Religia powinna zniknąć ze szkół? Nowy sondaż pokazał inne oblicze Polaków
Od 30 lat religia odbywa się w szkołach i jest finansowana przez budżet państwa. Z podatków obywateli na ten cel przeznacza się prawie 1,5 mld złotych, ale wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar dla Gazeta.pl, Gazety Wyborczej i radia TOK FM pokazują, że coraz mniej Polaków się na to zgadza.
Łącznie 66 proc. Polaków chce, żeby religia finansowana była przez Kościół. To zdecydowanie więcej niż w sondażu przeprowadzonym w styczniu.
Spośród tych 66 proc. aż 42 proc. najbardziej odpowiadałoby, gdyby religia odbywała się poza szkołą (np. w salkach katechetycznych), a 24 proc. – żeby szkoła dalej udostępniała na lekcje religii swoje pomieszczenia. Wynika to być może z ewentualnych trudności, z którymi mogliby się borykać rodzice wożąc dzieci ze szkoły do salek.
30 proc. badanych chciałoby zachować stan obecny, a 4 proc. nie ma na ten temat zdania.
Miasto i wykształcenie
Im większe miasto i wyższe wykształcenie, tym bardziej prawdopodobna jest chęć oddzielenia zajęć z religii od budżetu państwa. Za obecnym rozwiązaniem jest 21. proc osób z wyższym wykształceniem i 17 proc. mieszkańców metropolii oraz 36 proc. osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym i 41 proc. mieszkańców wsi.
Partia polityczna
Sympatycy PiS-u w 54 proc. popierają obecny model, ale – co może zaskakiwać – w 22 proc. optują za usunięciem religii ze szkół (a co za tym idzie, przesunięciem jej finansowania na Kościół).
Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej zaledwie 7 proc. odpowiada finansowanie religii z budżetu państwa i pozostawienie jej w szkołach, a 64 proc. zdecydowanie chce się pozbyć religii ze struktur szkolnych i budżetu państwa.
Najbardziej zdecydowani są wyborcy Zjednoczonej Lewicy – aż 81 proc. chciałoby usunąć religię ze szkół. Głosujący na Konfederację wybierają raczej religię w szkole, ale finansowaną przez państwo, natomiast ci, którzy głosują na PSL nie chcą religii w szkole, ale mniej zdecydowanie niż wyborcy Lewicy i KO.
Wiara a religia w szkole
Ze statystyk wynika, że wśród Polaków jest aż 81 proc. katolików. Tylko 34 proc. z nich uważa, że "dobrze jest tak jak jest", 25 proc. uważa, że religia powinna zostać w szkole, ale być finansowana przez Kościół, a 38 proc. chciałoby wyprowadzić religię ze szkół.
Dajcie znać, co o tym myślicie: katarzyna.chudzik@mamadu.pl
Źródło: Gazeta.pl