5 prostych kroków, by powiedzieć dziecku "nie" i uniknąć napadu złości. Radzi psychoterapeutka

Iza Orlicz
Wielu rodziców ma problem z mówieniem dziecku "nie" – czują się z tym niekomfortowo, bo muszą zmierzyć się z reakcją swojej pociechy, a najczęstsza odpowiedź na odmowę to złość, gniew i frustracja. Jak więc skutecznie mówić "nie", by dziecko przyjęło do wiadomości nasz zakaz, a zarazem nie czuć się z tego powodu winnym?
Zwykle, gdy mówisz dziecku "nie" reaguje na to złością lub gniewem unsplash.com
Jest wiele sytuacji, gdy musimy odmówić dziecku, np. gdy chce zostać dłużej na palcu zabaw, a nie masz już na to czasu, gdy chce wyjść do kolegi, zanim odrobi pracę domową, gdy chce zjeść słodycze, choć uzgodniliście, że jecie je tylko np. w piątki. Amerykańska psychoterapeutka Amy Morin przekonuje, że wielu rodzicom mówienie "nie" sprawia trudność, a tymczasem wystarczy poznać kilka prostych zasad, by nauczyć się skutecznie odmawiać.

1. Twoja decyzja jest ostateczna. Jeśli jesteś pewna, że musisz dziecku w jakieś sytuacji odmówić, nie używaj zwrotu "No cóż, zobaczymy…" lub "Chyba nie", bo w ten sposób doprowadzisz do sytuacji, gdy dziecko za wszelką cenę będzie próbowało wpłynąć na zmianę twojej decyzji. Może zacząć cię prosić błagalnym tonem, a tobie będzie jeszcze trudniej pozostać stanowczym. Dziecko musi wiedzieć, że twoja decyzja jest ostateczna, powiedz: "Nie, nie pójdziemy tam dzisiaj", "Nie, nie możesz tego dzisiaj zrobić".


2. Wyjaśnij krótko dlaczego. Uzasadnienie odmowy np. "Nie wyjdziemy dziś na spacer, bo jeszcze kaszlesz" spowoduje, że twoje dziecko szybciej zrozumie, że nie odmawiasz mu, bo jesteś złośliwa czy niemiła, ale robisz to np. ze względów zdrowotnych.

3. Nie wdawaj się w dyskusję. Amy Morin przekonuje, że nawet gdy twoje dziecko jęczy lub błaga, żebyś zmieniła swoją decyzję, nie poddawaj się. Jeśli "nie" zastąpisz "tak", dasz dziecku sygnał "…że tak naprawdę nie masz na myśli tego, co mówisz". Twoje pociecha może wpaść w gniew lub w złości mówić różne nieprzyjemne rzeczy, ale zignoruj je. Musisz pozostać konsekwentna, nawet gdy frustracja dziecka narasta.

4. Zadbaj o swoje emocje. Niektórzy rodzice nie potrafią lub nie lubią odmawiać dziecku, ponieważ czują się z tego powodu winni. Poza tym konfrontacja ze sfrustrowanym dzieckiem często kończy się zdenerwowaniem. Zwróć uwagę, jak się czujesz, gdy odmawiasz – jesteś zaniepokojona, zestresowana? Zrozum też, że dziecko musi czasem doświadczyć niewygodnych dla niego emocji, np. rozczarowania lub smutku. W ten sposób uczy się radzić sobie z tymi emocjami.

5. Nie mów "nie" na wszystko. Nie przesadzaj z odmową i zakazami. Ekspertka radzi, że gdy mówisz zbyt często "nie" zastanów się, dlaczego tak się dzieje. "Czy jesteś zbyt zmęczona? Martwisz się, że dziecko zrobi bałagan? Czasem możesz odmówić, gdy nie chcesz czegoś robić, ale nie bądź nadmiernie restrykcyjna z przyzwyczajenia".

Źródło: verywellfamily.com