Gorączka u dziecka. Co robić, gdy niemowlę nie chce połknąć lekarstwa?
Stosowanie leków jest kluczowe w walce z gorączką – także u niemowląt. Niestety, w przypadku wielu maluchów precyzyjne podanie preparatu nie jest łatwe. Niechęć do spożywania lekarstw przez najmłodszych to bardzo częsty problem, z którym spotyka się wielu rodziców. Można jednak ułatwić sobie to zadanie, wypróbowując różne rozwiązania.
Jak podawać leki niemowlętom?
Gorączka jest przykrym doświadczeniem i dla dziecka, i dla rodziców. Maluch może być marudny i płaczliwy, co nie pomaga w przyjęciu lekarstwa. Paracetamol można podawać doustnie lub doodbytniczo w postaci czopków. Podanie doustne jest lepszą alternatywą ponieważ działanie terapeutyczne leku jest szybsze (maksymalne stężenie w organizmie osiąga po 1-2h) a ryzyko przypadkowego przedawkowania jest mniejsze (szybsze usuwanie leku z organizmu).
Paracetamol można podawać dziecku od pierwszych chwil życia3,4,5.Ponadto paracetamol w formie płynnej jest wygodny w stosowaniu – dzięki dołączonej miarce można precyzyjnie odmierzyć dawkę. Paracetamol w formie płynnej można stosować wygodnie gdy gorączce towarzyszy biegunka.
Najlepszym sposobem aplikacji leku jest kroplomierz lub strzykawka. Zapewnia to możliwość odmierzenia właściwej dawki, zależnej od masy ciała i wieku dziecka. Należy pamiętać, aby kierować strumień substancji na przestrzeń między dziąsłami a wewnętrzną stroną języka lub bezpośrednio na jego tylną część. Podstawą przy podawaniu takiego leku jest ustabilizowanie ciała, aby zapobiec niekontrolowanym ruchom malucha.
Jaki wybrać lek przeciwgorączkowy?
Gorączkę u dziecka możemy zbijać przy pomocy ibuprofenu i paracetamolu. Oba leki wykazują podobną skuteczność w leczeniu gorączki u dzieci. Ibuprofen wykazuje dodatkowe działanie przeciwzapalne (grupa NLPZ) jednak przy objawowym leczeniu gorączki przy dziecięcych infekcjach wirusowych stosowanie leków przeciwzapalnych nie jest wymagane3,4. Paracetamol można podawać dziecku od pierwszych chwil życia.
Podawanie dziecku lekarstwa za pomocą precyzyjnego kroplomierza z podziałką lub strzykawki jest niezwykle skuteczne, ponieważ wtedy możemy mieć pewność, że maluch przyjął określoną dawkę. Gorączka u niemowlęcia może jednak sprawić, że maluch będzie marudny i nie będzie chciał przyjąć całego płynu z kroplomierza.
W tym przypadku warto rozważyć zastosowanie Pedicetamol®- leku zawierającego najwyższą stężoną dawkę paracetamolu na rynku. Dzięki temu dziecko połyka mniej płynu, co dla rodzica oznacza łatwiejszą podaż preparatu. Dedykowany jest niemowlętom od pierwszych dni życia. Jak widać, podawanie lekarstwa gorączkującemu maluchowi nie musi być trudnym zadaniem – czasem najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne.
Bibliografia
Informacja o produkcie PEDICETAMOL®1. Sullivan J. i wsp. Raport kliniczny. Pediatrics 2011;127:580-72. WHO Technical Report Series 958. The Selection and Use of Essential Medicines. 20093. Mrozińska M. Zasady stosowania leków przeciwgorączkowych u dzieci. Lek w Polsce 2004;10(166).4. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. NPOA 2010;11;95-110.5. Lifschitz C. Gorączka i ból u dzieci- przegląd aktualnych badań i wytycznych. Standardy Medyczne. Pediatria. 2011
Nazwa produktu leczniczego: Pedicetamol®, paracetamol 100 mg/ml, roztwór doustny. Wskazania do stosowania: leczenie objawowe gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na paracetamol, substancję pomocniczą azorubinę lub inną wymienioną w składzie produktu. Podmiot odpowiedzialny: ”Polski Lek – Dystrybucja” Spółka z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice.Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.