Rodzice oglądali zdjęcia syna i... wykryli, że ma raka. Ich szybka reakcja uratowała mu życie

Sandra Skorupa
Często się mówi o tym, jak ważne jest samobadanie i obserwowanie własnego ciała w kontekście wczesnego wykrywania chorób. To małżeństwo dzięki takiemu działaniu zdemaskowało u swojego syna rzadki nowotwór. Wystarczyło jedno zdjęcie.
Jak rozpoznać siatkówczaka? pixaby.pl
Biała plamka w oku
Wielu rodziców fotografuje swoje dzieci i do tej grupy należą również rodzice wówczas 4-letniego Noaha – Laila Gaudry i Ollie Blanks. Jednak wykonane przez nich zdjęcia wcale nie przyniosły dobrych wieści. Laila zauważyła, że jej syn ma na oku dziwną białą plamkę.

Wydało jej się to na tyle niepokojące, że najpierw postanowiła sprawdzić tę kwestię w Google. Pierwsze, co ukazało jej się w wynikach wyszukiwania była informacja o prawdopodobieństwie rzadkiego raka — siatkówczaka. Rodzice zareagowali od razu i bezzwłocznie skontaktowali się z lekarzem.


Słaby wzrok a siatkówczak
Po wstępnych badaniach okazało się, że Noah bardzo słabo widział na lewe oko. Po kilku dniach diagnozę postawił specjalista. Rodzice wtedy po raz pierwszy usłyszeli — retinoblastoma, czyli siatkówczak. Od tego momentu rodzina konsekwentnie walczyła z rakiem, a chłopiec przeszedł już 6 cykli chemioterapii.

To niestety nie wystarczyło, by pozbyć się choroby. Okazało się, że potrzebna będzie operacja. Laila, Ollie i Noah bardzo przeżyli tę wiadomość, gdyż zabieg miał polegać na usunięciu oka. Musieli jednak zaakceptować tę konieczność, ponieważ to był jedyny sposób, by chłopiec wyzdrowiał.

Ostatecznie operacja się udała, a Noah otrzymał protezę oka. Jak rozpoznać siatkówczaka?
Jak podaje Memorian Sloan Kattering Cancer Center, u większości dzieci siatkówczaka rozpoznaje się przez biały odblask w źrenicy, czyli leukokorię. Objaw ten pojawia się podczas robienia zdjęcia z lampą błyskową. W normalnym przypadku refleks powinien być czerwony lub czarny, a u chorych dzieci jest on biały.

Inne objawy charakterystyczne dla tej choroby to:
– zez,
– zaczerwienienie oka,
– bolesność oka,
– zaburzenie widzenia,
– zmiany zabarwienia tęczówki.

W przypadku podejrzeń należy jednak skonsultować się z okulistą, gdyż symptomy te mogą świadczyć również o innych schorzeniach narządu wzroku.
Źródło: dailymail.co.uk