakacje.pl.

Samą miejscówkę warto prześwietlić pod kątem rodzaju rodzajów plaż i ukształtowania terenu — te piaszczyste zapewnią zdecydowanie lepsze warunki do zabawy — wspinanie się dzień w dzień pod górę z całym dziecięcym ekwipunkiem można być dość wyczerpujące (choć może też być dodatkowym treningiem cardio — to już kwestia waszego podejścia).

Niecodzienną atrakcją dla dzieci może być...kolorowa plaża, np. z czarnym piaskiem (znajdziemy m.in. na Teneryfie, Lanzarote, Wyspach Zielonego Przylądka) lub różowym okalającym lagunę (Kreta).

Na jakie kierunki warto więc zwrócić uwagę mając na uwadze powyższe? Wraz z doradcami z portalu Wakacje.pl stworzyliśmy listę kierunków, które najczęściej wybierają rodzice z dziećmi.
Fot. Unsplash.com / Simon Hajducki

TOP 6 rodzinnych kierunków

Riwiera Turecka (Turcja)
Turcja to wakacyjny pewniak. Już od kilku lat przyciąga turystów bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturą wypoczynkową oraz niezwykle szeroką ofertą, jeśli chodzi o opcje all inclusive. Jeśli jednak chodzi o ofertę dla rodzin, prym wiedzie Riwiera Turecka.
Jest to jeden z tańszych regionów kraju: zarówno pod względem kosztów pobytu, jak i cen usług na miejscu, co jednak nie oznacza oczywiście obniżenia standardu — wręcz przeciwnie. Hotele w miejscowościach takich jak Alanya, Side i Konakli.

Pierwsze dwie miejscowości tętnią turystycznym życiem: mają do zaoferowania spory wybór 4 i 5-gwiazdkowych hoteli, kolorowe bazary i wiele typowych dla regionu atrakcji. Konakli to z kolei spokojniejsza, bardziej kameralna miejscowość, idealna dla rodziców młodszych dzieci, którzy chcą po prostu wypocząć.

Wybrzeże Egejskie (Turcja)
Ta pozycja na liście najczęściej wybieranych rodzinnych kierunków może być pewnym zaskoczeniem. Wybrzeże Egejskie to mniej turystyczna część Turcji, przez co nieco droższa. Hoteli przystosowanych do typowo dziecięcych potrzeb również jest tu mniej, co, jak się okazuje, wcale rodziców nie przeraża.

Co dostajemy więc w zamian? Widoki. Piękno tej części kraju zachwyca, a od mieniącego się wszystkimi odcieniami błękitu i lazuru morza nie sposób oderwać wzroku. Fajną atrakcją nie tylko dla dzieci będzie rejs promem na grecką wyspę Kos – to wycieczka całodniowa, więc na pewno zdążymy poczuć grecki klimat, a godzinna przeprawa promowa jest kusząca w porównaniu z ponad trzema godzinami lotu z Polski.

Najbardziej znaną turystyczną miejscowością w regionie jest Bodrum. Jej charakter jest jednak znacznie spokojniejszy w porównaniu z gwarnymi resortami Riwiery: tłumów nie uświadczymy tu nawet w sezonie. Bordum różni się również jeśli chodzi o rodzaje plaż, które są w większości żwirowe i kamieniste.

Hurghada (Egipt)
Ten kierunek znają wszyscy. Hurghada kusi bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny oraz łatwością dojazdu: do tego egipskiego kurortu dolecimy niemal z każdego lotniska w Polsce. Oferta wielu tamtejszych hoteli odpowiada potrzebom dzieci: spokojnie znajdziemy takie, które organizują najmłodszym masę atrakcji oraz animację czasu wolnego (z udziałem polskojęzycznych opiekunów).

Wybierając Egipt warto jednak pamiętać, że okres naszych wakacji to czas, kiedy temperatura osiąga tu maksymalne wartości. Przystępniejsze warunki panują od kwietnia do maja oraz od końca września.

Słoneczny Brzeg (Bułgaria)
Bułgaria mocno pracuje nad ofertą skierowaną do rodzin. Nic dziwnego: jako jedna z tańszych europejskich opcji wypoczynkowych już od dawna kusiła rodziców, którzy na wyprawę zabierają dwójkę lub trójkę maluchów.

Samoloty do Bułgarii startują z lotnisk lokalnych, a sama podróż trwa nie więcej niż 2,5 godziny. Jest to więc idealny kierunek dla rodziców, których dzieci kiepsko znoszą dłuższe podróże. W Słonecznym Brzegu znajdziemy wiele hoteli z ofertą skierowaną do najmłodszych. Jeśli jednak mamy ten komfort, że naszym dzieciom do szczęścia wystarczy szeroka piaszczysta plaża, wybierzmy się do miejscowości o nazwie Primorsko — to prawdziwie zaciszny, rodzinny azyl.

Kreta (Grecja)
Atrakcji na tej wyspie nie zabraknie — niezależnie, czy lecicie z młodszymi, czy ze starszymi dziećmi. To, co należy wziąć pod uwagę, to fakt, że lot na Kretę trwa ponad trzech godziny. Zastanówmy się więc nad wyborem hotelu, do którego dojazd nie zajmie kolejnych trzech (Hersonissos, Giuves, Adelianos Kampo — to miejscowości, od których możemy zacząć poszukiwania).

Jeśli chodzi o hotelową ofertę skierowaną do dzieci, możemy oczekiwać bardzo wysokiego standardu, porównywalnego z tureckim. Warto jednak pamiętać, że hotele w Grecji mogą być skromniejsze, niż w Egipcie czy Turcji. Warto więc starannie sprawdzić dany ośrodek, zanim zarezerwujemy miejsca.

Rodos (Grecja)
Wyjazd na Rodos ma szansę znaleźć się na szczycie listy wypraw, które wasze dzieci będą wspominać jako najlepsze w życiu. Atrakcje takie jak wizyta w Dolinie Motyli to prawdziwie magiczne doświadczenia. I, mimo że Rodos w mniejszym stopniu, niż Kreta, przystosowana jest do rodzinnych potrzeb, w miejscowościach takich jak Faliraki czy Lardos nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem przyjaznego dzieciom miejsca.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Wakacje.pl.